churros - flickr/45935274@N00

İspanya’ya Kadar Gitmişken Denemeniz Gereken 6 Lezzet

Favorilerime
Ekle

Real Madrid derler, Barcelona derler; Picasso sever, Joan Miro överler; Javier Bardem’i beğenip boğa güreşini yererler (bu kısmına katılmadan edemiyoruz), ama nedense büyük bir çoğunluk İspanyol mutfağından bahsetmeye bile gerek duymaz.

Oysa İspanyollar da tıpkı bizim gibi ritüel halinde, bıkmadan yılmadan yemek yemeye, restoranları doldurup kahkahalar eşliğinde saatlerce sofra başında oturmaya bayılıyorlar. O zaman sorun nedir? Evet, mutfağı ile ön plana çıkan bir ülke olmayabilir, e doğruya doğru, bir İtalya da değil tabi ama İspanya’nın da kendine özgü, hatta zaman zaman özlenebilecek bir takım tatları da var tabi. Bakın biz üşenmedik, hepsini bir bir yedik, üstüne de bir güzel listeledik.

  • Gazpacho

Filmlerden duya duya kulağımızın alıştığı, soğuk olarak servis edilen, İspanya ile özdeşleşmiş bir çorba çeşidi Gazpacho. Aslında kökeni oldukça eskilere, Endülüs dönemine kadar dayanıyor. Dolayısıyla İspanya’nın özellikle Cordoba ve Sevilla bölgelerinde en iyisini içebileceğiniz söyleniyor.

Gazpacho’nun içine zeytinyağı, sirke, biber gibi çeşitli malzemeler eklense de, olmazsa olmaz malzemesi domates. Bir nevi “soğuk domates çorbası” olarak da düşünülebilir.

Doğruyu söylemek gerekirse, ilk içtiğimizde bize içindeki sirkenin de etkisi ile "tabağın dibinde kalmış salata suyu" tadını verse de, sıcak yaz günlerinde aslında o kadar da kötü bir fikir olmadığını kanısına vardık.

İpucu: Gazpacho, İspanya’daki restoranlarda tabakta ya da bardakta olmak üzere iki şekilde servis ediliyor. Tercihinizi belirtmeyi unutmayın.

[Yemek.com araya giriyor: Soğuk İspanyol Gazpacho Çorbası Tarifi]

  • Tapas

Son dönemlerde Türkiye’de de ilgi görmeye ve çeşitli restoranlar tarafından servis edilmeye başlaması ile aslında Tapas’a pek de yabancı sayılmayız. Bizim mutfağımızda meze olarak tabir ettiğimiz yemeklerin İspanyol versiyonu kabul edilebilecek bu atıştırmalıklar, İspanyol mutfağının en popüler yiyeceklerinden kabul edilebilir. Çoğunlukla parmak boyutunu geçmeyecek boyutta ekmeklerin üzerine yerleştirilmiş çeşitli malzemelerden, kanepe olarak adlandırabileceğimiz tarzda atıştırmalıklardan ya da tıpkı bizdeki mezelerde olduğu gibi ortaya servis edilen tabaklardan oluşan tapas çeşitleri o kadar fazla ki, hayal gücünüz ile sınırlı olduklarını bile söyleyebiliriz.

Soğuk ve sıcak versiyonları bulunan ve ister ara öğün olarak son derece salaş bir halde, ister şık bir restoranda alengirli isim ve malzemelerle karşınıza çıkabilecek tapasın en iyi adresleri, bize kalırsa yalnızca bu işi yapan, ve her gün yeni, taze ürünler servis eden tapas barlar.

İpucu: İspanyolların çeşit çeşit tapas arasında en çok tükettikleri “Patatas Bravas”. Patates üzerine acı sos ya da “Aioli” adını verdikleri mayonez, sarımsak, zeytinyağı karışımı soslarından koyarak hazırladıkları Patatas Bravas, bizce kesinlikle denemeye değer.

  • Tortilla

Şatafatlı ismine bakınca “Bu da neymiş böyle?” tepkisi verebileceğiniz ama Türkçe karşılığının “İspanyol Omleti” olduğunu öğrenince ilginizi biraz olsun kaybedebileceğiniz bu yemek, tahmin ettiğinizin aksine çoğunlukla kahvaltı olarak değil, ana yemek olarak servis ediliyor.

Aslında patatesli yumurta olarak tanımlanabilecek Tortilla, zaman zaman içine soğan eklenerek de servis ediliyor. İspanyollar genellikle ana yemek için tercih etseler de, bizce özellikle kahvaltıda deneyebileceğiniz, gayet lezzetli bir seçenek.

İpucu: Soğuk geldi diye sinirlenecek olursanız şimdiden uyaralım, Tortilla’yı hangi öğününüzde tercih ederseniz edin, restoranların %95’inde soğuk olarak servis ediliyor.

[Yemek.com araya giriyor: İspanyol Omleti Tortilla Tarifi]

  • Paella

Özellikle Valencia ile özdeşleşmiş olan Paella, İspanya’nın dünya çapında bilinen yemeklerinden biri. Kötüsüne denk gelirseniz midenizin günlerce kendine gelemeyeceği Paella’nın olmazsa olmaz malzemeleri pirinç ve zeytinyağı. Geri kalan malzemeleri ise dünya çapında popülerleştikçe çeşitlendirilmiş ve artık deniz ürünlü, tavuklu, etli, sebzeli gibi onlarca çeşidini bulabilmeniz mümkün.

Günümüzce çoğunlukla deniz ürünlü olanı tercih edilse de, Valencia çıkışlı orijinal Paella’nın içinde tavşan, tavuk ve salyangoz bulunuyor. Dolayısıyla çoğu insan gibi salyangoz yemek konusunda bir önyargıya sahipseniz, sipariş vermeden önce dikkatli olsanız iyi edersiniz.

İpucu: Kişisel olarak büyük bir hayranı olduğumuz söyleyemeyeceğimiz Paella’yı olur da Barcelona’da denemeye karar verirseniz, herhangi bir yerde denemek yerine, şehrin en iyi Paella yapan mekanlarından biri olarak bilinen 7 Portes’de deneyebilirsiniz.

  • Jamon

Jamon İspanyol Mutfağı
Yalnızca restoranlarda değil, İspanya’da yürürken de sağda solda karşınıza çıkabilecek “Jamon” aslında İspanyol jambonu olarak da adlandırılabilir. Sokakta yürürken nasıl karşıma bir jambon çıkabilir diye düşünmüş olabilirsiniz, şöyle açıklayalım; İspanyollar bu bahsetmiş olduğumuz Jamon’ların ana maddesi olan domuzları sağa sola asmaya, oradan burada sallandırmaya bayılıyorlar. Çok da iç açıcı bir görüntü olduğunu söyleyemesek de, denedikten sonra tadının güzel olduğunu düşünmeniz oldukça muhtemel.

En sık karşılaşacağınız çeşitleri Jamon Serrano ve Jamon Iberico olan bu şarküteri ürünü, birçok yemek ve atıştırmalığın içinde defalarca önünüze geleceği için, şimdiden alışmanızı öneririz.

İpucu: Yukarıda bahsettiğimiz tapas ve jamon birleştiğinde ortaya harika şeyler çıkabiliyor. Bu yüzden, özellikle bir tapas bara gittiğinizde, bruschetta tadında, ekmeğin üstüne yerleştirilmiş domates, soğan, jamon ve sarımsak ile hazırlanmış tapastan mutlaka denemelisiniz.

  • Churros

churros - flickr/45935274@N00

churros - flickr/45935274@N00

Türkiye ile kıyaslamanın farz olduğu İspanya’ya özgü lezzetlerden biri olan Churros, aslında bizim “halka tatlısı”nın (evet halka tatlısı, başka adını bilmiyoruz) bir benzeri olarak tanımlanabilir. Yurtdışında ise “Spanish Doughnut” olarak da biliniyor. Genellikle içine bandırmanız için sıcak çikolata ile birlikte sunulan Churros, birçok restoran zincirinde de satılmakta olduğu için, krema dolgulu, Hindistan cevizli, çikolatalı, vanilyalı gibi birçok çeşidini bulabilmeniz mümkün.

İpucu: Churros genellikle bir tatlı olarak bilinse de, İspanya’da onlarca çeşidin arasında tuzlusunu da bulabilmeniz mümkün. Tatlı olan versiyonu kadar güzel olduğunu söyleyemeyeceğiz ama, farklı tatlarla ilgilenenler için denemeye değer. Yanında içine bandırmalık eritilmiş mozerallanızı istemeyi unutmayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?