jumboburger

Zincir Hamburgercilerden Bir 30 Yıl Önce: Jumbo Burger

Favorilerime
Ekle

Son bir kaç senedir şehrin yemek kültürünün her noktasına nüfuz edip yayılmaya tüm hızıyla devam eden 'butik ama zincir hamburgerci' furyası başlamadan yaklaşık 35 sene önce, Kadıköy Çiftehavuzlar’da Büyük Kulüp kapısının tam karşısında açılan, zamanının fazlasıyla ilerisinde Jumbo Burger adında bir hamburger kafeteryası var İstanbul’da. Bilen bilir.

Güneşli bir hafta sonu günü şehrin Anadolu yakası tarafında, Bağdat Caddesi kalabalığından biraz uzaklaşıp soğuk bir bira eşliğinde lezzetli bir hamburger yeme fikri kulağınıza çok kötü gelmiyorsa, Jumbo Burger kesinlikle keşfetmekten pişman olmayacağınız bir nokta.

Dışarıdan bakıldığında, motor sporları fotoğraflarıyla dolu duvarları haricinde çok dikkat çekici olmayan basit bir iç dekorasyon, ön tarafta 10-12 masa ile kaldırımda yürüyüp yanından geçerken, fark etmeme olasılığınızın yüksek olduğu sade bir lokasyon sadece.

Jumbo Burger’in kendini diğer yerlerden ayıran özellikleri sipariş verme aşamasıyla birlikte başlıyor. Masaya oturduktan sonra menüyü inceleyip, hangi hamburgeri deneyeceğinize karar verdikten sonra garsonun "patates kızartması ister misiniz?" sorusu, bazıları için kulağa garip gelebilir ancak ufak bir tavsiye; geri çevirmeyin. Tekrarlayalım: Sadece o sosu denemiş olmak adına, biraz yumurta beyazı, biraz şeker ve biraz zeytinyağı ile ortaya çıkartılabilecek en ilginç ve en lezzetli soslardan birini denemiş için o teklifi geri çevirmeyin.

Mekanın şöhretini sadece hamburgerlerine borçlu olmadığını, açıldığı ilk günden beri aynı şekilde hazırlanan enfes patates kızartmasını ve tatlı sosunu ilk kez tattığınızda anlayacaksınız. Tatlı sosun yarattığı şaşkınlığın yanında biraz gölgede kalan ev yapımı ketçap ise ne çok yağlı, ne de hazırlanırken kıvamı daha yoğun olsun diye çok pişirilmiş. Seri üretim ketçapların aksine harika bir domates tadı bırakıyor ağızda ama domates püresine yakın olanlara göre de oldukça lezzetli, kısacası tam ayarında.

Ara bir bilgi olarak, tatlı sosun tam tarifini vermiyorlar. Tarifi sormanız sadece garsonun yüzünde yaptığı işten memnun hınzır bir gülümsemeye sebep oluyor, sonra hamburger gelmeden önce bir porsiyon daha patates söylüyor ve sakince beklemeye devam ediyorsunuz.

Birkaç dakika içerisinde, eğer Şark Burger söylediyseniz koyun etinden, başka bir hamburgeri tercih ettiyseniz dana etinden yapılmış hamburger köftesi, günlük üretilen iki hamburger ekmeği arasında harika soslara bezenmiş bir şekilde karşınıza geliyor. Tam o an derin bir nefes alıyorsunuz, biranızdan bir yudum daha içtikten sonra, önünüzdeki hamburgerle ilişkiniz resmi olarak başlıyor, artık aranıza kimse giremez, bu andan itibaren telaşa mahal yok. İlk ısırığı almak için hamburgeri tabaktan kaldırırken ekmeğin size hissettirdiği yumuşaklığı ve tazeliği hoşunuza gidiyor ve sonraki karede, kendinizi Jumbo Burger’i denemiş olmanın bu hafta sonu aldığınız en yerinde kararlardan biri olduğunu düşünürken buluyorsunuz.

jumbo-burger-tasarim

jumboburger

Hamburger köftesi ile ilgili olarak belirtmek lazım, yediğiniz zaman farklı bir yerde yediğiniz hamburgerlerde kullanılan köftelere kıyasla daha ince bir köfte hazırlanmış olduğunu fark edeceksiniz. Bu noktada, köftenin tadını tam anlamıyla alamadığınızı dahi düşünebilirsiniz. Bunun sebebi hamburgerlerin içerisinde alışılmışın dışında yoğun olarak kullanılan özel domates sosu. Domates sosunu hamburger içerisinde biraz fazla cömert kullandıkları doğrudur ancak Jumbo Burger’in 30 seneyi aşkın bir süredir hiçbir detayını dahi değiştirmediği tarifi ve şanı da bu farklılıklardan geliyor.

Pac-man keşfedilmeden önce İstanbul’da açılmış ve sahip olduğu her tarife ne olursa olsun sıkı sıkıya tutunmuş bir mekan Jumbo Burger. Sırf bu sebepten dahi denemeye ve keşfetmeye değer.

Jumbo Burger'e Nasıl Gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?