istanbul-plajlari

Gelin Burası Boy: İstanbul'un Sere Serpe Uzanılası 8 Plajı

Favorilerime
Ekle

İçini yaz heyecanı kaplamış, hatta en şık şapka, en vintage'ından bir gözlük, plaj çantası bile almış ama ofisten dışarı bir adım bile atamayanlar varsa bu listeye bir göz atmalı. Sizi Alaçatı’ya Yalıkavak’a, Bozcaada’ya götüremesek de İstanbul’un hatırı sayılır plajlarına götüreceğim. Hafta sonu huzur bulmak, açığa çıkan enerjiyi bir süreliğine yok etmek, bol bol kulaç atıp omuz yapmak için.

“Marmara’da denize hayatta girmem” demeyin! Bu plajlar günü birlik eğlenceniz olacak. Hem yavaş yavaş o deniz kokusunu almak, kuma ayak basmak, o cildi bronzlaştırmak da lazım di mi ama?

Hafta sonu için arkadaşlarınızla plan yapmaya başlayın! İstanbul’da görüp görebileceğiniz en iyi plajlarda burada!

Kaydırak da var: Sedef Adası Plajı

Club Ada Sedef’in giriş ücreti, yiyecek içecekleri size epey pahalı gelirse birkaç metre ötesindeki Sedef Adası Plajı’na gidebilirsiniz. Diğeri kadar lüks ve kaliteli değil ama deniz aynı deniz, güneş aynı güneş. Maksat güneş altında dinlenmek, bir şeyler okumaksa burası da size iyi gelecektir. Plajın müzikleri canınızı sıkabilir ama arkadaşlarınıza ballandıra ballandıra anlatacağınıza eminim.

Hem bu plajda büyük bir tane de su kayağı var. Özellikle çoluk çocukla giden burayı pek sevecek. Erken saatlerde gidip kahvaltı edebilir, üstüne bir de Türk kahvesi yapıştırabilirsiniz. "Güneş altında bira keyffffiiii” de yapılabilir. Günün sonunda plaj ücretinden yemeklerden kestiğiniz parayı Elio Sedef’te harcayabilirsiniz. Oranın havası bir başka.

İletişim: Sedef Adası Plajı

Sait Faik kokar: Kalpazankaya Plajı

Yine ada mekanları yazımda Burgazada’da günü batırmalık bir restorandan bahsetmiştim. Rakı balığın adadaki adresi Kalpazankaya Restaurant. Ayrıca Burgazada’yı özel kılan iki şeyden biridir demiştik Kalpazankaya. Diğeri hatırlarsanız Sait Faik’ti.

Bu güzel manzaralı yerde Sait Faik epey vakit geçirmiş. Öyle düzenli bir plaj beklemeyin. Tek tük şezlong atılmış kıyıya. Taşlı falandır ama deniz, plaj epey temiz. Öyle kalabalık da değil. Kıyıdan biraz uzakta demir atan tekneleri saymazsak tabii.

Manzara cidden öyle böyle değil, burada günü batırmanız şart. Sonrasında restorana çıkıp rakı balık keyfi yapabilirsiniz.

Kalpazankaya Plajı adres: Kalpazankaya Yolu No:26, burgazada, Adalar, İstanbul

Burası boy, gelsenize: Uzunya Plajı

Düzenini ve çimenli alternatifini "yidiğim" plajdır kendisi. Açıkçası Suma Beach gibi nasıl patlamadı, ses getirmedi şaşkınız. Oysa konumu, hasırlı şemsiyeleri, sessizliği, denizi, Kilyos’taki birçok plajı aratmayacak cinsten. En azından burada denize girilebildiği bir gerçek. Kilyos’ta alıp sizi götüren dalgalar yüzünden sürekli başınızda dikilip düdük öttüren can kurtaran yüzünden denize girmek ne mümkün!

Anlayacağınız buranın bir koy olması çok büyük bir avantaj. Çimen üzerine atılmış yastıklar ve şemsiyeler kumdan pek hoşlaşmayan arkadaşlarımız için diğer bir avantaj.

Plajın hemen yanındaki Uzunya Beach Restaurant’da karnınızı doyurabileceğiniz güzel bir mekan.

Uzunya Plajı adres: Demirci Köyü, Plaj Yolu, Sarıyer, İstanbul

Partilemeye pek müsait: Suma Beach

Geçen yaz garip bir haberle duyurdu kendini: Modern hippi mekanı, kapitalist komün hayatı gibi bir şeyler. Böylesi de nasıl oluyor diyerek bir süre afallamış anlam verememiştim. Neyse!

Kilyos’taki bu plaj 2015'in de en çok sevileni olacağı kesin! Kendisi Alaçatı plajlarını aratmıyor. Bu sayede bir sürü hipster buradan çıkmıyor desem yanlış olmaz. Sadece denize girmek güneşlenmek değil DJ partileri ya da konseptli partileri de efsanedir.

Geçen yıldan biliyorum mekanın kokteyllerine diyecek hiçbir şey yok. Giriş, yiyecek, içecek fiyatları ortalamanın azıcık üstünde de olsa eğlenmeme gibi bir olasılık yok!

Gitme planları yaparsanız fotoğraf makinelerinizi unutmayın. Her noktasında çekecek bir şeyler illa ki bulacaksınız.

Suma Beach adres: Gümüşdere Mah., Boğaziçi Kampüs Yolu No:1/A, Kumköy (Kilyos) Köyü, İstanbul

Tam da kafa dinlemelik: Baykuş Plajı

Favorimdir ona göre! Gönlümü fethetmesinin bir sebebi kamp yapabiliyor olmak. O kadar yolu aşın aşın, birkaç saat denize girin, onca yolu geri dön. Cidden çekilecek gibi değil. Zaten deniz yorgunluğunu iyi bilirsiniz. Sonrasında bir iki saati yolda geçirmek koyuyor insana. Burada çadır kurabilir, tatilinizi birazcık uzatabilirsiniz.

Kendisi Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlileri, çalışanlar ve mezunları ağırladığı gibi üniversite ile bir bağı olmayan herkese de açık. Fiyatları da yüz güldürür.

Kilyos’ta bulunan diğer plajların aksine burada kulak zarını patlatacak, arkadaşınızla iki lafın belini kırdırtmayacak seste müzik falan yok. Türkiye'nin iç karartıcı gündeminden azıcık uzaklaşayım, arkadaşımla sevgilimle uzun uzadıya sohbet edeyim, dinleneyim derseniz böyle gelin. Çok seveceksiniz.

Baykuş plajı adres: Kilyos Gümüşdere Yolu, Polis Akademisi Yanı, Sarıyer, İstanbul

Çimen bile var: Dalia Beach Club

Saklı bir koy daha! Uzunya plajı ile pek çok benzerliği var. Birbirlerine epey de yakınlar. Bu sebeple seçimi size bırakıyoruz. Gerçi burada yapabileceğiniz aktivite çok daha fazla: voleybol, sörf, kano, deniz bisikleti.

Onların deyimiyle Akdeniz ortamını Karadeniz de yaşatmak için 2002 yılından beri oradalar.

Mekanın kahvaltı yapabileceğiniz, balık yiyebileceğiniz bir restoranı, yazlık kafesi, Uzunya gibi kum sevmeyenler için çimenli plajı, kocaman bir de otoparkı var. İlgililere duyurulur.

Dalia Beach Club adres: Demirciköy Mevki, Kilyos Yolu, Kumköy (Kilyos) Köyü, İstanbul

Bitmek bilmeyen plaj sefası: BURCBeach

Kilyos’un yıkıp geçen dalgasına karşın bitmek bilmeyen bir de plajları var.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ne ait olan bu plaja belli bir ücret karşılığında dışarıdan da girebiliyorsunuz. Bu sebeple gönlünüzü ferah alnınızı açık tutabilirsiniz.

Öyle “Gidip iki güneş alıp bronzlaşacağım, gün boyu yatıp arada bir kulaç atacağım." derseniz buraya değil, Sedef Adası’na falan gidin! Burada boş durmak yok! Voleybol, futbol, sörf, kiteboard burada yapabileceğiniz aktivetelerden sadece birkaçı. Akşamki partileri falan saymıyoruz bile!

BURCBeach adres: Boğaziçi Üniversitesi Gümüşdere Mevki, Sarıtepe Kampüsü, 34470 Kumköy (Kilyos) Köyü, İstanbul

Bol bol kitap ve keyif: Club Ada Sedef

gidelimburalardan

gidelimburalardan

Ada mekanları yazımda Sedef Adası’nı öve öve bitirememiş, aradığınız ada huzurunu burada bulabileceğinizi söylemiştim.

Geç keşfetsem de sık sık giderek arayı kapattığımı düşünüyorum. Büyükada ve Heybeli’ye göre burada denizanası ve yosun çok daha az.

Öyle gürültü patırtı da bulamazsınız. Beach müzikleriyle coşup dans etmelik değil de daha çok kitabınızı, sevgilinizi yanınıza alıp keyif yapmalık bir plaj. Bu huzur biraz cep yakabilir. Ama martı sesleriyle, dalga sesleriyle İstanbul’dan uzaklaştıracağı kesin.

Club Ada Sedef adres: 1. Nolu Sok. No:2, Sedef Adası, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

gülben28 Mayıs 2015 00:10
Kalpazankaya plajı olarak gösterilen fotoğraf aslında Marta(ya da diğer adıyla martı) koyunun fotoğrafı. Kalpazankayanın plajı daha küçük ve adanın merkezine daha uzak.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?