TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Yerinde Yemenin Mesele Olduğu İstanbul'daki 10 Ocakbaşı Mekanı

http://www.tadindaseyahat.com/ikinci-bahar-ali-haydar-ocakbasinda-dogum-gunu/ |tadindaseyahat.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Kış aylarının karın doyuran en keyifli aktivitesidir ocakbaşına gitmek. Öyle iş yemeği ya da gerilim yaratacak buluşmaların değil koyu muhabbetin yeridir. Sıkı dostlar ile gidilmesi tavsiye edilir.

Kömür ateşinde gözünüzün önünde pişen etler, daha yemeğe başlamadan sizi mest edecek ritüellerden sadece bir tanesi. İşinin ehli amcalarımızın, abilerimizin şişleri çevire çevire yaptıkları şov ise birçok master şefe taş çıkartır. Bir kere o dumanın orada bir iki saatten fazla oturmak bile ayrı meziyet. Onların önünde saygıyla eğildikten sonra geçelim mekanlara. Ocakbaşını özel kılan birkaç şey vardır: iyi bir et, iyi bir meze ve samimi ortam.

Biz de İstanbul’daki bu kritelere uyan mekanları sizin için seçtik. Sonrasında üstünüz başınız duman koksa da orada yaşanılan keyif, sıcak sohbet hafızlara illa ki kazınır. Ajandalarınızı çıkarın, notlarınızı alın!

Ünlülerin tercihi: Zübeyir Ocakbaşı

Ocakbaşı camiasının toplandığı Bekar Sokak’tayız. Mekan ismini Zübeyir Ertaş’tan alıyor. Çok eski değil 2006 yılında kuruldu ama öyle bir müdavimi var ki diğer mekanları kıskandıracak türden. Zamanında aynı sokakta bulunan Beyoğlu Ocakbaşı’na az sıkıntı vermedi değil. Neyse ki kendini hemen toparlayabildi.

Çöp şiş, külbastı, kaburga, beyti gibi birçok kebap çeşidini burada bulabilirsiniz. Mezelerinde ise patlıcan salatasının altını kalın çizgilerle çiziyoruz. Gavurdağ salatası, börülce, yoğurtlu semiz otu, kabak ezme diğer meze çeşitlerinden.

Gittiğinizde yazar, sanatçı ünvanlarına sahip birçok ünlü ile karşılaşabilirsiniz. Mekanın ünlüleri bir hayli fazla olunca rezervasyonsuz girmeniz mümkün değil.

Zübeyir Ocakbaşı adres: İstiklal Caddesi, Bekar Sokak, No: 28 Beyoğlu, İstanbul

Taştı taşıyor: Umut Ocakbaşı

Paraya para demeyen bu mekan, gittikçe nam saldı büyüdü. Hal böyle olunca tek kata değil, altı kata anca sığdı. Her katta da bir ocak var. Ocakbaşı sıcaklığından ödün vermemişler anlayacağınız. Özellikle yaz aylarında teras katı önerimizdir.

1976’dan beri hizmette olan bu mekanın namı da hem eski bir yer olmasından hem de etlerin lezzetinden geliyor. Adana, Urfa gibi klasik lezzetleri bir de burada denemelisiniz. Cacık, közlenmiş soğan, patlıcan ezme, domatesli biber sıcak ezme burada yiyebileceğiniz mezelerden. Öyle çok çeşitli değil yani.

Umut Ocakbaşı adres: Hasnun Galip Sokak, No: 8, Beyoğlu, İstanbul

Bir kültür mirası: Beyoğlu Ocakbaşı

1990’dan beri Bekar Sokak’taki yerini koruyan mekan adeta kültür mirası. 2 salonuyla 2 ayrı ocakbaşı seçeneği var. İkisinde de Türk Sanat Müziği vazgeçilmezimiz. Öyle üstünüz başınız kokacak diye de korkmayın, havalandırma sistemi gayet iyi çalışıyor.

Geçelim yemeklere! Efsane çöp şişi, kebapları ve kaburgasından ziyade bizi mest eden başka bir olayı daha var: Siparişlerinizden önce getirdikleri fındık lahmacun ve tereyağlı puf bize aç gözlü olduğumuzu bir kez daha kanıtlar nitelikte. Yeni meyhane, ocakbaşı kültürüne de ayak uyduran mekan mutfağına Ege otlarını da kattı. Bu da çeşit çeşit yeni yeni mezeler demek.

Beyoğlu Ocakbaşı adres: İstiklal Caddesi Bekar Sokak No:20 Beyoğlu, İstanbul

Tabii ki Karaköy: Ali Ocakbaşı

Beyoğlu’nu gerimizde bırakıp Karaköy’e iniyoruz. Evet, son zamanlarda gitmek için bir sürü bahaneler aradığımız o semte. Karaköy’de bir ocakbaşı açılacak ve bu ocakbaşı fark yaratmayacak mı sandınız? Kendisi geleneksel yemeklerimizi günümüze uyarlayan modern bir ocakbaşı.

Peki burada ne yenir? Öncelikle Ali kebabı denemenizde fayda var. Adeta bir lezzet şöleni. diğer önerimizi de tandır fırınında lavaş ile servis edilen uykuluk ve kaburgadan yana kullanıyoruz. İçli köfte, abugannuş, acılı yoğurt, pastırmalı humus, köpoğlu, patlıcan söğürme ise mezelerden.

Manzara tarihi yarımadası. Hem manzara hem de turistik bir semt olunca rezervasyonsuz alınmanızın mümkünatı yok.

Favorimiz Karaköy’deki şube olsa da Çemberlitaş ve Nişantaşı’nda da bu mekanı bulabilirsiniz.

Ali Ocakbaşı adres: Arap Camii Mah. Tersane Cad. Kardeşim Sk. No: 45 Kat 4 Grifin Han, Beyoğlu, İstanbul

İki kültür birden: Peymane

Caz ile ocakbaşını aynı çatı altında düşünebiliyor musunuz? Artık düşünebilirsiniz, çünkü yaptılar oldu! Modern meyhane olur da modern ocakbaşı olmaz mı sandınız? En iyi örneklerinden birindeyiz şu an.

Çöp şiş, madalyon, kaburga, terbiyeli dana şiş yenilesi kebaplardan. Mezeleri ise şöyle: Havuçlu kabaklı, közde patlıcan, peynir ezmesi, muhammara, zahter, tahinli meze, haydari.

Diğer mekanlara göre daha konforlu vakit geçireceğinize eminiz çünkü öyle tıkış tıkış masa düzeni yok. Kocaman yemyeşil bahçesi ise yaz aylarında dumandan, kokudan ocakbaşına gidemeyenlerin vazgeçilmezi haline dönüşebilir.

Hemencik ismindeki ayrıntıya da yer verelim: Peymane, Osmanlıca’da kadeh anlamına geliyormuş.

Peymane adres: Tomtom Mahallesi, Boğazkesen Caddesi, No: 65/1 Beyoğlu, İstanbul

Esentepe'de de var: Güler Ocakbaşı

Harbiye’de yürürken bile kokusunu alacağınız bu mekanın alternatifi bol. Sözle değil sayılarla konuşalım isterseniz: 40’a yakın kebap çeşidi, günlük çıkan 52 çeşit mezesi bulunuyor. Bu seçenekler karar vermenizde sizi bir hayli zorlayacak. Epey de yenilikçiler. Mesela kaşarlı fıstıklı kebap, kaşarlı fıstıklı tavuk kebap bu yeniliklerden sadece ikisi.

Buradaki tek sorununuz yer bulmak olabilir, bu sebeple önce bir alo deyin.

Harbiye dışında Esentepe’de de bir şubesi bulunuyor, ona göre!

Güler ocakbaşı adres: Cumhuriyet Caddesi, Babil Sokak, No: 37 Harbiye Elmadağ, İstanbul

Tam bir klasik: Sur Ocakbaşı

Beyoğlu’nda onca ocakbaşı varken ta kalkıp Fatih’e mi gidilir demeyin! Belki oraya gitmeniz için tek nedendir Sur Ocakbaşı. Müdavimleri de küçümsenecek cinsten değil.

Özellikle Sur kebap ve büryan kebap buranın mideleri, ağızları, dilleri, damakları bayram ettirecek iki lezzeti. Perde pilav, ciğer kebap ve çiğ köftesi de her türlü yenilir.

Sonunda da efsaneleşmiş Sur tatlısından tadımlık almalısınız.

Sur Ocakbaşı adres: Zeyrek Mahallesi, İtfaiye Caddesi, No 19, Fatih, İstanbul

Gurmelerden ona tam not: Adana Ocakbaşı

“Tek Başına Şehrin Tüm Lezzetlerini Barındıran Kurtuluş Mekanları”ndan hatırlarsınız onu. Balıkesir Gönen’den gelen etleri ile hazırladıkları menünün yıllardır değişmediğini, birçok gurmenin tam not verdiği bu mekanın başka bir şubesi olmadığını söylemiştik.

Vedat Milor’un “Kurtuluş’ta harbi Adanalı” diye bahsettiği bu mekanın kebapları efsane! Ezme, cacık ve yoğurtlu patlıcan salatası da mutlaka masanızda olması gerekenlerden. Olur da kebap dışında başka alternatifler ararsanız ciğer, uykuluk, dalak, sakatat menüdeki diğer seçeneklerden.

Samimi, sıcak bir ortamda arkadaşlarınızla iki kelam etmek isterseniz burası tam size göre!

Adana Ocakbaşı adres: Bozkurt Mahallesi, Ergenekon Caddesi, Baysungur Sokak, No 2/D, Şişli, İstanbul

Nostaljisi içinizi ısıtsın: Ali Haydar İkinci Bahar Ocakbaşı

Hadi biraz nostalji yapıp Samatya’ya, içimizi sımsıcak eden İkinci Bahar dizisinin çekildiği Ali Haydar İkinci Bahar Ocakbaşı’na gidelim.

Antep mutfağının pamuklara sarmaladığımız lezzetleri: yuvalama, gavurdağı, çiğ köfte, içli köfte, köpoğlu, havuçlu patlıcan ezmeyi burada denemeniz şart. Mezelerden kebaplara geçemezseniz anlarız ama buraya kadar gelmişken Ali Nazik ve Adana’yı mideye indirmemek olmaz.

Uzun uzun sohbet edip, fasılı ile mest olmak da serbest.

Ali Haydar İkinci Bahar Ocakbaşı adres: Kocamustafapaşa Mahallesi, Gümüşyüzük Sokak No:6, 34028 Fatih, İstanbul

Bu lezzet için yollar aşılır: Bağdat Ocakbaşı Cezayir'in Yeri

Lezzet avcılarının kar kış, yağmur çamur demeden Güngören’de bitmesini sağlayan bu ocakbaşı ile listeyi zirvede bırakıyoruz!

Her bir lezzeti ile diğer mekanlara taş çıkarak mekanın favorileri arasında çiğ köfte, içli köfte, dalak ve yürek var. Adana, Urfa, ciğer ve kavurması da aklınızın bir köşesin bulunsun tabi. Tüm bunların üstüne bir de künefe söylediniz mi mekandan mutlu mesut ayrılmanız garanti.

Bağdat Ocakbaşı Cezayir'in Yeri adres: Merkez Mahallesi, Doğanbey Caddesi, Çokünlü Sokak, No 1, Güngören, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?