kanaat-lokantasi-uskudar-manset

Fast Food'a Bir Süre Ara Vermenize Sebep İstanbul'un En İyi 13 Esnaf Lokantası

Favorilerime
Ekle

"Iyyy öyle salaş yerde yemek yiyemem ben şıkır şıkır olmalı" diyen varsa (zannetmiyoruz ama) dışarı alalım arkadaşlar. İstanbul'daki en iyi esnaf lokantalarını tüm çıplaklığıyla anlatacağımız bu listedeki ilk kaygımız lezzet olacak. Salaş mekanların kendine has ambiyansı da lezzeti takip edecek zaten.

Neyse lafı uzatmayalım, keşfedelim.

Not: Liste alfabetik sıraya göre yapılmıştır.

Bankalar Lokantası

Bankalar Lokantası'na ikinci kez gelen herkes Bistro ile esnaf lokantasının en önemli benzerliği olan menünün her gün değişme özelliğini, buranın da aldığını fark eder. Izgara menüsü hariç tüm menü her gün değişir lakin Karaköy'ün bütün esnafını her gün ağırlama huyları değişmez.

Adres: Bankalar cd. Perşembe Pazarı cd. No: 5 Karaköy / İstanbul

Kanaat Lokantası

İstanbul'da doğmuş ve ağzının tadını bilen bir ailede büyümüş birçokları için çocukluk anıları, o anılara sahip çocukların yıllar sonra iş yemekleri ve Üsküdar'a yeniden gelme sebepleridir Kanaat Lokantası. Hani kapat gözünü öyle seç menüden derler ya öyle lezzetlidir her yemeği. Ancak biz zeytinyağlılarının ve tatlılarının illa ki denenmesi gerektiğini ve mekanda yalnızca nakit ödeme yapıldığını ekleyelim.

Adres: Selmanipak cd. No:9 Üsküdar / İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Kanatçı Haydar'ın Yeri

"Kaç zaman oldu Haydar'a gitmiyoruz" sohbetlerinin, bir oturuşta toplamda birkaç tavuk yendiğini fark etmelerin mekanıdır Kanatçı Haydar. İstanbul populasyonunun yüzde 80'ine uzak kaldığı için de bir süre yol yapmanız gerekir ki yediğiniz kanatların daha lezzetli olmasını sağlar bu emek. Bu hafta sonu planınız yoksa, havalar "Ya kim çıkacak dışarı şimdi evde yemek yapalım ya da sipariş verelim" kıvamına gelmeden gitmenizi önerelim.

Adres: Kocasinan Merkez Mahallesi Ahlat Sokak No: 18-A Bahçelievler / İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Kantin

Kendi ekmeğini kendi yapan, her gün menüsü değişen, Nişantaşı'nın kalabalığında bir tatlı huzur aldıran bir yer Kantin. Nişantaşı'nda yer almasından mütevellit klasik esnaf lokantalarından ambiyans olarak farklı. Yeni nesil esnaf lokantası diyebiliriz. Ancak lezzet olarak hiçbir esnaf lokantasından aşağı kalır yanı yok.

Adres: Akkavak Sokağı 30, Nişantaşı / İstanbul

Kardeşler Lokantası

Esnaf lokantalarını "Biraz Anadolu kokmalı aslında, masanın üstüne hazır ekmek olmalı, nohut, pilav gibi en bilinen yemekleri muhteşem" şeklinde tarif ediyorsanız, hazırlanın uzun bir yola, Kemerburgaz'a gidiyorsunuz. Bakmayın Türkiye'de onbinlerce Kardeşler Lokantası olduğuna, onların arasından liste yapsak birinciliği buraya veririz.

Adres: Mimar Sinan Mh İstanbul Cd 84/A Kemerburgaz / İstanbul

Kuru Fasulyeci Erzincanlı Ali Baba

İstanbul'un en iyi kuru fasulyecileri listemizin önemli isimlerinden Erzincanlı Ali Baba'yı buraya almasak olmazdı, olamazdı. Kuru fasulye, pilav ve turşu üçlüsü muhteşem. Ardından yenilen kabak tatlısı, kabağa hak ettiği saygıyı iade ediyor. Salaş ortamda kuru fasulyeyle muazzam uyuyor. Süleymaniye de çok uzak sayılmaz.

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Cd. No:11 Süleymaniye, Fatih / İstanbul

Nato Lokantası

İlginç bir hikayesi var Nato'nun: 1952 yılında Türkiye'nin NATO'ya girmesi şerefine açılıyor. Yalnızca tarifiyle değil gerçekten her öğlen bütün Karaköy esnafını ağırlamayı başarıyor. Yemekler bittiğinde dükkanı kapatan güzel yerlerden, daha fazla yapalım diyerek tariflerini zorlamıyorlar. Yemeğinizi gidin yakından gözünüzle seçin diyelim ama bizim için bir sütlaç yemeden gelmeyin.

Şahin Lokantası

Esnaf lokantasının tanımını daraltsak, çok katı kurallar getirsek, Birleşmiş Milletler'den bildiri alsak, Türkiye'de bir adet esnaf lokantası bıraksak, burası Şahin Lokantası olabilir. Beyoğlu'na yolunuz düştüğü bir öğle arası deneyin deriz. Muhtemelen bize hak verirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit Mah. Orhan Adlı Apaydın Sok. No:11 Beyoğlu / İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Tarihi Subaşı Lokantası

Esnaf lokantalarına kelime anlamını veren bir lokantayla daha beraberiz. 1959'dan bu yana hizmet veren Tarihi Subaşı Lokantası, 40'tan fazla yemek çeşidiyle ortalama bir esnaf lokantasından fazla seçenek sunuyor. Yolunuz Kapalıçarşı'ya düşerse, İzmir köftesini denemeden gelmeyin.

Adres: : Ankara Caddesi Emirlerhan Sokak No:8 Sirkeci, Eminönü / İstanbul

Yanyalı Fehmi Lokantası

Eğer şehrin Anadolu tarafına bir yolculuğa çıkacaksanız ve bu yolculukta lezzet durakları olacaksa, bir tanesi mutlaka Yanyalı Fehmi Lokantası olmalı. Osmanlı - Türk mutfağını, ortalama esnaf lokantası ambiyansından biraz daha kaliteli sunar Yanyalı Fehmi Lokantası. Beğendi yiyip de beğenmemeniz mümkün değildir.

Adres: Osmanağa Mah. Yağlıkçı İsmail Sk. No:1 Kadıköy / İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Hünkar Lokantası

Esnaf lokantalarının en gösterişli, en şık ve en pahalısına hoş geldiniz. 1950 yılından bu yana yerel mutfağın parmakla gösterilen mekanında yok yok. Mercimek, paça çorbasından kuzu inciğe, hünkar beğendiden kapuskaya kadar efsanevi tatlar vadediyor.

Üstelik öğlen bütün zeytinyağlıları, hamur işleri, çorbalarıyla bir esnaf lokantasıyken akşam da “Tadım Menüsü” ile yıkılıyor.

Hünkar Lokantası adres: Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Cd. No:21, 34271 Şişli/İstanbul

Yemeksepeti'nden hemen sipariş vermek için tıklayın!

Lades

"Ölmeden evvel tadına bakmanız gereken lezzetler” gibi listelerde sıkça rastlayacağınız bir tat varsa o da Lades’in menemenidir. Kaşık kaşık ya da ekmek bana bana, hapur şupur yemelik bu menemen üzerine başka bir şey tanımıyoruz.

Lades sadece bu lezzeti insanlığa kazandırmakla kalmıyor, zeytinyağlılar, et/sebze yemekleri, ızgaralar, çorba, salata ve tatlıları hatta kompostolarıyla olaylar yaratıyor. Haliyle Beyoğlu’nda öğle yemeği için Lades kaçınılmaz oluyor.

Lades adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Sadri Alışık Sk. 11/12, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Bahar Havuzlu Restaurant

foursquare.com

foursquare.com

Kapalıçarşı’nın büyüleyici atmosferine yakışır bu mekan öğle yemeği için yıldızlı seçeneklerden. Peki 541 yıllık Kapalıçarşı'nın tarihi dokusu içinde, yarım asırlık Osmanlı Lokantası Havuzlu Restaurant’ta sizi neler bekliyor?

Bir kere buranın mutfağından her ağız tadına, her zevke uygun yaklaşık 20’ye yakın yemek çıktığı söyleyelim. Özellikle sulu yemeklerinin müdavimi çok amma beğendili tas kebabı, zeytinyağlı kereviz, et sote, pilav üstü döner gibi şahane lezzetlere de şans vermeli.

Bahar Havuzlu Restaurant adres: Beyazıt Mah. Gani Çelebi Sk. No:3, 34126 Fatih, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

azchorba8 Nisan 2019 23:52
Artisan Restaurants of Türkiye https://izzetylmz.blogspot.com/2019/03/artisan-restaurants-of-turkey.html
Yanıtla
Korhan25 Eylül 2014 19:03
Garip bir şekilde bir kesim arasında "aaaa burası salaş pek nefistir" gibi bir anlayış belirdi. Yemek yemeye gittiği yerin masası sandalyesi eskiyse mutlu oluyorlar. Güzel yemek yapan yerler - ki bazıları bu listede de var- sadece yemeğiyle ön planda yerler, bu yazı, yazıyı yazan ve türevleri 100 senedir 3-5 kuruşa yemek yenen esnaf lokantalarının mantığını bozup "popüler" mekanlar haline getirdiler ve işletme sahipleri de "ulan ne dayasak ımmm yer salaş, yemek nefis" diyorlar diye o 3-5 kuruşları aldılar uçurdular. Bu modanın bir an önce bitmesi dileğiyle..
Yanıtla
Metin24 Eylül 2014 10:44
Maslak sanayii sitesindeki hemsin sofrasi yok buyuk eksik.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?