''İyi ki Bu Memleketteyiz" Dediğimiz An: Varka Antakya Lezzetleri

Favorilerime
Ekle

Hani hep derler ya Norveç'te yaşasaydık, Finlandiya'da yaşasaydık... Hoş bu sıralar Uruguay meşhurdu sanırım. Gel gelelim şöyle en lezzetlisinden mükellef bir sofraya oturduğumuzda iyi ki bu memleketteyiz dediğimiz anlar çok olur. Hele arkadaş ortamıysa herkes sevdiklerini sıralamaya başlar.

Memleketimizin her yöresinin yemekleri kendine özgü ve çok çok iyi. Fakat bunu ticarete başarıyla dökebilmişlere baktığımızda Güney Doğu bölgesi öne çıkıyor. Fakat öte yandan kendine özgü 400'den fazla yemeği ve mezesi olan bir şehrimiz daha var: Hatay.

Çevrenizde Hatay mutfağı görmeye başladığınızın farkındayım. Tabiri caizse bölünerek çoğalıyorlar. Fakat Hatay'ın kendi içindeki bölgelere göre bile yemek alışkanlıkları değişirken genelde karşımıza çıkan bu restoranlar bir iki antakya yöresi yemeğin yanında, ver Adana'yı ver Urfa'yı ver Kuzu Şiş'i durumunda kalıyorlar. Hal böyle olunca, "Koskoca Antakya mutfağı bu muymuş?" diyebilirsiniz. Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konu ise fiyat politikası. Mezelerinin hakkını vererek yapıldığı yerlere gittiğinizde çorba kaşığından hallice, tatlı kaşığını dolduracak mezeleri tadımlık önünüze koyup sonrasında güzel bir fiyat çıkarabiliyorlar.

Bugün bahsedeceğimiz restoran ise acı biberine kadar malzemelerinin çok büyük bir çoğunluğunu Antakya'da yaptıran, bir iki geçiştirmelik mezelerle değil hakikaten oraya özgü yemekler sunan, İstiklal Caddesi'nde bulunan Varka. Varka'ya uğrarsanız ilk yapmanız gereken sevdiğiniz bir iki mezeyi önden servis ettirmek. Sonrasında içli köfte zamanı ya da esas yöresinin adıyla sac oruğu. Şeklini gördüğünüzde "Aaa bu bizim bildiğimiz değilmiş" diyeceğiniz oldukça yassı olarak servis edilen içli köfte türü. Sonrasında işin içine kebap türleri giriyor ki en çok tüketilenlerin başında tepsi kebabı geliyor. Memleketine gittiğinizde bunun usulu, kasabınızın zırhla iyice macun kıvamına getirip tepsiye yapıştırdığı kebabı, hemen kasabın yanında bulunan ekmek fırınında pişirilmesi ve yine fırından yeni çıkmış pideyle size sunulması. Orada yakaladığınız lezzetin aynısını Varka'da yakalamanız mümkün. Bu sebeple sakın önden seçmiş olduğunuz mezeler ve saç oruğu ile doyayım demeyin.

varkabeyoglu

varkabeyoglu

Gelelim tatlı konusuna... Hatay ve tatlı denildiğinde ilk akla gelen künefe oluyor. Boşverin künefeyi desem? Tavsiyem kireçle pişirilen kabak tatlısı. Sakın "Ben kabak tatlısı sevmem öyle yumuşak yumuşak" demeyin. Kendine has yapılış tarzına sahip dışı çıtır çıtır olan kabak tatlısı size küçük parçalar halinde ikram ediliyor. Üzerine kimileri tahin döktürerek yemeyi seviyor. Her ikisi de muhteşem, gönlünüzden geçeni yiyin.

Beyoğlunda karşınıza çıkan bu küçük restoran ile ilgili daha detaylı bilgiye varkabeyoglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz eve de sipariş verebiliyorsunuz:
Varka Antakya Lezzetleri

Varka Antakya Lezzetleri'ne nasıl gidilir?


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Varka BeyogluDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?