pixgood - sifon kahve tarifi
Berlin'in En Güzel İcadı:

Sifon (Syphon) Kahve Tarifi

20 Mart 2015
Tarif Defterime
Ekle

Üçüncü dalga kahvenin yayılması ve hayatımıza girmesiyle birlikte pek çok farklı kahve türlerini, hazırlama prensiplerini öğrenmeye başladık. Daha önce cold brew'le kendimizi serinletmiş, moka pot'la İtalya'da hissetmiş, French press'le ödüllendirmiş, Türk kahvesiyle tadımıza tat katmıştık ancak çok daha farklı kahve araçları kullanılarak hazırlanan kahvelere de bakmak istediğimizi söylemiştik.

O zaman başlayalım!

Syphon ya da sifon kahve araçları olarak bilinen araçların ana ismi vakum kahve araçlarıdır. Buhar sistemiyle çalışan ve inanamayacaksınız ancak aslında 1980'lerde Berlin'de icat edilmiş bir araçtır. Dünyanın farklı noktalarına farklı zamanlarda ulaşmış olan bu araçlar artık Türkiye'de de mevcut. Bunun için çok müteşekkiriz.

Gelelim çalışma prensibine: Sifon kahve aleti nasıl çalışır?

Sifon kahve de tıpkı moka pot gibi iki hazneden oluşur. Alt hazne suyun yer aldığı camdan haznedir. Ortasında bu iki hazneyi birbirine bağlayan ve sistemi ayakta tutan demir tutacak vardır. Bir üstteki hazne de kahvenin konulduğu bölümdür.

Sifonun alt haznesinde bulunan su, üzerine konulduğu ocakta kaynamaya başladıkça buhar üretir. Bu buhar, suyu üst haznenin alt hazneye inen ince tüpünden yukarı baskılar. Buharla baskılanan su da yukarı çıkmaya başlar.

Su yukarı çıktığında üst haznedeki kahveyle buluşur. Alttaki su bittiğinde üst haznede artık bir su-kahve karışımı vardır. Ardından kahvenin demlenme süreci başlar. Yavaş yavaş alt hazneye tekrardan dolan kahve, tamamen demlendiğinde içime hazır hale gelir.

Size bu güzel sistemi görsel olarak da açıklayabilmek için aşağıdaki videoyu seçtik.


Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

2 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

3 dakika
chefs hat
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Sifon (Syphon) Kahve Tarifi İçin Malzemeler

 • 25gr.orta ince çekilmiş kahve
 • 400ml.su
 • 1adetsifon kahve aleti
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Sifon (Syphon) Kahve Tarifinin Püf Noktası

Kahvenizi hazırlamadan önce sifonun içinde yer alan filtreyi sıcak suyla 30 saniye boyunca ıslatın. Bu işlem daha sağlam bir filtreleme yapmanıza yardımcı olacaktır. Sifonun ısıtıcısında sıcaklık değişimleri yaparken aletin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat edin. Isı düşüşlerinin keskin değil narin bir şekilde yapılması gerektiğini unutmayın.

nasil-yapilir

Sifon (Syphon) Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sifon aletinizin üst kısmına filtreyi iyice yerleştirin ve altındaki kancasını aletin tüp kısmına tutturun.
 2. Daha önceden ısıtıcıda kaynattığınız suyu sifonun alt haznesine dökün ve altındaki ısıtıcıyı açın.
 3. Sifonun üst haznesini alt haznenin üzerine koyun ancak biraz yan bırakın. Böylece üst haznede yer alan hava çıkar ve kahvenizin bir anda sıçrayarak kaynamasını engeller.
 4. Alt haznedeki su kaynamaya yaklaştığında üst hazneyi dik bir şekilde yerleştirin. Kaynayan suyun kahveyi yakmaması için uzun bir çubuk yardımıyla suyun derecesini düşürün. Arzu ettiğimiz derece bu noktada 94 derece.
 5. Çekmiş olduğunuz kahveyi üst haznenin içine boşaltın ve yalnızca 3 saniye ileri geri hareketini kullanarak karıştırın. Kahvenin tamamen karıştığından emin olun ve çubuğu çıkarın.
 6. Kahveyi karıştırdıktan sonra sifonun altındaki ısıtıcının derecesini düşürün. Yaklaşık 45. saniyede çubuk yardımıyla 3 saniye boyunca kahvenizi tekrar karıştırın ve çubuğu çıkarın.
 7. 90. saniyeye geldiğinizde kahvenizi son kez çubuk yardımıyla karıştırın. Bu karıştırma işlemi de diğerleri gibi yalnızca 3 saniye sürsün ve ardından ısıtıcının altını kapatın.
 8. Damlama işlemi yaklaşık 45 saniye sürmeli. Üst haznede yer alan kahve ve su karışımı tamamen bittiğinde üst hazneyi yavaşça çıkartın. Burada üst haznenin kendiliğinden gevşemiş olmasına dikkat etin.
 9. Kahvenizi bardağa döküp servis edin. Afiyet olsun!


youtube-thumbnail

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?