En Havalı Kahve:

Aeropress Kahve Tarifi

En Havalı Kahve:

Aeropress Kahve Tarifi

https://neededition.com/volume-3/aeropress-with-filters/ | neededition - aeropress nasıl yapılır?
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
4
Öznur Doğan
Öznur Doğan
311 takipçi391 içerik

Sıkça Yenen Konular

4.5
Alp Tuncer
Nisan 6, 2015
10 dakika
5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 11, 2019
20 dakika
5
Alp Tuncer
Mayıs 11, 2015
10 dakika
5
Yasemin Gürsürer
Nisan 10, 2020
17 dakika

Gün geçmiyor ki yepyeni bir kahve hazırlama şekliyle karşılaşmayalım. Hatta farklı kahve demleme aletlerini görerek hayatımızı sorgulamayalım. İşte öyle günlerden bir tanesinde size aeropress aletiyle hazırlanan aeropress kahveden bahsetmek istedik.

2005 yılında icat edilen, evet daha bebek sayılabilir, bir alet aeropress. Çalışma prensibi sifon kahve kadar karmaşık değil. Sanki sifon kahve yapmakla vakit kaybetmek istemeyenler için hazırlanmış. Hatta işin güzel tarafı çok daha kısa sürede espresso derecesinde kahveleri hazırlayabilmeniz.

Aeropress'in en büyük özelliği az önce de bahsettiğimiz gibi espresso derecesinde bir kahve elde edebilmeniz. Bunun yanı sıra drip yani damlama kahvelerden daha yüksek pH derecesine ve toplamda 30 saniyelik bir demleme süresine sahip olması.

French press ile çok büyük bir farkı olmadığını düşünenlere hak veriyoruz. Aeropress'i French press'ten ayıran en önemli özellik ise kahveye işleyen havanın, tadı olumlu yönde etkilemesi.

Şimdi gelelim aeropress'in nasıl çalıştığına. Aeropress, iki tüpün birbirinin içine geçmesiyle çalışır. Alt tüpün dibinde kağıt filtre koyabileceğiniz bir alan vardır. Bu alan aynı zamanda kahve ve suyun filtrelenerek bardağa dökülmesini sağlar. Alt tüp yani alt hazne, kahvenin ve suyun konulduğu bölgedir. Üst tüp ise altta bulunan kahve ve suyun bastırılmasına yardım eden tüptür.

Çalışma prensibine göz attığımıza göre daha iyi anlamak için videoyu izleyebiliriz.


Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

2 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

30 saniye

Aeropress Kahve Tarifi İçin Malzemeler

  • 17 gr.aeropress için öğütülmüş kahve
  • 400 ml.su
  • 1 adetaeropress kahve aleti

Aeropress Kahve Tarifinin Püf Noktası

Filtreyi alt tüpe yerleştirdikten sonra üzerine sıcak su döküp 30 saniye boyunca ıslatın. Bu işlem daha iyi bir filtreleme sağlar. Ardından bu suyu dökün.

Aeropress Kahve Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Aeropress aletinizin alt tüpüne filtreyi yerleştirin ve kapağını kapatın. Püf noktasında da olduğu gibi filtreyi ıslatın ve ıslattığınız suyu dökün.

  2. Aeropress için çekilmiş ya da kendinizin çekeceği kahveyi alt hazneye yerleştirin. Kahvenin iyi bir şekilde dağılması için sallayın.

  3. Kahvenizin üzerine, kaynattığınız ve yaklaşık 45 saniye boyunca beklettiğiniz suyu dökün. Aeropress'in üzerindeki 3 sayısına gelmesine dikkat edin.

  4. Yüzeyde kalan kahveyi çok hafifçe karıştırın ve aeropress'in üst tüpünü alt tüpün üstüne yerleştirin. Alt tüpün ucundaki siyah contanın üst tüpü tuttuğuna emin olun ve yavaşça üst tüpü aşağı doğru ittirin.

  5. Tüm kahvenin bardağa döküldüğüne emin olduğunuzda servis edin. Afiyet olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?