Avrupa'nın En Turistik İkilisi Roma ve Floransa'dan 6 Restoran Önerisi

Favorilerime
Ekle

Tanısanız bayılacağınız iki nefis insanın oluşturduğu Oitheblog, Yemek.com için yazdı.

Evet, tabii ki İtalya’da ne yiyip içeceğinizi bize soracak değilsiniz, biliyoruz. Makarna, pizza, espresso, en 'meşhurlarının' Türkiye’de bulunabildiği Roma dondurması (onların deyişiyle Gelato) ve daha niceleri. Zaten yalnızca Google Efendi'ye danışarak bile bu sonuca varabilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın ki, İtalyan mutfağına olan sevgimizin bir getirisi olarak, İtalya’ya gidecek bir gezginin beklentileri de epey yüksek oluyor. Yenilecek her makarnaya ayrı bir övgü dizmek, her pizzaya farklı bir sevgi gösterisi sergilemek üzere başlanıyor yemeklere. O zaman biz sizin beklentilerinizi düşürmenize izin vermeden, kime sorsan gösterir kolaylığındaki yerleriyle, İtalya’nın gezmek için en çok tercih edilen iki lokasyonu Roma ve Floransa’dan birkaç restoran/kafe önerisinde bulunalım.

Hostaria del Moro, Roma

Roma’nın en sevimli, en "İşte geldim Roma’dayım" hislerine kapılacağınız bölgelerinden biri olan Trastevere’de bulunan Hostaria del Moro, lokal bir restoranda yemek yemek istiyorsanız ilk tercihlerinizden biri olmalı.

Mekanın sahibi amca, yemeğinizi bitirmediniz diye üzülüp sizi azarlar ve akabinde "ben aslında Hulusi Kentmen tadında sevimli bir amcayım"ın Türkçesini söyleyemediği için telafi amaçlı birer shot Limoncello getirirse şaşırmayın; İtalyanlarla ne kadar benzeştiğimize kendi gözlerinizle bir kez daha tanıklık etmiş olursunuz. Muhteşem makarnalar ve İtalya’ya özgü birçok mezeyi deneyebileceğiniz bu mekan, özellikle hafta sonları dolup taştığı için rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Pastificio, Roma

Salaş yerlerde, ayaküstü yemek yemek konusunda bir sıkıntınız yoksa, Roma’nın en leziz makarnacılarından biri olan Pastificio’yu keşfetmeniz gerekiyor. İspanyol Merdivenleri’nin hemen karşı sokağında yer alan bu küçücük mekanda her gün yalnızca 2 çeşit makarna çıkıyor.

Gözlerinizin önünde hazırladıkları makarnanıza istediğiniz sosu seçiyorsunuz ve tabağınızla birlikte İspanyol Merdivenleri’nin yolunu tutarak yemeğinizi orada yiyorsunuz. Tabii ki isterseniz restoranın önünde ayakta bir atıştırmalığa da dönüştürebilirsiniz ama bizce yapmayın. Siz turistsiniz, büyük düşünün!

Caffe Greco, Roma

Roma’nın en işlek caddelerinden, zaman zaman insanların zombi istilası görünümüne ulaşan bir kalabalık derecesinde dolaştığı Via Condotti üzerindeki Cafe Greco, şehrin en ünlü kafelerinden biri.

Nedenini soracak olursanız şöyle açıklayalım; kafenin tarihi oldukça eskilere dayandığı için zamanında burada Goethe, Stendhal, Andersen, hatta Casanova’nın bile sık sık kahve içtiği söyleniyor. Öyle ki, Cafe Greco, bırakın Roma’yı, dünyanın en eski kafelerinden biri olarak biliniyor. E haliyle, insanların harika İtalyan kahvelerinin yanı sıra, bu kafeyi tercih etmeleri için bir başka sebebi daha oluyor.

Trattoria Nerone, Floransa

Yıllardır türlü türlü restoranın menüsünde gördüğünüz 'Steak Florentine'i anavatanında yemeden Floransa’dan ayrılmayacaksınız herhalde? Bu mekanın turistler tarafından keşfedilmiş olduğu için biraz kalabalık olabileceği ve biraz bekleyebileceğiniz gerçeğini göz ardı edebilirseniz, mekandan çok yüksek ihtimalle mutlu ayrılacaksınız.

Bu arada, fırında baharatlı ve sarımsaklı patates yemeyi unutmayın, biftekten daha çok beğenme ihtimaliniz bile olabilir.

Gusta Pizza, Floransa

Bu pizzacı konusunda biraz iddialı konuşacağız. Hayatımızda yediğimiz en iyi pizzaları yaptıklarını söyleyebileceğimiz bu pizzacı, lokaller arasında oldukça popüler. Gece geç saatlere kadar açık olduğu için ekstra ilgi görüyor, dolayısıyla kapıdaki sırayı göze alarak gitmelisiniz.

Şimdiden söyleyelim, öyle çıtır çıtır, kalın ve malzeme patlaması yaşayan bir pizza beklemeyin. Aksine, incecik, hafif pideye çalan ve yumuşacık bir pizza çıkacak karşınıza. Anlatırken bile kendimizi kaybettiğimiz Gusta Pizza’da yabancılarla yan yana oturacağınızı ve yeni arkadaşlar edinme ihtimaliniz olduğunu da unutmayın. Burası tam bir olmazsa olmaz!

Volume, Floransa

walkaboutflorence

walkaboutflorence

Floransa’da güzel vakit geçirmek istiyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de, meşhur piazza’larda
vakit geçirerek, meydanların şehre nasıl nefes aldırdığını bir de kendi gözlerinizle görmek. Yukarıda bahsettiğimiz Gusta’nın çok yakınındaki Piazza di Santo Spirito’da bulunan Volume, aslında şehrin en 'hip' noktalarından biri.

İsterseniz öğleden sonra koltuklardan birine yayılarak kitabınızı okuyup kahvenizi içebilir, isterseniz gece gidip tüm meydanı kaplamış kalabalıkla birlikte gayet lezzetli içeceklerini deneyebilirsiniz. Burada vakit geçirirken yerlisi gibi hissedeceğinizin garantisini verebiliriz.

Görsel: hotelcolombaflorence.comDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?