TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Köftesever 'Köfte'lerin Es Geçmemesi Gereken 8 İstanbul Köftecisi

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Kokoreç’ten sonra arka sokak lezzetlerini keşfetmeye devam! Bu kez radarımda köfteciler var. “Ne yesem?” sorularına hızır gibi yetişen, kurtarıcılarımızdan biridir köfte. Öyle yabana atılacak bir lezzet değil yani.

Her bulduğumuz köftecide bitmeyelim, ağızlara layık köfteler yiyebilelim diye köftenin en iyi adreslerini çıkardım. Gidip yemesi de size düşer...

Şanı kendinden önce gidiyor: Namlı Rumeli Köftecisi

Kendisinin namını duymayan yoktur. Vedat Milor ustamızın bile listesine girmiştir. Yumuşacık köfteleri, piyazı ve sonunda mideye indireceğiniz irmik tatlısı gününüzü mükemmel kılmaya yetecek.

1982 yılından beri Sirkeci Hocapaşa’yı kendine mekan belleyen mekanda köfte dışında şiş kebap, mercimek çorbası, mevsim salatası gibi seçenekler de var ama biz zaten gönlümüzün birincilerini başta da söyledik.

Hazır Eminönü’ndeyken Mısır Çarşısı, Şark Han, Kürkçü Han, Büyük Postane’yi de görmeden dönmeyin.

Namlı Rumeli Köftecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Hocapaşa Sokak, No 9, Fatih, İstanbul

Salaş bir köfte sarayı: Köfteci Mustafa

Eminönü’nden çok uzaklaşmadan Beyazıt’a doğru ilerliyoruz. Şimdiki rotamız İstanbul’un gözde köftecisi Köfteci Mustafa. Öncelikle belirteyim ki, mekan epey salaş. Esnaf lokantası görünümünde ama mutfağından çıkan lezzetlere gelecek olursak tüm yıldızları ardı sıra yapıştırabilirim.

Mangalda kızartılan ekmeklerden yumuşak içi sulu köftelerine piyazına kadar her şey dört dörtlük.

Öğle arasında Kapalıçarşı’daki, Beyazıt’daki tüm esnaflar burada bitiyor, haliyle yer bulmak da epey zorlaşıyor. E bunun için de ekmek arası köfte yapmışlar, alıp yolunuza devam edin ya da kendinizi en yakın kaldırıma atıverin.

Köfteci Mustafa adres: Mercan (Tığcılar Sok) Camii Çıkmazı No:3/B Beyazıt, İstanbul

Lezzet neredeyse gidip buluruz: Tarihi Merkez Efendi Köftecisi

Ağzının tadına düşkün olanlar, bir mekan, bir lezzet keşfetmek için dağı taşı delen arkadaşlarımız varsa böyle gelsin. Sizi Zeytinburnu’nun derinliklerine götürüyoruz. Arka sokak lezzetlerinin başını çeken bu mekanda ağız sulandıran köfteler pişiyor.

Sırlarını da bizden saklamıyorlar atarlı bir şekilde paylaşıyorlar; “Eti, yıllardır değiştirmediğim kasaptan alıyorum. Her etten köfte olmaz. Dananın kaburgası ve kuzunun boşluğu karışımından yapılmalı köfte. Pişirmesinin bile ilmi var.”

Yanında almanız gereken piyaz ve biber turşusuna diyecek bir şey yok. Özellikle o turşular anne kıskandırır.

Tarihi Merkez Efendi Köftecisi adres: Merkezefendi Mahallesi, Merkez Efendi Caddesi, No 53, Zeytinburnu, İstanbul

Piyaz ondan sorulur: Meşhur Filibe Köftecisi

Namlı Rumeli Köftecisi ile epey yakınlar. İkisi de bu işte bir hayli başarılı. Birinde yer bulamazsanız bir diğerine doğru yol alabilirsiniz.

1893 yılından beri ağızlarda şenlik yaratan bu köftecinin menüsü o gün bugündür aynı. Yüzde yüz dana etiyle hazırlanan ve içinden su fışkıran köfteler, ızgara biber ve domateslerle servis ediliyor. Köftenin piyazsız olmayacağını herkes bilir. Erzincan Dermason fasulyesi, soğan, kıvırcık, salata ve domatesle hazırlanan piyazı şahane. Bir de revanisi var tabii, onu da mutlaka deneyin.

Bu dillere destan olmuş köftecinin şu sıralar 122 yıllık binasından tahliye sorunu da var. Eğer destek olmak isterseniz şuraya bir imza çakabilirsiniz. Şunun şurasından asrı aşan kaç dükkan kaldı?

Meşhur Filibe Köftecisi adres: Hocapaşa Mahallesi, Ankara Caddesi, Hocapaşa Sokak, No 3, Fatih, İstanbul

Ekmek arası da olur: Köfteci Ali Baba

Arnavutköy’ün bir Bodrum Mantısı, bir Adem Baba’sı, bir de Köfteci Ali Baba’sı var. Karınlar acıktı mı soluğu buralarda alırız. Üçünün mutfağından da midelere şenlik yemekler çıkıyor ama söz konusu lezzet ise burayı tek geçiyoruz.

Ekmek arası ya da porsiyon olarak alabileceğiniz köfteler leziz ötesi. Piyaz ve çoban salatası da yanına yakışan lezzetler. Hızınızı alamazsanız Kemal Paşa ya da irmik tatlısından da patlatıverin.

Köfteci Ali Baba adres: Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 69, Beşiktaş, İstanbul

Çeşit bol ama taht köftenin: Köfteci Odabaşlar

Baş tacı edilen bir diğer mekandayız. Kendisi bir hayli uzak; Beykoz’da ama lezzet avcılarının mutlaka peşine düşmesi gereken yerlerden.

Mekanın köfteleri kadar, süzme mercimek çorbasının da efsane olduğunu hatırlatalım. Köfte öncesi şifa niyetine bir çorba şart. Sonra zirveyi köfteye bırakıyoruz. Yanına bir piyaz söylemeyi ihmal etmiyoruz. İkram edilen turşu ve ezmeyi de bir güzel yiyoruz. Trileçe ve Kemalpaşa da menüdeki tatlı seçeneklerinden...

Köfteci Odabaşlar adres: Soğuksu Mah. Tuna sok. No:1 Beykoz-İstanbul

Mavi Köşe Lokantası mı demeliydik: Köfteci Arnavut

Karaköy’den sonra Balat’ta da büyük dönüşüm başladı. Hem sokak sanatının hem de yeni açılan mekanların bunda etkisi epey büyük ama Balat’ı Balat yapan mekanları da unutmamak lazım. Asıl adı Mavi Köşe Lokantası olsa da biz onu Köfteci Arnavut diye tanıdık ve öyle sevdik.

Ezme, ızgara biber, domates, pilav ile servis edilen köfteler o biçim! Trileçesi de övgülere layık. Eğer yakın zamanda rotanızı Balat’a çevireceksiniz burayı es geçmek olmaz!

Köfteci Arnavut adres: Balat Mahallesi, Mürselpaşa Caddesi, No 139, Fatih, İstanbul

Off ki ne off: Ekspres İnegöl Köftecisi

Menüsü en bol olan köftecideyiz. Yok yok! Cacık, kızarmış patates, piliç şiş, kuzu şiş, çorba, tel kadayıf, Kemalpaşa, kabak tatlısı ve en nihayetinde meşhur İnegöl köftesi… Tabii bir de “off ki ne off” diyeceğiniz kaşarlı köftesi.

Kendisinde Kadıköy’de iki tane var. Zaten hep söylüyoruz Kadıköylü ağzının tadını biliyor diye.

Ekspres İnegöl Köftecisi adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 13/A, Kadıköy

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?