fotoğraf: çağla gillis

En İyi Mekanlarıyla Karaköy'de Dolu Dolu 1 Gün Rehberi

Favorilerime
Ekle

İki güneş yüzü görünce sokaklar da adeta festival alanına dönüştü. "Hangi sokaklar, biz niye görmüyoruz?" diyenleri Karaköy’ün cıbıl cıbıl, enerji kokan sokaklarına alalım.

Şahidi olduğumuz bu enerjiyi sizlerle paylaşalım, bu ciddi durumu görmezden gelmeyelim dedik. Karaköy’de bir gününüzü nasıl değerlendirebilirsiniz, neler yiyip neler içebilirsiniz, nerelerde alışveriş yapabilir, nerelerde bir turist edasıyla dolaşabilirsiniz? İşte tüm bu sorulara bir cevap aradık ve sonunda da böylesine güzel nur topu gibi bir liste çıkardık.

Karaköy mekanları, sokakları ve her şeyi... Kısacası Karaköy’de 1 gün!

Karaköy Rotası

İstiklal’i Tophane’ye bağlayan Boğazkesen Caddesi’nden aşağıya doğru vurun kendinizi. Yürürken Pg Art Gallery, Daire, Mixer gibi İstanbul’un hatırı sayılır galerilerini gezmeyi ihmal etmeyin.

Eve ya da ofise alınabilecek tasarım objeleri bulabileceğiniz Hane 78, laBoratuvar ve Ham:m yine bu caddenin üzerinde.

Diğer bir rotada ise Galata’dan Karaköy’e inen sokaklar var. Bu sokaklarda mümkünse kaybolun. Eğer kaybolduysanız Leo Lunatic’in pandalarına rastlayabilirsiniz. Sonra da yönünüzü Kamondo Merdivenleri’ne doğru kaydırın. Aşırı derecede kaybolduysanız birine bu merdivenleri sorun ve burada fotoğraf çektirin, eğer öyle alışkanlıklarınız yoksa hikayesini öğrenin ve İstanbul’da artık az bulunur bu güzelliğe şöyle bir bakın. Yine Bankalar Caddesi’ndeki binaları izleyip estetik algınızın gelişmesine yardımcı olun.

Şimdi geldik Karaköy’e.

Kahvaltı

Mutlulukla ilgisi olmalı: Wom

Karaköy’deki Wom’un Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokağı’na hem bu kadar yakın hem de bu kadar uzak olması en sevdiğimiz özelliği. Tabii bir de tüm masayı kaplayan kahvaltısı. Karaköy’de keyifli kahvaltı yapabileceğiniz birkaç mekandan birisi. Gakkı’yı Nar’ı saymayalım artık, onların bu konuda ne denli level atladıklarını tüm Karaköy ahalisi bilir. Gerçi Wom da hemen hemen Karaköy’ün eskilerinden ama Gakkı, Nar derken sıra anca geldi.

İki kişilik serpme kahvaltılarını daha fazla lak luk etmeden hemen anlatmaya başlayalım: Bir kere içinde çeşit çeşit peynir olan bir peynir tabağı geliyor, hem de üzümle birlikte. Şarap evlerinde bile bu denli güzel bir peynir tabağı bulmak bazen zor.

Sonra gelelim zeytine; zeytinyağlı baharatlı servis ediliyor. Ekmek banılası menemeni, kızarmış hellimi, ev yapımı reçelleri, söğüş tabağını, simit ve sınırsız çayını da belirtmekte fayda var.

Eğer bu kahvaltı sizi kesmezse -ki öyle bir seçenek bizce yok- minik pancakelerinden söyleyebilirsiniz.

Wom adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, Yuva Sokak, No 4, Karaköy, İstanbul

Ege'nin içinden: Naif

Fotoğraf: Müjde Çarpraz

Fotoğraf: Müjde Çarpraz

Burası da Wom’a alternatif bir kahvaltı mekanı. Tıkına tıkına yemekten çok tabir-i caizse naif ve sağlıklı bir kahvaltı yapmak isteyenleri buraya alalım. Sizi kolunuzdan tutup Ege’ye götürecek bu mekanda, malzemeler Türkiye’nin dört bir yanından geliyor. Her şey mevsimine uygun ve doğal.

Ezine koyun peynirini, Kars kaşarını, Bergama tulumunu, Erzincan çeçilini burada yiyebilirsiniz. Ayvalık yeşil zeytin, Gemlik siyah zeytin bu işi hak ederek yaptıklarının ayrı bir göstergesi. Ev yapımı, mevsimine uygun reçeller, Kars balı, çılbır, pişi veya yumurtalı ekmek buradaki diğer seçeneklerden. Taze sıkılmış nar suyu da kahvaltının yanına yakışır cinsten.

Naif adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 52, Karaköy, İstanbul

Kahve Molası

Mis gibi kokar: Short Black

Pek güzel pek keyifli bir kahvaltı yaptık, Karaköy’ün sokaklarında şöyle bir gezdik, hangi mekan nerede diye bilgiler edindik, duvardaki resimlerin önünde poz verdik, gözümüze çarpan tasarımcı, model ya da sanatçıları şöyle bir süzdüysek eğer kahve molası verebiliriz.

Bu molayı da Fransız Geçidi’nin yeni mekanı Short Black’te gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Şu sıralar hem kahvesine hem de duvardaki güzel kadına bir hayli vurgunuz. Değinmeden geçmeyelim, kahveyi koklayan kadını Boyalı Eller çizmiş. Mekan da hayranı olduğumuz sadece bu kadın değil, oradaki büyük masanın tasarımı, üstünde coffee yazan bir diğer masa ve barı süsleyen kahve fincanları…

Karaköy’deki diğer kahve dükkanlarına göre de bir hayli büyük. Oturup saatlerce ders çalışabilir, yazınızı bitirebilir, sunumunuza hazırlık yapabilirsiniz.

Kahveleri Avustralya’dan. Flat white, latte, americano, filtre kahve, espresso, Australian cappuccino burada içebileceğiniz kahvelerden.

Short Black adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, Fransız Geçidi Sokak, Karaköy, İstanbul

Tam kıvamında: Dem

dem- baslik- 2

Artık bilmeyeni yoktur ama biz yine de hatırlatalım. Hem de kahve yanına mükemmel bir alternatif oluşturalım istedik: Çay. Bunu da Karaköy’de en layıkıyla yerine getiren Dem. 60 çeşit çay kolay yapılmıyor. Beyaz çay, siyah çay, artık Güney Afrika’ya mal olmuş kırmızı çay, bitki çayları… Anlayacağınız çay adına ne varsa burada bulabilirsiniz.

Belirmekte fayda var; bulunduğu sokak da tam bir şenlik alanı, sanırsınız şehre festival gelmiş. İnsanlar evladiyelik fincanlarında çay içerken bir yandan da etrafa enerji saçıyorlar.

Sohbet etmek, mola vermek için ideal yerlerden. Not düşelim!

Dem adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Hoca Tahsin Sokak, No 17, Karaköy, İstanbul

 

Öğle Yemeği

Gerçek bir İtalyan: Paps Italian

Fransız Geçidi’nin bir yanında Mum’s Cafe diğer yanında da Paps Italian. Mum’s’taki rahatlığı bulamasak da Karaköy’ün mis kokulu İtalyanı’dır o. Aynı zamanda "Karaköy’de nerede karnımızı doyurabiliriz?" sorusunun cevabıdır.

Ağzınızdan bir süre tadı gitmeyecek lazanyası ve parmesan ile hazırladıkları ıspanaklı fettucini önerimizdir. Pizzaları da denemeye değer. Hiç olmadı seçeceğiniz İtalyan şarabı yanına peynir şarküterisinden peynir tabağı söyleyiverin, pek keyifli.

Sonunda da bir tiramisu patlatın, ağzınız tatlansın.

Paps Italian adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, Fransız Geçidi Sokak, No 16/17, Karaköy, İstanbul

Tabii bir de: Burger Lab

İtalyan lezzetlerinden tadacağınız Paps’a alternatif bir mekan düşündük ve Burger Lab’e karar verdik "Pizza yoksa burger ye canım!” diyerek. Karaköy’de burger üzerine kitap yazılacaksa ya Baltazar yazar ya da Burger Lab yazar o kitabı. Ama biz artık Baltazar demeyelim, çok söyledik kendisini.

Buradaki burger çeşidinin haddi hesabı yok, damağınıza uygun bir lezzet illa ki bulacaksınız. Mad Burger, Olivy, Crack, Iceburger, Steak&Cheese, Cheesy, Hand Made, Lab Burger diye uzayıp giden bir menü yapmışlar.

Vedat Milor’un da önerileri arasındadır, bilginize!

Burger Lab adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Dericiler Sokak, No 10, Karaköy, İstanbul

Akşam Yemeği

Uzun soluklu keyif için: Ali Ocakbaşı

Yurt dışından bir arkadaşınız geliyorsa, muhteşem bir manzara ile tüm İstanbul’u ayaklarının altına sermek istiyorsanız, aynı zamanda geleneksel yemekleri de tattıracaksanız Ali Ocakbaşı’nı tek geçiyoruz. Kendisinden bir adet de turistlerin vızır vızır dolaştığı Çemberlitaş’ta var ama favorimiz “İstanbul sen mi büyüksün ben mi?” dedirtecek manzarası ile Karaköy’deki şubesi.

Şimdi gelelim lezzetlerine: İçli köftesinden mutlaka yenmeli. Köpoğlu, acılı yoğurt, abugannuş, pastırmalı humus rakı masasının olmazsa olmazlarından. Sonrasında da uykuluk ya da kaburga mideye indirilmeli.

Ali Ocakbaşı adres: Arap Camii Mah. Tersane Cad. Kardeşim Sk. No: 45 Kat 4 Grifin Han, Karaköy, İstanbul

Akşam yemeğine alternatifler: Eğer özel bir gün ise son derece şık ve ismiyle müsemma bir yer olan Ferahfeza’da fıstıklı somon ya da makarna yiyebilirsiniz.  Colonie de bir diğer şık alternatifimiz. Odun fırınından çıkan pizzaları, risottoları kadar lezzetli. Kalabalık grupların çok daha keyif alacağı Karaköy Lokantası ise rakı-meze ikilisi için uygun mekanlardan.

Gece Eğlence

Fazlasıyla tanıdık: Gaspar

Önce ismine vuruluyoruz sonra da mekanın müdavimi oluyoruz. Mekanın ismi Enter The Void, Irreversible filmleriyle bizi allak bullak eden, günlerce etkisinden çıkartmayan, görsek önünde iliklenecek bir şeyler illa bulacağımız yönetmen Gaspar Noe’den geliyor. Nasıl sevmeyelim, nasıl vurulmayalım a dostlar? Bu bilgiyi verdikten sonra –iyi bir çocuk olursanız- mekanın her yerinde Gaspar Noe filmlerini andıran detayları görebilir, hissedebilirsiniz.

Hip hop, caz, indie pop melodileriyle ritmi yakalayacağınız bu mekanda eğlence gece başlıyor. Erken gidip de “Aa burada kimse yok” demeyin! Ellerde Gaspar’ın muhteşem ötesi kokteylleri, yanınızda yanakları sıkılası arkadaşlarınız ve bir de kutlama için varsa bir bahaneniz o gece unutulmaz.

Unutmadan rezervasyon yaptırmayı da ihmal etmeyin. Gece eğlenceniz kursağınızda kalmasın.

Gaspar adres: Müeyyedzade Mahallesi, Arap Oğlan Sokak, No 6, Karaköy, İstanbul

Sergi

Karaköy’ün el üstünde tuttuğu, bizim de takibimize aldığımız galerisi artSümer, Karaköy’e gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Hem öyle sessiz sakin uzak bir yerde de değil. Yiyip içebileceğiniz, alışveriş yapacağınız yerlere gayet yakın.

En son kültür sanat sitelerinde de epey karşılaştığımız sanatçı Merve Çanakçı’nın “Paper Cut” isimli sergisi vardı. Şimdilerde de Onur Gülfidan’ın “Sleight of Hand” isimli sergisi var. 5 Mayıs’a kadar da devam edecekmiş. Notunuzu alın.

Elipsis Galeri ve Galeri Mana’nın da programlarını takibe alalım.

Karaköy’de sokak sanatı

İstanbul’da sokak sanatı denilince akıllara ilk Yeldeğirmeni geliyor. Artık Karaköy’ün de eksik kalır bir yanı yok. Hatta mekanlar için değil de duvarlarda acaba yeni sanat eserleri var mı diye Karaköy'e gittiğimiz çok oluyor. Mesela Mr. Hure’nin Nükleer Başlıklı Barış Güvercinleri, Kien’in kanatları, Leo Lunatic’in Piksel Gerilla'sı, Olihe’nin işleri, Met’in Kamu Spotu bunlardan birkaçı. Bu örnekleri sayfalarca uzatmakta mümkün.

Fotoğraf makinenizi takın boynunuza, düşün Karaköy’ün sokaklarına.

Alışveriş

Karaköy’de alışveriş denilince aklımıza hemencecik gelen dükkanlar elbette var ama baştan uyaralım, biraz cep yakıyor. Mesela bir Labİstanbul var; içinde fiyatını sormaya korktuğumuz birbirinden güzel, farklı güneş gözlükleri var.

Yanında Kağıthane var. “Buradaki hiçbir şeye gereksiniminiz yok ama gördüğünüzde hepsini birden almak isteyeceksiniz.” Biz değil onlar söylüyor, haklılar da. Defterleri, kartpostalları, magnetleri görünce başımız dönüyor.

Daha büyük çaplı bir alışveriş düşünürsek aklımıza hemen 333 KM geliyor. Kendisi tasarım mobilya mağazası. Evinizi buradaki son derece şık mobilyalarla baştan yaratabilirsiniz.

Mae Zae de Karaköy’ün bir diğer tasarım dükkanı. Yelpazesi epey geniş. Diş macunundan aydınlatmalara, güneş gözlüklerinden dekorasyon ürünlerine kadar her şey var. Alışveriş yaparken kahve içmek de mümkün.

fotoğraf: çağla gillis

fotoğraf: çağla gillis

Bey Karaköy; erkeklere özel tişörtler, çantalar, cüzdanlar, anahtarlıklar, kotlar satan bir butik. Burada harika ötesi şeyler bulabilirsiniz.

Yeni nesil pazar konsepti Souq ise ele avuca sığdıramadığımız bir diğer mekan. Her ay Kulüp Külah’ta düzenlenen bu pazar da aksesuarlardan Ece Sükan’ın vintage kıyafetlerine, kitaptan çantalara kadar yelpazesini geniş tutan diğer alışveriş mekanı. İlla alışveriş yapmanıza gerek de yok. Sokakta festivale gelmiş gibi takılabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?