facebook

Tıka Basa Doyururken Lezzetten Dört Köşe Eden İstanbul'un En İyi 10 Pidecisi

Favorilerime
Ekle

Radarımızda bu hafta Anadolu’nun doyurucu lezzeti pideler var! Hem cep yakmadan karın doyurabileceğimiz hem de fast food tadındaki bu kurtarıcı mekanlardan en iyilerini seçtik.

Hazır yeni nesil mekanlar da menülerine çıtır çıtır, sıcacık pideleri ekliyorken biz de klasiklere saygı duruşunda bulunalım istedik.

Kapalısından açığına, uzunundan yuvarlağına, en leziz kavurmalı, pastırmalı, peynirli, kıymalı, yumurtalı hatta kabaklı, patlıcanlı pideler burada!

İşte karşınızda İstanbul'un en iyi pidecileri!

Not: Bu içerik ilk olarak 25 Mart 2016'da yayınlanmış, 17 Mart 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta

Listemize bir efsane, bir klasik, bir popüler mekan ile başlayalım! Karşınızda dillere destan bir lezzetin adresi: Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta!

Herkes bilir ki burada yiyeceğiniz pideler aslına uygun olarak ve kaliteli malzemelerle hazırlanıyor. 1969’dan beri hizmet vermesinin, yıllara meydan okuyup her geçen gün müdavimlerini artırmasının sırrı da kalitelerinden ödün vermemelerinden geliyor. Taş fırında pişen pideler kokusuyla önce bir çarpıyor, sonrası zaten bir şölen, bir ziyafet, bir şenlik!

Meşhur Fatih Karadeniz Pidecisi İbrahim Usta adres: Zeyrek Mahallesi, Büyük Karaman Caddesi, No:40 Fatih, İstanbul

Pide Ban

Öyle bir tane değil birkaç yerde şubesi bulunan mekan lezzet saçıyor. Genelde zincir işletmelere mesafeli dursak da burası başka.

Malzemelerin çoğunu Karadeniz’den temin eden mekan, sucuklu, pastırmalı, kavurmalı ve kıymalı pideleriyle adeta damak çatlatıyor. Özellikle peynirli pideye ekmek banıp yeseniz yeridir. Hem göze hem boğaza hitap ediyor. Spesiyalleri olan Ban pide ve mantarlı pidenin de müdavimi çok.

Diğer pidecilerin aksine salaş değil. Pide yanında ikram ettikleri leziz karışık turşu iştah açmak için bir kurnazlık olabilir. Pekala işe de yarıyor.

Pideban adres: Merkez Mahallesi, Sarıyer Deresi Sokak, 19/A, Sarıyer, İstanbul

Nizam Pide & Sütlaç

Kendisi bir Beyoğlu alışkanlığı, bir Beyoğlu klasiğidir. Öyle ki tam da oralarda dolaşıp “Ne yesem?” sorusuna cevap ararken akla ilk gelen 5 seçenekten biridir. Bu sebeple öncelikle; bizi artık çileden çıkaran bu soruya çabuk cevap olan Nizam’a bir teşekkürü borç biliriz.

Karadeniz usulü pideleri bir de öve öve bitiremedikleri sütlacı mekanın iddialı olduğu iki konu. Kavurmalı kaşarlı, pastırmalı, mantarlı, Trabzon peynirli yumurtalı, gurme karışık isimli pideler en çok tercih edilenlerden.

"Türkiye'nin ilk tescilli pidecisi" unvanına da sahip bu adresi mutlaka gidilecekler listenize ekleyin.

Nizam Pide & Sütlaç adres: Kamerhatun Mah., Kamerhatun Caddesi, No: 3 Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

Tarihi Hocapaşa Pidecisi

Esnaf lokantası görünümündeki mekan diğer pideciler gibi minik ama dışarı atılmış masalar durumu idare ediyor. Kıymalı, peynirli, tavuklu, karışık, yumurtalı kaşarlı gibi birçok alternatifli pide çeşidi bulmanız mümkün. Çok ama çok aç olsanız bile buradaki bir pideyi yemek güç istiyor. Hamuru dışında sadece içindeki malzemeyi yeseniz yine doyarsınız. Porsiyon o denli büyük, malzemesi o denli çok.

İkramlık turşuları da başka olay tabii! Kavanoz kavanoz alıp eve götürmelik!

Hocapaşa Pidecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 19, Fatih, İstanbul

Coşkun Usta Bafra Pide

Baştan belirtmekte fayda var: Tüm malzemeler Karadeniz’den! Olur da canınız Samsun’un meşhur Bafra pidesinden çekerse İstanbul’daki adresiniz budur!

Taş fırında odun ateşinde pişen pideler menüde; kapalı uzun ve açık yuvarlak şeklinde ayrılıyor. Üstüne üstlük patatesliden tutunda ıspanaklıya, kabaklıya hatta ve hatta kaşarlı patlıcanlıya kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Ama biz yine de kavurmalı, kıymalı pideden vazgeçiyor muyuz? Hayır!

Biz Kızıltoprak’taki şubelerini sevip saysak da Kozyatağı ve Esentepe’de de şubeleri olduğunu bilin.

Coşkun Usta Bafra Pide adres: Zühtüpaşa Mahallesi, Hasan Amir Sok. No: 25, Kızıltoprak, İstanbul

Köşem Karadeniz Pide Salonu

Menüde kıymalı, pastırmalı, kavurmalı, Karadeniz peynirli, kuşbaşılı ve karışık pide çeşitleri var. Karadenizliler’in bile kavurmalı pidesine 10 puan verdikleri bir yerden bahsediyoruz. Kolay değil, büyük başarı. Özellikle kullandıkları tereyağı pideye öyle bir tat veriyor ki bir ayağınızı oraya bağlıyor. Gittikçe gidesiniz geliyor haliyle.

Tam bir esnaf dükkanı. Temiz mi temiz, leziz mi leziz! Kısa zamanda denenecekler listenize eklemeli!

Köşem Karadeniz Pide Salonu adres: Göztepe Mahallesi, Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi, No 10/A, Kadıköy, İstanbul

Pide Sun

İnce ve kıtır hamuruyla üne kavuşan Moda’daki bu mekan, taş fırında odun ateşinde pişen leziz pideleriyle on numara beş yıldız.

60’a yakın çeşidiyle kafanızı bir hayli karıştıracak pideler, kapalı, açık, özel ve pizza diye kategorilendiriliyor. Özellikle yumurtalı, kavurmalı ve pastırmalı pidelerinin seveni çok.

“Lezzet Burada” mottolu bu mekanı rotanıza alınız. Hem Moda’ya gitmek için bir bahaneniz oldu, daha ne olsun!

Pide Sun adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Şükran Apt 67/B, Kadıköy, İstanbul

Yerinde Pide

Menüdeki pide çeşitliliği sayesinde her ağız tadına, her beslenme şekline uygun pideleri burada bulabilirsiniz.

Kuşbaşılı, pastırmalı, kaşarlı gibi klasik pidelerin yanında tullumi, kolbastı, yengen, patlıycan gibi her yerde bulamayacağınız çeşitleri de var. Tüm bunların ötesinde bu mekan sebzeli pide çeşitleriyle ünlü. Ispanak harman, kapalı patatesli, kaşar mantar, bahçeden isimli pideleri de en lezizleri.

Yediğine, içtiğine, kilosun dikkat edenleri de unutmamışlar, yapıştırmışlar diyet pideyi! Tam buğday hamur ile hazırladıkları pidenin içinde beyaz peynir, maydonoz, domates ve zeytin var.

Yerinde Pide adres: Suadiye Mah. Şemsettin Günaltay Sok. No: 91/17, Ayşekadın, Kadıköy, İstanbul

MÇC Lider Pide

Kendi tanımlarıyla "Trabzon’un yöresel peynirleri, özel hazırlanan mayalı hamurlar, usta ellerin odun ateşiyle buluşturduğu o eşsiz lezzet" bu adreste bulunuyor!

Karadeniz usulü hazırlanan, Trabzon unu ile yapılan yine Trabzon’dan özenle seçilen malzemelerle harmanlanan pideleri tek kelime ile şahane! Kavurmalı, kaşarlı, karışık ve kıymalı burada mideye indireceğiniz pide çeşitlerinden.

Taş fırında pişen bu lezzete isteğe bağlı Trabzon tereyağı ve yumurta da ekleyebilirsiniz.

MÇC Lider Pide adres: Ihlamurkuyu Mahallesi, Poyraz Cad. No:36 Tepeüstü-Ümraniye, İstanbul

Şişli Çıtır Pide

https://www.instagram.com/sisli.citir/

instagram

Bazı işletmelerin isimleri, yemekleriyle tam uyuşur.  Şişli çıtır pide, çıtır çıtır enfes pideleriyle son durağımız oluyor bugünkü pide yolculuğumuzda.

Kavurma, sucuk, pastırma ve kaşar peyniri içeren 'Alaturka Pide' ve Kıyma, kuşbaşı, sucuk, kaşar peyniri ve kavurma içeren 'Çıtır Karışık Special Pide' favorilerimizden olsa da, kapalı ıspanaklı pidesi de mutlaka denenmeli.

Mantarlı pide de neymiş demeyin, o çok ayrı!

Şişli Çıtır Pide Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Şehit Er Cihan Namlı Cd. 26/B, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

10

anadoluselcuklu20 Mart 2022 20:07
(Lider Pide Tepeüstü Merkez Şube) tek geçerim. Trabzon pidesinde yöresel malzemeler kullanıyorlar. liderpide.net
Yanıtla
oguzhanaras27 Şubat 2022 20:19
Tuzla Bafra pidecisi Üzerine tanımam gidip denedikten sonra istanbulda en iyi pideciler konusunda yorum yapın.
Yanıtla
Murad Güdücü2 Ocak 2020 23:22
Kadıköy belediyesinin karşısındaki Haçapuri’yi listeye almanız gerekirdi
Yanıtla
Gürkan Duman17 Eylül 2018 01:23
Şişli Pidexpress Profilo Avm de mutlaka tatmanızı öneririm. 5 dakika gibi kısa sürede harika ve güzel leziz pideler yapıyorlar.
Yanıtla
Ozan Dilaver25 Mart 2016 19:49
Bafra pidesi demişsiniz iyi güzel ama yanlış görsel kullanmışsınız. Bafra pidesi kapalı ince uzun olur :)
Yanıtla
Murat Guvener25 Mart 2016 13:34
Sizin ekip sanırım sadece Fatih bölgesini gezmiş her halde. Tepeüstü'nde ki Lider Pideyi bir ziyaret edin ondan sonra konuşalım. Bu listede Pideban var Lider yok :) Sampi'yi de ekleseydiniz bari :) Kusura bakmayın ama öneri listenizi biraz klişe buldum :(
Yanıtla
pnardkmn 25 Mart 2016 14:03
Yanıtla
Bende Lider Pideyi eklemek için hemen yorum bölümüne koşturdum siz benden önce davranmışsınız :) Kesinlikle katılıyorum ????????
berra1907 21 Nisan 2016 15:59
Yanıtla
Lider pide üstüne tanımam istanbulda
Mehmet Civelek 14 Şubat 2018 16:11
Yanıtla
eyup sultan da kuzina pideyi tavsiye ediyorum yiyin bakın lider pide de muhteşem ama kuzina pide de denenmeli
Özlem Büyüker25 Mart 2016 11:18
Pideban'ın methini duyup da gittik birkaç ay önce ve büyük hayal kırıklığına uğradık. Pidelerin hepsi aşırı tuzluydu ve yediğimiz hiçbir şeyin tadını alamadık. 4 kişiydik ve farklı pideler söyledik ve herkes aynı şeyden şikayetçiydi. Tesadüf olamaz...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?