Meze Severlerin Hemen Bu Akşam Denemek İsteyeceği Kadar Pratik 14 Sarımsaklı Meze Tarifi

Favorilerime
Ekle

Soframızı zenginleştirme konusunda en büyük yardımcımız olan, yeri geldiğinde ana yemeğe bile gerek duymadan doymamızı sağlayan, kızarmış ekmeklerimizin en yakın arkadaşı meze tariflerini siz de en az bizim kadar seviyorsanız hemen böyle alalım sizi!

Bugün, mezelere en çok yakışan isimlerden sarımsağın başrolde olduğu birbirinden farklı tarifleri birlikte keşfedelim diyoruz. Tek bir diş sarımsakla bile lezzeti en az 10 katına çıkan, yemelere doyulmayan bu sarımsaklı meze tarifleri yeni favorilerinizden olacak, öyle de iddialıyız.

"Ama sarımsak çok kötü kokuyor." diyenler dilerlerse bu tarifleri tabii ki sarımsaksız da hazırlayabilirler ancak hem doğal bir antibiyotik gibi vücudumuza tepeden tırnağa sağlık katan hem de kendine özgü tadıyla her şeyin lezzetini katlayan sarımsakla çok daha nefis oluyorlar, baştan söyleyelim.

Sözün kısası, önerimiz bu sarımsaklı meze tariflerini gönül rahatlığıyla sofranıza sık sık konuk etmeniz, yemeğin ardından koku sorununu aşmak için dişlerinizi fırçalamanız, belki ağzınıza biraz karanfil ya da nane atmanız. İşte bu kadar!

O zaman buyurunuz, sarımsaklı mezelerle dolu soframızı kurmaya başlayalım.

 • 6 kişilik 6 ekonomik meze

Babagannuştan çıtır atoma, çıtır nohutlu humustan roka&lor ezmesine, toplam 6 tariften oluşan efsane bir meze sofrası kurarak başlıyoruz listemize. Şef Ferhat Bora'nın tarif defterinden çıkan birbirinden nefis mezelerle siz de sofranızı donatmak isterseniz...

Tariflerin detayları için sizi böyle alabiliriz: 6 kişilik 6 ekonomik meze tarifi

 • Sıcak ot

Ege mutfağının meşhur ot yemeklerinden biri o. Sıcak sıcak hazırlanıyor, üzerine ilave edilen zeytinyağlı-toz biberli karışım ve sarımsaklı yoğurtla sofrada oturan herkesin damaklarına şenlik, midelerine ziyafet bir mezeye dönüşüyor.

Ekmek bana bana yenilesi: Sıcak ot tarifi

 • Muhammara

Çocukluğumuzdan beri bayılarak yediğimiz salçalı ekmeklerden bu yana bayılıyoruz salçanın başrolde olduğu böyle nefis mezelere. Hele de içinden sarımsak, ceviz, tahin ve nefis baharatlar eksik edilmediyse...

Adına şiirler yazılası bir lezzet: Muhammara tarifi

 • Yoğurtlu patlıcan salatası

Yoğurt, patlıcan ve sarımsağın bir araya geldiği herhangi bir lezzete hayır diyemeyenler olarak sarımsaklı mezelerden söz ederken böyle nefis bir tarifimiz olduğunu da hatırlatmadan olmazdı.

Hemen bu akşam sofraya çıkmalı: Yoğurtlu patlıcan salatası tarifi

 • Pastırmalı humus

Kuracağınız herhangi bir sofrada, görüntüsüyle, mis gibi kokusuyla, lezzetiyle en kallavi ana yemeği bile geride bırakacak bir güzellik geliyor. Klasik humus tarifi sınıf atlıyor!

Onu görenin gözlerinden kalpler çıkar: Pastırmalı humus tarifi

 • Havuç tarator

Hazırlaması sadece 10 dakikanızı alacak kadar pratik bir meze tarifi o. İçindeki sarımsak miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilir, onu hemen her yemeğin yanında sofraya çıkarabilirsiniz.

Her yemekle uyumlu lezzet: Havuç tarator tarifi

 • Tahinli tarator

Klasiklerin biraz daha dışına çıkmak, taratoru hepimizin alışık olduğu gibi havuçla değil de farklı malzemelerle yapmak isterseniz mesela, tahin ne güne duruyor?

En pratik tarator: Tahinli tarator tarifi

 • Közlenmiş biber salatası

Bu kez ayrılmaz ikili sarımsak ve yoğurdu bir süre birbirinden uzaklaştırıyor, sarımsağı mis gibi közlenmiş biberlerle bir araya getiriyoruz. Böyle de enfes oldu!

Az malzemeli dev lezzet: Közlenmiş biber salatası tarifi

 • Kabak şayan

Kabağın bugüne dek belki de hiç denemediğiniz bir haliyle devam ediyoruz. Böyle deyince gözünüz korkmasın, hazırlaması çok pratik bir meze o. Tadına bakınca hep yapmak isteyecek...

Herkesin sizden tarif istediğini göreceksiniz: Kabak şayan tarifi

 • Mamzana

Trakya çevrelerinde mamzana olarak bilinen, közlenmiş patlıcan ve biberlerin başrolü paylaştığı bir meze karşınızda. Suyuna ekmek banmadan edemeyecek, her lokmasıyla ayrı mutlu olacaksınız.

Edirne'ye teşekkürlerimizle: Mamzana tarifi

 • Pancarlı humus

Pastırmalı humus tarifimizi biraz yukarıda vermiştik ama humusu daha farklı bir şekilde yapmanın da mümkün olduğunu göstermeden olmaz. Kendisi, pancardan aldığı doğal rengiyle şöyle pespembe harika bir lezzete de dönüşebilir mesela.

Onu ilk kez görenler şaşkın: Pancarlı humus tarifi

 • Yoğurtlu kabak salatası

İsterseniz bol bol yapıp tek başına hafif bir öğün olarak yiyebileceğiniz, isterseniz sofraya tıpkı diğer mezeler gibi çıkarıp herkesten tam puan alabileceğiniz bir tarif o.

Kabağı bir de böyle deneyin: Yoğurtlu kabak salatası tarifi

 • Çerkez tavuğu

Mezelerin en doyurucularından biri o. İçinde tavuk, ceviz, bayat ekmek içi ve tabii ki sarımsak olması bu tarifin olmazsa olmazlarından sayılıyor, baharatlarını da eksik etmemek gerekiyor.

Tek başına tıka basa doyuracak güçte: Çerkez tavuğu tarifi

 • Üç çeşit meze

Bu kadar çok meze tarifinden söz etmişken klasikleri unutmak olmaz! Acılı ezme, Girit ezme ve köpoğlu gibi bir meze sofrasının neredeyse olmazsa olmazı olarak görülen bu lezzetleri de içinden sarımsağını eksik etmeden hazırlamalı.

Akşama sofrada şenlik var: Üç çeşit meze tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?