neededition - aeropress nasıl yapılır?
En Havalı Kahve:

Aeropress Kahve Tarifi

24 Mart 2015
Tarif Defterime
Ekle

Gün geçmiyor ki yepyeni bir kahve hazırlama şekliyle karşılaşmayalım. Hatta farklı kahve demleme aletlerini görerek hayatımızı sorgulamayalım. İşte öyle günlerden bir tanesinde size aeropress aletiyle hazırlanan aeropress kahveden bahsetmek istedik.

2005 yılında icat edilen, evet daha bebek sayılabilir, bir alet aeropress. Çalışma prensibi sifon kahve kadar karmaşık değil. Sanki sifon kahve yapmakla vakit kaybetmek istemeyenler için hazırlanmış. Hatta işin güzel tarafı çok daha kısa sürede espresso derecesinde kahveleri hazırlayabilmeniz.

Aeropress'in en büyük özelliği az önce de bahsettiğimiz gibi espresso derecesinde bir kahve elde edebilmeniz. Bunun yanı sıra drip yani damlama kahvelerden daha yüksek pH derecesine ve toplamda 30 saniyelik bir demleme süresine sahip olması.

French press ile çok büyük bir farkı olmadığını düşünenlere hak veriyoruz. Aeropress'i French press'ten ayıran en önemli özellik ise kahveye işleyen havanın, tadı olumlu yönde etkilemesi.

Şimdi gelelim aeropress'in nasıl çalıştığına. Aeropress, iki tüpün birbirinin içine geçmesiyle çalışır. Alt tüpün dibinde kağıt filtre koyabileceğiniz bir alan vardır. Bu alan aynı zamanda kahve ve suyun filtrelenerek bardağa dökülmesini sağlar. Alt tüp yani alt hazne, kahvenin ve suyun konulduğu bölgedir. Üst tüp ise altta bulunan kahve ve suyun bastırılmasına yardım eden tüptür.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

2 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 saniye
chefs hat
Bu tarif Yemek.com üyesi tarafından üretilmiştir.
ingredients

Aeropress Kahve Tarifi İçin Malzemeler

  • 17gr.aeropress için öğütülmüş kahve
  • 400ml.su
  • 1adetaeropress kahve aleti
market-icon

Eksik malzemeleri indirimli tamamlamanın kolayı var.

Et, sebze, meyve, baharat ya da ihtiyacın olan ne varsa; hem taptaze, hem sürpriz indirimlerle Yemeksepeti Market ve Yemeksepeti Mahalle ile yanında, eksik malzemelerin dakikalar içinde kapında!

Aeropress Kahve Tarifinin Püf Noktası

Filtreyi alt tüpe yerleştirdikten sonra üzerine sıcak su döküp 30 saniye boyunca ıslatın. Bu işlem daha iyi bir filtreleme sağlar. Ardından bu suyu dökün.

nasil-yapilir

Aeropress Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Aeropress aletinizin alt tüpüne filtreyi yerleştirin ve kapağını kapatın. Püf noktasında da olduğu gibi filtreyi ıslatın ve ıslattığınız suyu dökün.
  2. Aeropress için çekilmiş ya da kendinizin çekeceği kahveyi alt hazneye yerleştirin. Kahvenin iyi bir şekilde dağılması için sallayın.
  3. Kahvenizin üzerine, kaynattığınız ve yaklaşık 45 saniye boyunca beklettiğiniz suyu dökün. Aeropress'in üzerindeki 3 sayısına gelmesine dikkat edin.
  4. Yüzeyde kalan kahveyi çok hafifçe karıştırın ve aeropress'in üst tüpünü alt tüpün üstüne yerleştirin. Alt tüpün ucundaki siyah contanın üst tüpü tuttuğuna emin olun ve yavaşça üst tüpü aşağı doğru ittirin.
  5. Tüm kahvenin bardağa döküldüğüne emin olduğunuzda servis edin. Afiyet olsun.


youtube-thumbnail

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?