Hatay'ın Dünyaya Armağanı Künefeyi İstanbul'da Yiyebileceğiniz En İyi 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

Tatlıyla haşır neşir olduğumuz doğrudur ama bu tatlıdan kasıt sıcacık peynirine, çıtır kadayıfına yandığımız künefe ise orada bir durulur! Aramızda çok daha başka bağların, çok daha başka olayların gerçekleştiği doğrudur.

Öyle her istediğimizde Hatay’a gidemediğimiz için “İstanbul’da künefe nerede yenir?”in cevabını aradık. Yaptığımız ağız sulandıran bu liste konusunda pek mütevazi olamasak da atladığımız, gözden kaçırdığımız yerler illa ki vardır. Onları da siz ekleyiverin.

Not: Bu içerik ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde yayınlanmış, 12 Aralık 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Alternatif çok: Hatay Ekol Künefe

İlk başlayacaklar ya da hayal kırıklıklarını onaracak arkadaşlara tavsiyemizdir, ortalama üstü bir künefe için Ekol’e gitmek şart.

Hatay’dan getirtilen peynir ve kadayıfla yapılan künefeler yine Hatay usulü, dilim şeklinde servis ediliyor. Peynirde de ellerini öyle korkak alıştırmamışlar, peynir miktarı bir hayli fazla. Alternatifleri de çok; künefenizi kaymaklı, ekstra fıstıklı, sade ve dondurmalı şeklinde alabilirsiniz. Mekan künefe kadar katmer konusunda da iddialı. Gitmişken onu da bir deneyin deriz.

Maslak ve Üsküdar’da da şubeleri olduğunu hatırlatalım.

Hatay Ekol Künefe adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No 59/A, Kadıköy, İstanbul

Kebabın üzerine oh mis: Akdeniz Hatay Sofrası

Hatay usulü yemeklerin İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden Akdeniz Hatay Sofrası’nı unutacak değiliz! Özellikle konumuz anavatanı Hatay olan künefeyse, hiç! Mide yakmayan, pek hafif, lezzette on numara künefe yapmışlar! Duyanlar duymayanlara duyursun! Ekol gibi dilim şeklinde servis edilen künefelerin yanında süt de ikram ediliyor.

Hatta mekanın künefe dışında başka maharetleri de var. Vezir kebabı ve Sultan kebabından yemeli bir kere! Sonra zahter, sürüklü, gavurdağ, humus muhammara da masanızda olmalı ama öyle tıka basa doymamalı. Midenizde mekanın favorisi künefe için yer bırakmalı. Sonrası zaten bir şölen!

Öyle bir kulaktan girip diğerinden çıkacak mekan değil, not etmeli!

Akdeniz Hatay Sofrası adres: İskenderpaşa Mahallesi, Ahmediye Caddesi, No 44/A, Fatih, İstanbul

Lezzeti yanında servisi de on numara: Hatay Gurme

Pek merkezi konumda olmasa da künefesiyle lezzet avcılarını mekana getirttikleri doğrudur! Tescilli Antakya künefesinin tadı uzun süre damaklarınızdan silinmeyecek. O denli şahane bişi. Diğer mekanlardan farklı olarak fıstığı yanında servis ediyorlar. Süt ikramından da geri kalmıyor tabii. Anlayacağınız peynirine ölüp bittiğimiz künefenin servisine de bizden on puan.

Her malzemesi Antakya’dan gelen, bir nevi sizi Hatay’a kadar götürtecek kahvaltısını da yeri gelmişken söyleyelim; tuzlu yoğurt, mütebbel, misket sürk, Arap köftesi, zahterli patates, katıklı ekmek, çıtırkabak, tahin pekmez her yerde bulamayacağınız lezzette!

Hatay Gurme adres: Küçükbakkalköy Mahallesi, Kayışdağı Caddesi, No 37, Ataşehir, İstanbul

Künefe onların işi: Hatay Antakya Mutfağı

2015’in Yerel Mutfakları ve Akaretler’de gidebileceğiniz mekanlar isimli listede yer vermiştik kendisine. Yöresel serpme kahvaltısından fındık lahmacununa, biberli ekmeğinden etli pidesine ve Antakya usulü el yapımı künefesini öve öve bitirememiştik. Konu künefe olunca döndük dolaştık yine bu mekanda bittik haliyle.

Çıtır çıtır kadayıfı, hafif şerbeti, bol fıstıklı künefeler burada da dilim şeklinde servis ediliyor. Yanına bir çay söylemek şart tabii. Kısacası burada yiyeceğiniz künefenin ayrıcalıklı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Son olarak evinize alıp götürebileceğiniz Hatay usulü domates salçası, biber salçası, zeytin yağı, nar ekşisi, ceviz reçeli gibi ürünlerine bir göz gezdirmeden mekandan hemen ayrılmayın.

Hatay Antakya Mutfağı adres: Cihannüma Mahallesi, Şair Nedim Caddesi, No 20, Beşiktaş, İstanbul

Manzarasıyla da mest eder: Hamdi Restaurant

Yurtdışından gelen arkadaşlara burada itinayla İstanbul manzarası eşliğinde yerel mutfaktan en leziz yemekler tanıtılır. Nefis Galata Kulesi manzarası önünde bir lahmacun, Alinazik, Birecik kebabı yenir bir kere. Sonra humus, haydari, soslu patlıcan, biber dolma masada minik minik tırtıklanacak mezelerden.

Gelelim menüdeki tatlılarına; cevizli baklava, fıstıklı kadayıf, katmer ve künefe mekanın yok satan çeşitlerinden. Künefesinin de tadına denecek bir şey yok. Fıstığı bol, öyle çok da ağır olduğu söylenemez. Bakır sahanda servis edilen künefeler iki kişi için ideal.

Sadece Eminönü değil, Şişli ve Beyoğlu’nda da şubeleri olduğunu bildirelim.

Hamdi Restaurant adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Tahmis Caddesi, Kalçın Sokak, No 11, Fatih, İstanbul

Mutsuz ayrılma ihtimaliniz yok: Has Kral Hatay Sofrası

Bir Hatay sofrasına daha konuk oluyoruz. Bu sebeple rotanızı bu kez Aksaray’a çevirin! Ağzınızın tadına pek düşkünseniz ve kendinizi “foodie” diye tanımlıyorsanız Aksaray sınırları içinden pek de ayrılmamanız gerekir. Mesela Hatay’ın leziz yemeklerinden yiyebileceğiniz Has Kral Hatay Sofrası pek bilinmeyen mekanlardan.

Öyle keyif yapabileceğiniz, hoş atmosferde saatler geçirebileceğiniz bir mekan maalesef değil ama menüdeki kebabın, içli köftenin, mumbarın, Hatay usulü etli çiğ köftenin ve künefenin hayranı, öve öve bıktıran birçok arkadaş tanıyoruz. Özellikle dilim şeklinde servis edilen künefenin porsiyonu epey büyük. Künefeden sonra oradan mutsuz ayrılma ihtimaliniz yok!

Has Kral Hatay Sofrası adres: İskenderpaşa Mahallesi, Ragıp Bey Sokak, No 27, Fatih, İstanbul

Müdavimi çok: Tatlıcı Safa

Tesadüfen rastlayanların bile sonrasında müdavimi olduğu bir mekan bu. Öyle ki içeri girer girmez gördüğünüz her şeyi tek tek yemek, tatlıların hepsinin tadına bakmak istiyor, kendinizi cennete düşmüş gibi hissediyorsunuz.

Baklava, kadayıfları da enfes ama bizim favorimiz taze çıtır çıtır künefesi ve katmeri. En az Hatay'da yedikleriniz kadar beğeneceğiniz künefesinin yanında tomurcuklu çayından içmeyi de unutmayın. O yediğiniz ağır künefeleri unutturup hafifliğiyle midenize bayram yaşatacak künefenin ikincisini istememek için kendinizi zor tutabilirsiniz, bizden uyarması.

Tatlıcı Safa adres: Tahtakale Mahallesi, Hasırcılar Caddesi, No 10, Fatih, İstanbul

İkramları nefis: Şefikoğulları Künefe

facebook

facebook

Şekeri, şerbeti de yerinde künefelerin adresi Şefikaoğulları Künefe'deyiz şimdi de. Fiyat-performans dengesi olarak pek takdir ettiğimiz Şefikoğulları Künefe'nin en sevdiğimiz özelliklerinden biri de künefeden önce ikram ettikleri süt ve meyve. Yalnız sütü künefenin üzerine içmelisiniz, bizden küçük bir tüyo.

Güler yüzlü ve ilgili çalışanlarının içinizi ısıttığı Şefikoğulları'nda künefeyi sade ya da dondurmalı olarak sipariş edebilirsiniz ama her halükarda da içindeki peynirin bolluğuna hayran olacağınıza eminiz.

Şefikoğulları Künefe adres: Zeyrek Mh., İtfayiceler Caddesi, Tezgahçılar Sokak 3/A, 34083 Fatih/İstanbulDoyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

3

damlakursuz12 Ocak 2019 12:22
Beylikdüzü özikizler künefe nin üzerine tanımam. Gittiğinizde ayakta sıra bekliyorsunuz biri kalksada oturup yesek diye çeşit çeşit künefeleri var ??
Yanıtla
TC Yörük Ali Demirtaş19 Ocak 2018 10:36
Güzel ve ayrıntılı anlatımışsınız. Ben kendi yorumumla (erkek olarak da) künefe yaptım. Kaymak da kullandım, peynir olarak da dil peyniri. Sonuç başarılı oldu. Üstelik çok hesaplı. https://www.youtube.com/watch?v=9YjLuJ1WZHs
Yanıtla
Nilüfer Çankaya28 Mart 2016 8:05
Antakya restaurant plaj yolu , Bağdat cad. Caddebostan ve Başköşe nişantaşı O? Bir antakyalı olarak önerimdir ????????
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?