barbunya-nasil-ayiklanir

Yazdan Hazır Olsun: Dondurucu İçin Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Yaz mevsimi gelince meyve ve sebze tezgahları şenleniyor. Fasulyesinden yaprak sarmasına, şeftalisinden salçasına kadar yılın en bereketli zamanı tam da şu an! Hadi gelin pazarlardan tazecik meyve ve sebzelerimizi alalım. Konservesinden reçeline kadar yapacağımız kış hazırlıklarının yanında buzluklarımızı da dolduralım. Hazırlamaya başlayacağımız ilk sebzelerden biri de barbunyalar olsun.

Kışın da tıpkı yaz mevsimindeki tazeliğiyle barbunya tüketmenin yolu aslında çok kolay. Sadece 4 adımda, bozulmadan, lezzetini kaybetmeden barbunya saklamak için kollarımızı sıvayalım hadi. Kış hazırlıkları başlasın!

Dondurucu için kışlık barbunya nasıl yapılır?

kislik-barbunya

Dondurucularımızda uzunca bir süre saklayacağımız barbunyaların hazırlıkları için öncelikle çok taze barbunyalara ihtiyacımız var. Bu barbunyaların içerisinde herhangi bir çürüme ve kararmaya yakın renk değişimleri olmamasına özellikle özen göstermek bir hayli mühim. Barbunyalarınızın içlerini açın ve içinden çıkan taneleri bir kabın içerisinde biriktirin.

barbunya-nasil-ayiklanir

Ardından bu taneleri güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra sularının süzdürülmesi için bir kenara alın. Bu sırada bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. Su ısınınca ayıkladığınız barbunyaları içerisine koyun.

Barbunyalar sıcak suyun içerisinde hafif koyu renkli bir su bırakacaklar. Yaklaşık 8-10 dakika bu suyun içerisinde haşlayın. O sırada bir kabın içerisine bolca buz ve soğuk su koyun. Hafif haşlanan barbunyaları soğuk suyun içerisine atın. 30 saniye kadar beklettikten sonra kevgir yardımıyla süzdürerek bir kaba aktarın.

kitchentreaty.com

kitchentreaty.com

Sonrasında buzdolabu poşetlerine pay edere buzluğa atın. Buzlukta donduktan sonra dilediğiniz zaman çıkarıp yemeklerinizin içerisine koyup pişirebilir, afiyetle tüketebilirsiniz. Salatalarınızda ya da mezelerinizde de kullanabilirsiniz. Birbirinden farklı ve güzel barbunya tariflerimizi de şöyle bırakalım: Kuru Fasulyenin Kuzeni Barbunyayla Yapabileceğiniz 9 Protein Deposu Tarif

Şimdiden ellerinize sağlık! Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?