Pastane Tadında Karaköy Poğaçası Tarifi

Pastanelerdekiler Gibi Uzun Süre Bayatlamayan 10 Farklı ve Nefis Poğaça Tarifi

Favorilerime
Ekle

Her sabah pastaneye uğramadan işe gidemeyenler, çaya misafiri geleceği zaman önden pastaneye sipariş verenler, evde ne kadar denerse denesin bir türlü o hep gittiği köşebaşındaki pastanenin poğaçalarının tadını yakalayamayanlar buraya!

İster en pofuduk poğaçalardan söz ediyor olun ister o pastanelerin kendine has hazırladıkları kıyır kıyır lezzetlerden fark etmez, bir poğaçanın tıpkı hazır aldıklarınız gibi olmasını, lezzetlerinin, dokularının dışarıdan aldıklarınıza benzemesini istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç önemli püf noktası var.

İşte o püf noktaların gizli olduğu pastane usulü poğaça tariflerimizi tam da bu yüzden listeledik.

Buyursunlar, içlerinden damak tadınıza en uygun olanları, hep merak ettiğiniz o tarifleri seçin ve bir köşeye mutlaka not edin. Bu poğaça tarifleri sayesinde artık dışarıdan poğaça almaya eliniz varmayacak, hep evde, ellerinizle hazırlamak isteyeceksiniz, eminiz.

  • Mayalı poğaça

İki parmağınızın arasına aldığınızda pamuk gibi içine çöküveren, parmaklarınızı kaldırır kaldırmaz ise yine puf puf formuna hızla geri dönen o mis gibi poğaçaların sırlarını açıklıyoruz, toplanın!

Bundan böyle ne zaman yapsanız tam kıvamında olacak: Mayalı poğaça tarifi

  • Bayatlamayan yumuşacık açma

Pastanelerin alametifarikalarından biri, birçoğumuzun her gün pastaneye uğrama sebebi o yumuşacık açmalar değil mi? Eğer siz de açma deyince evde yapmayı bir an bile düşünmüyor, hemen pastanenin yolunu tutuyorsanız bugünden, bu tariften sonra işler değişecek, eminiz.

Akşamdan yapın, uzun süre taptaze yiyin: Bayatlamayan yumuşacık açma tarifi

  • Bayatlamayan kabartma tozlu poğaça

Kabul edelim, pastanelerden, hatta dışarıdan herhangi bir yerden alınan bir hamur işi, evde yapılana göre çok daha uzun süre taze kalabiliyor, sırf bu özelliği nedeniyle dahi birçok lezzet hazır olarak alınıyor. Oysa onları evde de uzun süre bayatlamadan, taptaze kalacak şekilde yapmanın sırlarını öğrenebiliriz.

Öyle de kolay ki üstelik: Bayatlamayan kabartma tozlu poğaça tarifi

  • Pastane tadında pizza poğaça

Bol malzemeli severleri ise hemen böyle alalım! Domatesinden sucuğuna, evde olan malzemelere göre çeşitlendirebileceğiniz lezzette ama yine pastanelerde bulabileceklerinizi aratmayacak, hatta malzeme çeşitliliği sayesinde onların en az 2-3 misli önüne geçecek bir önerimiz var sırada.

Siz pizza poğaçanızı neli alırdınız: Pastane tadında pizza poğaça tarifi

  • Cepli sandviç poğaça

Güne güzel başlamayı garantileyecek, acıktığınız herhangi bir anda imdadınıza yetişecek rengarenk ve fonksiyonel bir poğaça tarifi karşınızda! Ve yine, ev yapımı olmasının verdiği muhteşem olanaklar sayesinde ceplerini en sevdiğiniz malzemelerle doldurup çeşitlendirebilirsiniz tabii ki!

Bir poğaçadan çok daha fazlası: Cepli sandviç poğaça tarifi

  • Yumuşacık pastane poğaçası

Birkaç basit malzemeyle hızlıca hazırlanacağını belki de hiç bilmediğiniz, denemediğiniz bir lezzet geliyor. Bu tarifin, özellikle hamur işi yemeden duramayanların tarif defterlerinde mutlaka bulunması gerekiyor.

Buyursunlar: Yumuşacık pastane poğaçası tarifi

  • Lor peynirli dereotlu poğaça

İlk popüler olmaya başladığı zamanlarda sokakta yürüyen neredeyse 2 kişiden birinin elinde mutlaka bulunuyordu bu lezzet. Peynir, dereotu ve nefis hamurun bir araya geldiği kıyır tat, çayın yanında da çok iyi gidiyordu, kahvaltıda da, ara öğünlerde de, aniden bastıran açlık krizlerinde de.

Hala da öyle: Lor peynirli dereotlu poğaça tarifi

  • Susamlı poğaça

Bol malzemeli, pastane vitrinlerinin en gözde isimlerden biri bir poğaça ile listemize hız kesmeden devam ediyoruz. Sadece üzerini mis gibi susamla kaplasak da yeterdi elbette ama içindeki enfes peynir karışımı da ayrı bir lezzet kattı, söylemeden geçemeyiz.

Mutlaka denemelisiniz: Susamlı poğaça tarifi

  • Sakallı poğaça

Kimi yerlerde "saçaklı", kimilerinde ise "süslü" ya da "sakallı" deniyor bu minik lezzet toplarına. İlk önce arasındaki peynire mi, üzerindeki maydanoza mı yoksa mis gibi poğaça hamuruna mı övgüler yağdırsak karar veremeyeceksiniz.

Hepsi birbirinden nefis: Sakallı poğaça tarifi

  • Pastane tadında Karaköy poğaçası

Pastane Tadında Karaköy Poğaçası Tarifi

Pastane Tadında Karaköy Poğaçası Tarifi

Rotamızı İstanbul'un pek güzide semtlerinden birine, Karaköy'e doğru çeviriyor ve özellikle onun ismiyle anılan o özel pastane tadının tarifini adım adım anlatıyoruz.

Artık hep evde yapmak isteyenler için geliyor: Pastane tadında Karaköy poğaçası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?