Ev Yapımı Sepet Peyniri Tarifi

Kaşar Peynirinden Labneye, Evde Ellerinizle Yapabileceğiniz 8 Farklı Peynir Tarifi

Favorilerime
Ekle

Kahvaltılar peynirsiz düşünülemiyor, ana öğünlere ekstra bir lezzet katmak gerektiğinde akla ilk o geliyor, yeri geldiğinde ara öğünlerin, zamansız bastıran açlık krizlerinin bile çözümü bir dilim peynir oluveriyor. Kısacası, ağzına peynir dahi sürmeyenleri ve peynir alerjisi olanları dışarı alırsak, bizim için peynirsiz bir buzdolabı biraz eksik oluyor.

Madem bu kadar çok peynir seviyoruz, o zaman onu ellerimizle, kendi mutfağımızda en güzelinden yapmayı da bilmeli. Tabii ki dünyada onlarca, yüzlerce çeşit peynir var biliyoruz ama en azından lor peynirimizi, beyaz peynirimizi, hatta kaşar peynirimizi kendi ellerimizle hazırlayabiliriz mesela.

Üstelik yapımları da öyle düşündüğünüz kadar zor değil, inanın. Bu peynir tarifleri ile bir kez tanıştıktan, en az bir kez denedikten sonra siz de bize hak vereceksiniz, eminiz.

Siz yine de endişe ediyor, "Ben mutfakta o kadar da yetenekli değilimdir ki" diye düşünüyorsanız şu yazımız da size yardımcı olacaktır, bizden söylemesi: Hem Daha Ekonomik Hem Daha Sağlıklı: Yeni Başlayanlar İçin Evde Peynir Yapımı

  • Lor peyniri

Büyük ihtimalle anneannelerinizden, annelerinizden bildiğiniz, her eve sık sık konu olan, yeri geldiğinde çeşitli baharatlarla, biraz da zeytinyağı ile lezzetlenip kahvaltı sofrasında yeri geldiğinde mis gibi poğaçaların, böreklerin içinde yerini alan, en hafif, yapımı en kolay peynirdir o.

O zaman yapmayan kalmasın: Lor peyniri tarifi

  • Keçi loru

Klasik lor peyniri ile açılışımızı yaptık ama sizin inek sütüne karşı alerjiniz varsa, keçi sütü tüketebiliyorsanız ya da klasik lordan daha farklı bir lezzet elde etmek niyetindeyseniz bu halini mutlaka deneyin deriz. Yalnız baştan uyaralım, bağımlılık yapabilir...

Bir oturuşta hepsini yemek isteyebilirsiniz: Keçi loru tarifi

  • Mayasız kolay peynir

Şimdi işleri bir adım daha öteye taşıyor, size beyaz peynir lezzeti yaşatacak ama yine en az lor peynir kadar kolay yapılacak bir tarif vermek istiyoruz. Hem de mayaya hiç ihtiyacınız yok.

Bu kadar pratik olacağını tahmin etmezdiniz: Mayasız kolay peynir tarifi

  • Ev yapımı kaşar peyniri

Sözünü ettiğimiz kaşar peyniri, elbette eski kaşar değil, taze kaşar. Bunu söylemeden geçmeyelim. İşte o taze, dilimlerce yenecek kaşarların tüm sırları da burada. Çünkü biliyorsunuz, evde yapılanı kadar değerlisi, evde yapılanı kadar lezzetlisi hiçbir yerde yok!

Buna kaşar peyniri de dahil: Ev yapımı kaşar peyniri tarifi

  • Ev yapımı labne peyniri

Eğer mutfağınıza sık sık labne peyniri konuk ediyor, sabah ekmeğin üzerine onu sürüp yemeye bayılıyor, tatlı tariflerinin birçoğunda kendisine söz hakkı tanıyorsanız onu evde nasıl yapabileceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiş de geçiyor demektir...

Daha fazla vakit kaybetmek istemeyenleri böyle alabiliriz: Ev yapımı labne peyniri tarifi

  • Ev yapımı sepet peyniri

Kabul, bu kez yukarıdakilere oranla biraz daha emek harcamanız, onu özenle hazırlayıp sonra da tütsülemeniz gerekecek ama madem listemizde bu tarife dek geldiniz, malzemeleri hazırlayıp kolları sıvamanızın zamanı gelmiş demektir. Peynir reyonlarının biriciği sepet peyniri de evde, ellerinizle hazırlayabilirsiniz!

Bir kez evde yapınca bir daha hazır almak istemeyeceksiniz: Ev yapımı sepet peyniri tarifi

  • Ricotta peyniri

Peynir tariflerimize bir destek de hamarat Yemek.com yazarları arasına adını yazdıran Elif Er'den geliyor. Ne kadar kolay hazırlandığını görünce hemen hazırlamak isteyeceğiniz ricotta peyniri, buzdolabınızdan eksik etmeyecekleriniz arasında yerini alıyor.

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz: Ricotta peyniri tarifi

  • Antakya'ya teşekkür ettiren bonus: Sürk peyniri

Sürk Peyniri Tarifi

Sürk Peyniri Tarifi

Bu peynir, aslında çökeleğin Antakya mutfağında sıklıkla kullanılan mis gibi baharatlarla ve zeytinyağıyla buluşmuş farklı bir hali ama o kadar çok seveni var ki başlı başına bir isim kazanmış, "sürk peyniri" olmuş. O zaman bu özel peynir tarifinden de kimse maruz kalmamalı diyor ve Antakya'ya ne kadar teşekkür etsek de az kalacağını bilerek sizi tarifimize doğru alıyoruz.

Buyurun, bu taraftan: Sürk peyniri tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?