espressino

Espressino

Favorilerime
Ekle

Kahve türlerinin hazırlanmasında en çok kullanılan malzemelerden birisi de çikolatadır. Kahveleri tatlandırmasının ve onlara farklı bir aroma kazandırmasının yanında birçok kahve türünde çikolata, süt kreması ve krem şanti gibi kahve bileşenlerinin süslenerek sunumlara görsellik katılmasında da kullanılmaktadır. Espressino da kahvenin çikolata ile hazırlandığı tatlı karakterdeki kahvelerden birisidir.

Espressino nasıl hazırlanır?

Espressino geniş bir fincan ya da bardak kullanılarak hazırlanır. Espressino hazırlanmadan önce fincanın içi çikolata ile kaplanır. Bu işlemde kullanılan çikolata miktarı ve türü damak tadına göre değişiklik gösterebilir. Fincanın çikolata ile kaplanması işlemi bittikten sonra ise espressinonun karakteristiğini oluşturan diğer bir bileşen olan kakao tozu ile fincanın dibi ince bir tabaka halinde kaplanır. Espressino yapılması için double shot, yani çift ölçek espresso hazırlanması gerekir. Elde edilen espresso, çikolata ve kakao içeren fincanın içerisine alınır. Fincana espresso alındıktan sonra ise sıcak buhar aparatı ile kremalandırılan süt kahvenin üzerine ilave edilir. Son olarak süt kremasının üzeri de kakao tozuyla kaplanır ve espressinonun hazırlanması tamamlanmış olur.

Espressino yapmanın püf noktaları nelerdir?

Espressino, çikolata ile hazırlanan bir kahve olduğu için bu kahvede kullanılacak çikolata çeşidine ve miktarına doğru karar verilmelidir. Damak tadına göre espressino yapımında bardağın iç duvarına ince çizgiler halinde çikolata sürülebileceği gibi, bardağın içi daha kalın bir tabaka halinde çikolata ile kaplanabilir. Ayrıca sıvı çikolata yoksa kahvaltılık çikolata çeşitleri de espressino yapımında kullanılabilir. Espressinoda katı çikolata kullanılmak istenirse de bardak sıcak buhar veya sıcak su ile ısıtılıp, çikolata bardağın iç duvarlarında gezdirilebilir.

Espressino tüketiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kahvenin kendisi çok düşük kalori değerine sahip olmasına rağmen, özellikle bol miktarda çikolata kullanılması espressinoyu yüksek kalorili bir içecek haline getirmektedir. Espressinonun kalori değeri kullanılan çikolata cinsine, miktarına ve kahvedeki sütün yağ oranına göre değişmektedir. Sağlığa olumsuz etkisinin olmaması için espressino mümkün olduğunca bitter çikolata ve az yağlı süt kullanılmalıdır. Ayrıca kalori değerinden dolayı espressino çok sık şekilde tüketilmemelidir.

Görsel kaynak: snipview


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?