Tıka Basa Doyururken Lezzetten Dört Köşe Eden İstanbul'un En İyi 9 Pidecisi

https://www.facebook.com/nizampide/ | facebook
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
485 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Ağustos 23, 2019
Çağla Gillis
Ocak 30, 2019
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Çağla Gillis
Mart 18, 2016

Radarımızda bu hafta Anadolu’nun doyurucu lezzeti pideler var. Hem cep yakmadan karın doyurabileceğimiz hem de fast food tadındaki bu kurtarıcı mekanlardan en iyilerini seçtik.

Hazır yeni nesil mekanlar da menülerine çıtır çıtır, sıcacık pideleri ekliyorken biz de klasiklere saygı duruşunda bulunalım istedik.

Kapalısından açığına, uzunundan yuvarlağına, en leziz kavurmalı, pastırmalı, peynirli, kıymalı, yumurtalı hatta kabaklı, patlıcanlı pideler burada!

İşte karşınızda İstanbul'un en iyi pidecileri!

Not: Bu içerik ilk olarak 25 Mart 2016'da yayınlanmış, 27 Aralık 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta

Listemize bir efsane, bir klasik, bir popüler mekan ile başlayalım! Karşınızda dillere destan bir lezzetin adresi: Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta!

Herkes bilir ki burada yiyeceğiniz pideler aslına uygun olarak ve kaliteli malzemelerle hazırlanıyor. 1969’dan beri hizmet vermesinin, yıllara meydan okuyup her geçen gün müdavimlerini artırmasının sırrı da kalitelerinden ödün vermemelerinden geliyor. Taş fırında pişen pideler kokusuyla önce bir çarpıyor, sonrası zaten bir şölen, bir ziyafet, bir şenlik!

Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta adres: Ali Kuşçu Mahallesi Nalbant Demir Sokak No 30 Fatih, İstanbul

Pideban

Öyle bir tane değil birkaç yerde şubesi bulunan mekan lezzet saçıyor. Genelde zincir işletmelere mesafeli dursak da burası başka.

Malzemelerin çoğunu Karadeniz’den temin eden mekan, sucuklu, pastırmalı, kavurmalı ve kıymalı pideleriyle adeta damak çatlatıyor. Özellikle peynirli pideye ekmek banıp yeseniz yeridir. Hem göze hem boğaza hitap ediyor. Spesiyalleri olan Ban pide ve mantarlı pidenin de müdavimi çok.

Diğer pidecilerin aksine salaş değil. Pide yanında ikram ettikleri leziz karışık turşu iştah açmak için bir kurnazlık olabilir. Pekala işe de yarıyor.

Pideban adres: Bahçeköy Caddesi, No: 1, Çayırbaşı, Sarıyer, İstanbul

Nizam Pide & Sütlaç

Kendisi bir Beyoğlu alışkanlığı, bir Beyoğlu klasiğidir. Öyle ki tam da oralarda dolaşıp “Ne yesem?” sorusuna cevap ararken akla ilk gelen 5 seçenekten biridir. Bu sebeple öncelikle; bizi artık çileden çıkaran bu soruya çabuk cevap olan Nizam’a bir teşekkürü borç biliriz.

Karadeniz usulü pideleri bir de öve öve bitiremedikleri sütlacı mekanın iddialı olduğu iki konu. Kavurmalı kaşarlı, pastırmalı, mantarlı, Trabzon peynirli yumurtalı, gurme karışık isimli pideler en çok tercih edilenlerden.

"Türkiye'nin ilk tescilli pidecisi" ünvanına da sahip bu adresi mutlaka gidilecekler listenize ekleyin.

Nizam Pide & Sütlaç adres: Kamerhatun Mah., Kamerhatun Caddesi, No: 3 Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Tarihi Hocapaşa Pidecisi

Esnaf lokantası görünümündeki mekan diğer pideciler gibi minik ama dışarı atılmış masalar durumu idare ediyor. Kıymalı, peynirli, tavuklu, karışık, yumurtalı kaşarlı gibi birçok alternatifli pide çeşidi bulmanız mümkün. Çok ama çok aç olsanız bile buradaki bir pideyi yemek güç istiyor. Hamuru dışında sadece içindeki malzemeyi yeseniz yine doyarsınız. Porsiyon o denli büyük, malzemesi o denli çok.

İkramlık turşuları da başka olay tabii! Kavanoz kavanoz alıp eve götürmelik!

Hocapaşa Pidecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 11, Fatih, İstanbul

Coşkun Usta Bafra Pide

Baştan belirtmekte fayda var: Tüm malzemeler Karadeniz’den! Olur da canınız Samsun’un meşhur Bafra pidesinden çekerse İstanbul’daki adresiniz budur!

Taş fırında odun ateşinde pişen pideler menüde; kapalı uzun ve açık yuvarlak şeklinde ayrılıyor. Üstüne üstlük patatesliden tutunda ıspanaklıya, kabaklıya hatta ve hatta kaşarlı patlıcanlıya kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Ama biz yine de kavurmalı, kıymalı pideden vazgeçiyor muyuz? Hayır!

Biz Kızıltoprak’taki şubelerini sevip saysak da Kozyatağı ve Esentepe’de de şubeleri olduğunu bilin.

Coşkun Usta Bafra Pide adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Hasan Amir Sok. No: 21, Kızıltoprak, İstanbul

Köşem Karadeniz Pide Salonu

Menüde kıymalı, pastırmalı, kavurmalı, Karadeniz peynirli, kuşbaşılı ve karışık pide çeşitleri var. Karadenizliler’in bile kavurmalı pidesine 10 puan verdikleri bir yerden bahsediyoruz. Kolay değil, büyük başarı. Özellikle kullandıkları tereyağı pideye öyle bir tat veriyor ki bir ayağınızı oraya bağlıyor. Gittikçe gidesiniz geliyor haliyle.

Tam bir esnaf dükkanı. Temiz mi temiz, leziz mi leziz! Kısa zamanda denenecekler listenize eklemeli!

Köşem Karadeniz Pide Salonu adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul

Pide Sun

İnce ve kıtır hamuruyla üne kavuşan Moda’daki bu mekan, taş fırında odun ateşinde pişen leziz pideleriyle on numara beş yıldız.

60’a yakın çeşidiyle kafanızı bir hayli karıştıracak pideler, kapalı, açık, özel ve pizza diye kategorilendiriliyor. Özellikle yumurtalı, kavurmalı ve pastırmalı pidelerinin seveni çok.

“Lezzet Burada” mottolu bu mekanı rotanıza alınız. Hem Moda’ya gitmek için bir bahaneniz oldu, daha ne olsun!

Pide Sun adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Şükran Apt 67/B, Kadıköy, İstanbul

Yerinde Pide

Menüdeki pide çeşitliliği sayesinde her ağız tadına, her beslenme şekline uygun pideleri burada bulabilirsiniz.

Kuşbaşılı, pastırmalı, kaşarlı gibi klasik pidelerin yanında tullumi, kolbastı, yengen, patlıycan gibi her yerde bulamayacağınız çeşitleri de var. Tüm bunların ötesinde bu mekan sebzeli pide çeşitleriyle ünlü. Ispanak harman, kapalı patatesli, kaşar mantar, bahçeden isimli pideleri de en lezizleri.

Yediğine, içtiğine, kilosun dikkat edenleri de unutmamışlar, yapıştırmışlar diyet pideyi! Tam buğday hamur ile hazırladıkları pidenin içinde beyaz peynir, maydonoz, domates ve zeytin var.

Yerinde Pide adres: Suadiye Mah. Şemsettin Günaltay Sok. No: 91/17, Ayşekadın, Kadıköy, İstanbul

MÇC Lider Pide

facebook

facebook

Kendi tanımlarıyla "Trabzon’un yöresel peynirleri, özel hazırlanan mayalı hamurlar, usta ellerin odun ateşiyle buluşturduğu o eşsiz lezzet" bu adreste bulunuyor!

Karadeniz usulü hazırlanan, Trabzon unu ile yapılan yine Trabzon’dan özenle seçilen malzemelerle harmanlanan pideleri tek kelime ile şahane! Kavurmalı, kaşarlı, karışık ve kıymalı burada mideye indireceğiniz pide çeşitlerinden.

Taş fırında pişen bu lezzete isteğe bağlı Trabzon tereyağı ve yumurta da ekleyebilirsiniz.

MÇC Lider Pide adres: Ihlamurkuyu Mahallesi, Poyraz Cad. No:36 Tepeüstü-Ümraniye, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?