Soğuk Kahveye Lıkır Lıkır Doyacağınız 8 Yeni Nesil Kahve Dükkanı

Favorilerime
Ekle

İstanbul’u sarıp sarmalayan butik kahve dükkanları yüzünden kafeinle daha bir içli dışlı olduk. Kış aylarında içleri ısıtan, uyku açan flat white, chemex, latte yaz aylarında yerini cold brew'e, iced latte'ye, iced americano'ya efendime söyleyeyim frappé'ye bıraktı.

Bir içecek düşünün, hem sizi kendinize getirecek hem de serinletecek. Şu mevsimde daha başka ne istenir ki!

Benim defalarca listelerde yer verdiğim, Coffee Sapiens, Kronotrop, M.O.C., Petra, Cup of Joy, Coffeetopia, Drip Coffeeist’e bu listede yer vermeyeceğim. Artık biliyoruz cold brew bu mekanlarda içilir. Bu mekanlarda saatlerce çalışılır, bitmeyen sohbetler yine bu mekanlarda yapılır. Kahvenin en iyi adresleri yine bu mekanlardır. Ama yenilere de öncelik tanımak lazım tabii. Onların da doya doya içebileceğiniz soğuk kahveleri var.

Hazırsak soğuk kahve haritası çıkarıyorum!

I'm the one who drinks: Walter’s Coffee Roastery

Moda’nın yeni 3. dalgası. Alışık olduğumuz butik minik kahvecilere benzemiyor. İki katlı, yüksek tavanlı, epey geniş bir mekan. Masa bulamayıp ayakta takılacağım derdi yok, illa ki bulursunuz. Özellikle Kadıköy’de yaşayan bir freelance çalışan ya da öğrenciyseniz bu mekanın müdavimi olacaksınız. Çalışmak için her türlü koşul yaratılmış. Masa altlarında prizler mi dersiniz, iyice yayılabileceğiniz masalar mı, öyle çok bir gürültüsü de yok mekanın.

Breaking Bad hayranlarının diziye özgü bir şeyler bulabileceği bu mekana tahmin edersiniz ki sarı renk hakim. Laboratuvar süsü verilen objelerde tam Instagram'lık! Gelelim soğuk kahvelerine: espreesso bazlı soğuk kahveler burada kapış kapış gidenlerden. Mekanın yeni yeni cold drip denemeleri de başladı. New Orleans Cold Brew yaza damgasını vuracak bir diğer içecek.

Unutmadan Walter White’ın kahvaltısını da burada bulabilirsiniz. Hot dogs, pancake, hash browns ve kızartılmış ekmek üstünde çırpılmış yumurta. Klasik bir Amerikan kahvaltısı yani. Meraklıları buyursun!

Walter’s Coffee Roastery adres: Caferağa Mahallesi, Bademaltı Sokak, No 21/B, Kadıköy, İstanbul

Brew'ü cold'dur: Gravite Coffee Bar

Aslında pek de yeni sayılmaz. Geçtiğimiz kış açılmasıyla kahvesine vurulmamız bir oldu. Amerikan Hastanesi’nin hemencik yanında kalıyor. Gayet sessiz ve sakin bir sokakta. Teşvikiye’nin kalabalıklığını burada bulamazsınız yani.

Genelde herkes bilgisayarını, kitabını kapıp geliyor. Mekanın ortasındaki masa özellikle toplantılar için ideal. Kalabalık arkadaş grubu için de dışarıdaki bölüm kakara kikiri yapmak için epey uygun. Kendi kahveni kendiniz alıyorsunuz, öyle bekleyeyim çalışan ayağıma gelsin durumu yok.

İçleri serinletecek soğuk kahvelerine değinmeden önce baristalarını hatırlatmakta fayda görüyorum. Kendisi Türkiye’nin hatırı sayılır eğitmenleri ve baristalarından Master Taster Mr. Emre Eralp! Bu minik ayrıntıya yer verdiysek geçiyorum kahvelerine. Aslında kahvesine desem daha iyi olurdu. Çünkü mevsim yazsa Gravite’ye gitmişseniz cold brew’den başka bir seçenek yok. Pek iddialılar, deneyiniz.

Gravite Coffee Bar adres: Teşvikiye Mahallesi, Prof. Dr. Müfide Küley Sokak, No 45, Şişli, İstanbul

Özkan Yetik aşkına: Coffee Brew Lab

Kendisine artık butik denebilir mi bilemiyoruz, ikinci şubeyi Cihangir’e açtı. Galatasaray yokuşundakine göre de bir hayli büyük ve ferah. Cihangirliler kahveye doyamayacak; peşi sıra Kronotrop, Swedish Coffee Point şimdi de Brew Lab. Geyik’i de unutacak değiliz.

Ödüle doymayan barista Özkan Yetik, Coffee Brew Lab’ın danışmanlarından. Bu sebeple buradan çıkan her kahvenin takipçisiyiz. Şişelenmiş cold drip de olduğu gibi. İlk başlarda sadece bardaklara koydukları bu lezzetli, içimi kolay, yumuşak kahve daha sonralarda şişelendi. Hal böyle olunca o kahveler buzdolaplarına itinayla yerleştirildi. Sabah uyandığınızda sizi açacak, uykunuzu kaçıracak bu serin güzelliği neden kaçırasınız ki? Ayrıca buradan çıkan cold drip'in 18 saatte demlendiğini duymuş olmanız lazım. El bebek gül bebek yetiştiriliyor, haberiniz olsun.

Cold brew dışında ice latte ve ice americano da mekanda bulabileceğiniz soğuk kahvelerden. Özellikle yaz ayları için Cihangir’deki mekan önerimdir, şimdiden püfür püfür esiyor.

Coffee Brew Lab adres: Kuloğlu Mah., Ağa Hamamı Cad. No:18, Cihangir, Beyoğlu, İstanbul

Düşman çatlatmalık: Old Java

Serdar-ı Ekrem’den sonra Galata’nın en sevdiğim sokağı Tatar Beyi Sokak’ta kendisi. Galata’nın birçok yerine göre biraz daha gizli saklı kalmış. Eski binalar, hatırı sayılır sokak sanatı, atölyeler, birkaç da restoran. Old Java bu sokağın en yenisi. "Third wave coffee"ye merak salmış arkadaşların bir kere uğrayıp kolunu kaptırdığı bu mekanda öyle iyi müzikler var ki oturun saatlerce dinlenin ya da huzurlu huzurlu çalışın. The Good, The Bad, and The Ugly filminden tanıdığımız Clint Eastwood mekanın bir duvarını ele geçirmiş. Haliyle objektifler o yana doğru kaymaktan kendini alamıyor.

Cool bardaklarda servis edilen cold drip coffee yok satanlardan. İlla bardakta almanıza gerek yok tabi soğuk kahveler burada da şişeleniyor.

Gittiğinizde bir ünlüyle karşılaşmazsanız bir şeyler yanlış gitmiştir o gün. Vedat Özdemiroğlu mekanın müdavimlerinden ve sayamayacağım kadar çok blogger burayı kendine ofis bellemiş. Bırakıyorum ünlüyü bloggerı; yaz bahanesiyle dışarı atılan sandalyelerde keyif yapmak düşman çatlatır, gidiniz!

Old Java adres: Müeyyedzade Mah. Tatar Beyi Sok. No:8 Galata, Beyoğlu, İstanbul

Kadıköy'ün yenisi: Montag Coffee Roasters

Kadıköy’ün yeni kahvecilerinden. Bu kez Moda değil de Çarşı’da bu her bir detayına bayıldığım mekan. Duvarından başlamalıyım, çünkü kendilerine bu konuda olan saygım sonsuz. Sen al Audrey Hepburn gibi güzelliği duvarına koy. Ne yalan söyliyeyim kahvelerinden önce bu duvarla nam saldılar. Audrey’in yanında da “One coffee dosen’t makes us friends. Maybe two…” yazısı, tam önündeki uzun ahşap masa, bu masayı tamamlayan yeşil, siyah tabureler… Zevk sahibi bu insanlara "Otur, on puan” diyesimiz gelmiyor değil. Bu masa önünde onlarca poz verdikten sonra serin balkonlarına geçebilirsiniz. Mekanda duvar, kahve dışında caz da başrolleri çekiyor.

Duvarından öte asıl konumuza dönecek olursam, "Gününüz, buzlu cold brew kahvemiz ile daha serin geçsin” diye mesajları var. Bu mesajı dikkate alalım. Favorim Cold Brew Colombia. Bu yaz çok serin geçecek!

Kahve yanında bir şeyler ararsanız cheesecake, havuçlu kek, tiramisu gibi tatlılar var.

Montag Coffee Roasters adres: Caferağa Mahallesi, Muvakkithane Caddesi, No 16, Kadıköy, İstanbul

Ali Türker imzalı: CoffeeBain

Nişantaşı kahveye doyacak gibi değil. M.O.C., Sunday, Gravite şimdi de CoffeeBain. Alternatiflerin çoğalması kararsız beni bir yandan çileden çıkarıyor bir yandan da tabii ki mutlu ediyor. Yeni kahve çekirdekleri, yeni bir tasarım, yeni atmosfer.

Kostarika, Kolombiya, Kenya’dan aldıkları çekirdeklerle akıma yakışır demleme yöntemlerini kullanıyorlar: syphon, V60, aeropress ve chemex. Akımın vazgeçilmez kahvesi, damla damla biriktirilip saatler sonra sunulan cold brew mekanın popüler soğuk kahvesi. Yanına Alman pastası ve bademli ekler önerimdir.

Buranın bir diğer güzelliği de birçok kahvecide maalesef hala olmayan kafeinsiz kahve. Akşam kahve içmek isteyen ya da kafeinden uzak durmaya çalışan arkadaşların bilgisine.

Ali Türker imzalı iç mimarisine değinmeye gerek var mı bilemedim, gidiniz o atmosferi yaşayınız.

Eve sipariş vermek için: CoffeeBain

CoffeeBain adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 10, Şişli, İstanbul

Teşekkür demek: Mahalo Coffee Shop

Konumuyla Karaköy’deki diğer mekanlardan ayrılan, Karaköy’ün o eski havasıyla iç içe olacağınız Tünel Tramvay Durağı’na yakın bir yerde. Hatta daha da açalım SALT Galata’nın bir alt sokağında. Yani Karaköy’de gürültüden uzak sesiz sakin bir yer arıyorsanız adresiniz belli.

Iced americano, iced latte ve cold drip mekanın soğuk kahve listesi. Kahvesini pek sevenler paket halinde alıp evine götürebilirler. Kahve yanına burasının çıtır çıtır kruvasanlarını hararetle tavsiye ederim.

İsminin nereden geldiğini merak edenlere gelsin: Mahalo, Hawaii dilinde teşekkür, şükran duygularını ifade ediyormuş.

Mekanın her bir köşesi farklı dekore edilmiş. Alıp eve götürmek isteyeceğiniz objeler yüzünden bir süre çalışamayabilir ya da sohbete konsantre olamayabilirsiniz. Gittikçe alışacaksınız, endişeye mahal vermeyin.

Mahalo Coffee Shop adres: Arap Cami Mahallesi, Söğüt Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul

Etin sütünden yararlanmak gerek: Coffee Department

instagram

instagram

Balat, Karaköy’den sonra parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Burası da Balat’ın çiçeği burnunda kahvecisi.

"Dünya’daki en kaliteli kahve çekirdeklerini bulmayı ve size en güzel kahve deneyimini yaşatmayı amaçlayan bir kahve laboratuvarı ve online bir platformuz.” Kendilerini açık açık böyle tarif ediyorlar.

Japanese style iced coffee, cold brew, iced espresso, iced latte mekandaki soğuk kahve çeşitlerinden. Bu kahveler dışında müdavimi olacağınız espresso tonic de çok yakında menüdeki yerini alacakmış, benden söylemesi. Buz gibi kahvelerin yanında glutensiz brownie'sinden yemezseniz olmaz, bi' deneyin.

Mekanın atmosferi de en az kahveleri kadar iyi. "We are not hippies, we are happies!” yazılı tablo mekandaki küçük tatlı dokunuşlardan sadece biri.

Ayrıca bir kahve tutkunundan daha fazlası olmak isterseniz mekana gelip kahve hakkındaki merak ettiğiniz her şeyi sorabilir, atölye çalışmalarına katılabilir ya da tadım etkinliklerine gidebilirsiniz. Ayrıca eğer bir gün dışarıya saçtığınız paralara lanet edip evinizin baristası olmaya karar verirseniz buradaki ekipmanlardan yararlanabilirsiniz.

Coffee Department adres: Kürkçüçeşmesi Sok. No: 5A Balat / İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?