sutlacadimson

Nişastasız ve Tam Kıvamında, Tüm Sırlarıyla: Anne Sütlacı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Dolabı açıp kaselerin içinde üzeri bol tarçınlı sütlaçları görünce sevinenler... Biliyoruz, annelerimizin yaptığı o sütlaçların lezzeti başka hiçbir tatlı da yok. Daha doğrusu anne elinin değdiği her şey bir yana diğer yemekler, tatlılar bir yana. Aslında sütlaç tarifi oldukça basit bir tarif olmasına rağmen nerede yerseniz yiyin ya da evde kendiniz hangi tarifi denerseniz deneyin annenizinki gibi olmuyor. Sırları anne elinin maharetinde bir de birkaç püf noktasında saklı aslında.

Güzel annelerimizin marifetli ellerinden öpüyoruz. Onlardan aldığımız sırlarla kıvamı mükemmel bir sütlaç hazırlamaya koyuluyoruz. En önemlisi de içerisine her annenin yaptığı gibi bolca sevgi ve emek koymayı da unutmuyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık!

  • Anne sütlacının püf noktaları

Nişastasız Sütlaç Tarifi

Nişastasız Sütlaç Tarifi

Annelerimizin birbirlerinden farklı yöntemleri ve sırları var. Ama sütlaç yapmanın en önemli sırlarının başında pirinci az yıkamak geliyor. Kırık pirinçleri kullanarak az sudan geçirilmiş pirinçleri bir tencerenin içerisine alıyoruz ve işte şimdi mükemmel anne sütlacını yapmaya başlıyoruz.

sutlacadim1

Annelerimizin bir kısmı pirinci önden pişirmemeyi savunuyor. Ancak pirinci önden hafif haşlamak nişasta salınımı sağlıyor ve sütlacınızın tam kıvamında tutmasını sağlıyor. Çok fazla pirinç koymamak da bir başka anne sütlacı püf noktası.

sutlacadim2

Mükemmel sütlaçların bir lezzet unsuru da kullanılan süt. Pastörize sütler annelerimizin yaptığı o kedine has lezzetiyle damakları şenlendiren sütlaçların tadını yakalamamıza pek yardımcı olmuyor. İşin sırrı taze süt kullanmakta saklı. Annelerimiz sütçülerden aldıkları sütü önden güzelce kaynatıp soğutup sonra da sütlaç yaparlardı. Bu yüzden eğer mümkünse tazecik sütlerle yapın sütlaçlarınızı önden de bir güzel kaynatmayı ihmal etmeyin. Pastörize sütle de yapabilirsiniz pek tabii. Hafif haşladığınız pirinçlerin üzerine azar azar bu sütü ilave edin, diğer yandan da karıştırın.

sutlacadim3

Sütle pirinci uzun uzun, karıştıra karıştıra pişirdikten sonra sıra geldi tatlandırma aşamasına. Minik bir püf noktası daha ekleyelim. Sütle pirinci ne kadar kaynatırsanız kıvamı da o kadar yoğun olacaktır. Dilerseniz sütü ilave ettikten sonra şekeri de aynı anda ekleyerek uzun uzun birlikte kaynatın. Ama enfes bir kıvamı olsun diyenlerdenseniz pirinçle sütü uzunca bir süre kaynattıktan sonra şekeri ilave etmenizi öneririz. Şekerin etkisiyle malzemeleriniz biraz katılaşacak ve kıvamını bulacaktır.

sutlacadim4

Bu şekilde de bir güzel kaynadıktan sonra sıra geldi kaselere paylaştırmaya. Anne sütlacının içerisinde nişasta ve pirinç unu olmaması nedeniyle bir süre oda sıcaklığında bir süre buzdolabında dinlenmesi şart. Bu sayede kıvamı tam oturuyor. Soğudukça tüm malzemeler bütünleşiyor.

sutlacadimson

Üzerine bolca tarçın serpilen anne sütlaçlarınız servise hazır! Şimdiden afiyetler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?