Tok Karnına Bile Çift Lavaş Yiyeceğiniz İstanbul'un 10 Lezzetli Dürümcüsü

https://www.facebook.com/Asmal%C4%B1mescit-D%C3%BCr%C3%BCmc%C3%BCs%C3%BC-140782219942922/ | facebook
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
498 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Ocak 10, 2019
Çağla Gillis
Eylül 29, 2018
YENİ
4.5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Rüya Yelsalı
Ocak 28, 2016

Kokoreç, döner, köfte gibi kurtarıcı lezzetlere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu kez mercek altında dürümcüler var.

Bir konser sonrası, bir film öncesi (malumunuz sinema salonunda guruldayan mideler hiç de hoş olmuyor), öğle molalarınızda, oturup keyif yapmaya zaman bulamadığınızda ya da canınız şöyle en acılısından bir Adana çektiğinde devreye bu dürümcüler giriyor. Beyoğlu çevresinde pek dolandığımız doğrudur ama demek olmuyor ki Kadıköy’e uğramadık.

İşte huzurlarınızda öğrenci dostu, fark yaratan, ikramlarıyla göz doyuran, lavaşına ve pidesine vurulduğumuz, Adana’sıyla yatıp kalktığımız İstanbul dürümcüleri.

Not: Bu içerik ilk olarak 26 Şubat 2016'da yayınlanmış, 3 Ocak 2020 tarihinde güncellenmiştir.

Dürümcü Emmi

Kendisi bir Kadıköy klasiği olur. Anteplilerin bile tam notunu almış bu restoranda nefis dürümler çıkıyor. Adana, Urfa, çöp şiş, kuzu şiş, tavuk şiş...

Dürümlerinin dışında beyran çorbasının da müdavimi çok. Çorba deyip geçmeyin içindeki et parçalarıyla iki kişi doyar! Lahmacun, içli köfte de dürümleri aratmayan seçeneklerden. Sonunda bir künefe patlatmak şart tabii.

Dürümcü Emmi adres: Hasanpaşa Mahallesi, Mahmut Baba Sokak, No 11, Kadıköy, İstanbul

Asmalımescit Dürümcüsü

Asmalımescit’te “ye, iç, kalk” mottolu mekan genelde öğle molalarına, konser öncelerine/sonralarına mekan oluyor.

Menüde Adana, Urfa, tavuk şiş, ciğer gibi klasik seçeneklerin dışında beğendili tavuk dürüm, beğendili Adana ve Urfa dürüm de var. Bu da haliyle beğendi severleri kalbinden vuruyor.

Mini gavurdağı, çiğ köfte, biber borani de dürümünüze eşlik edecek nefis lezzetler. Bakır tasta servis edilen açık ayranı ise içinize su serpecek cinsten. Mekanda öyle uzun uzadıya oturup keyif çatamasanız da oradan mutlu bir şekilde ayrılacağınıza eminiz.

Asmalımescit Dürümcüsü adres: Asmalımescit Mahallesi, Nergiz Sokak, No 2/A, Beyoğlu, İstanbul

Melekler Dürüm Evi

Hem yemeğiniz öncesinde ikram edilen ezme ve turşularından hem de fiyat performansından olacak ki Beyoğlu’nun öğrenci dostu mekanlarından.

Adana ve Urfa’sından vazgeçememekle birlikte, sucuk kaşar dürümünün de ağızlara layık olduğunu söyleyelim. Önerimiz dürüm yanında ayran yerine ev yapımı şalgamlarından içmeniz! Bağımlısı olacaksınız!

Diğer dürümcülere nazaran pek bir derli toplu. Yazın dışarı atılan masaları saymazsak mekan oldukça minik. Olur da mekanda oturacak tek bir yer bile bulamazsanız hemen pes etmeyin!

Melekler Dürüm Evi adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İpek Sokak, No 13, Beyoğlu, İstanbul

MK Mangal Keyfi

Beyoğlu’nun diğer öğrenci dostu mekanı. Hatta öğrencilerle aynı dili konuşan mekan. Mesela Tame İmpala, Nirvana, Büyük Ev Ablukada dinlerken bir yandan da dürümünüzü yiyorsunuz ya da dürümünüzü yerken duvardaki etkinlik afişleriyle ajandanıza notlar alabiliyorsunuz.

Klasik dürümlerinin dışında yürek, kaşarlı, sucuk, ciğer dürüm de var. Asıl bizi can evimizden vuran konu ise vegan, vejetaryen arkadaşlarımızı düşünüp menüye mantar dürüm eklemesi! Daha ne olsun!

İki katlı mekan, gece yarısına kadar da açık.

MK Mangal Keyfi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Öğüt Sokak, No 8, Beyoğlu, İstanbul

Dürümzade

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz ABD’li yazar ve şef Anthony Bourdain’in gelip burada dürüm yediği ve bu lezzete tam not verdiği doğrudur. Mekanın popülerliğini sadece buna bağlamak olmaz tabii. Çıtır lavaşı, etinin lezzeti of ki ne of! Lavaşa önceden sürülmüş baharatlı karışım ve sos dürümü bu denli lezzetli kılan sırlardan sadece bir tanesi.

Adana, kuzu, Urfa, ciğer ve tavuk dürüm çeşitlerinden. Eğer "Bir dürümle hayatta doymam” diyenlerdenseniz sizi duble dürüme doğru alalım.

4-5 masadan oluşan mekan hem minik hem salaş. Arka sokak keşifçilerinin tam da seveceği türden.

Dürümzade adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, Topçekenler Sokak, No 26/A, Beyoğlu, İstanbul

Kebapçı Uzunlar

Beyoğlu’ndan bir süre uzaklaşıp rotamızı Kartal’a çevirdik. Pendik’ten sonra Kartal'a ve başka birçok semte açtığı şubeleriyle şehre daha bir yaklaşan mekan, artık kebap denilince akla ilk gelen yerlerden.

Dürümlerinin lezzetiyle almış başını yürümüş bu mekanda et, ciğer, tavuk şiş, Adana, Urfa gibi çeşit çeşit dürümü bir arada bulmak mümkün.

Dürüm öncesi; sofrada biten ikramlar da ayrı bir lezzet şöleni, bizden söylemesi. Yolunuzun düşmesini beklemeyin!

Kebabçı Uzunlar adres: Karlıktepe Mahallesi, Atatürk Caddesi, Saka Sokak, No 1, Kartal, İstanbul

Antepli Hasan Usta

Beyoğlu’ndan öyle çok da uzaklaşamadığımız doğrudur. Ne de olsa kürkçü dükkanımız. Antepli Hasan Usta da üstüne başka güller kokladığımız ama sonunda dönüp dolaşıp orada bittiğimiz mekanlardan.

Bir kere sizi oraya bağlayacak -ki dürümcülerin en sevdiğimiz yanıdır o- ikramları var. Bir iki çeşidi anlarız ama buradaki ikramlar karın doyuruyor; közlenmiş soğan, acı ezme, turşu, baharatlı pideler... Sonrası ise zirve: Adana! Adeta bir şölen sayın seyirciler!

Kuşbaşı, ciğer, köfte, tavuk, Urfa’nın da sevenleri çok ama Adana başka, Adana bir tane!

Fiyatlarının da cep yakmadığını söyleyelim.

Antepli Hasan Usta adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, İpek Sokak, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Sahra Kebap Dürüm Evi

Kadıköy’ün bir başka medarıiftiharı da Sahra’dır.

Çiğ köfte, karışık, kuzu ciğer, Adana, beyti dürüm gibi bir sürü şahane seçeneği olmasına rağmen menüsünde öyle bir lezzet var ki size türlü zevkler yaşatacak cinsten: Cevizli dürüm! Yok böyle bir tat! “Dürümün içinde cevizin işi ne!” demeyin, bir ısırıkta çözüleceksiniz.

Bir dürümle doyacak gibi değilseniz bir de içli köfte patlatınız. Hatta dürümünüzü banmalık patlıcan salatası da masada olması gerekenlerden. Bakır tasta gelen açık ayranı da içleri serinletecek.

“Bize has, size özel” mottolu mekanın bir de sizlere mesajı var: Damak tadınıza talibiz!

Sahra Kebap Dürüm Evi adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No 108, Kadıköy, İstanbul

Emin Baba Dürüm Evi

Mecidiyeköy’de yaşayan, orada çalışanların ikinci evi gibidir. Mesaiye mi kaldın? Emin Baba’yı ara ya da evde yemek yapmaya mı üşendin? Emin Baba şuracıkta! Yarım saatlik iş molanda yine Emin Baba. Kısacası tüm aç karınların cevabıdır o.

Adana, Urfa, ciğer, kuzu şiş, çöp şiş menüdeki dürüm çeşitlerinden. Kuru kuru gitmez tabii; Acılı ezme, patlıcan ezme, gavurdağ salatası, biber turşusu da tam bu devrede araya giren lezzetler. Sonunda katmer ile ağızları tatlandırabilirsiniz.

Emin Baba Dürüm Evi adres: Mecidiyeköy Merkez Mahallesi, Yenigün Sokak, Galataderesi Karanfil Çıkmazı, No 4/A, Şişli, İstanbul

Şiva Düruç

https://www.facebook.com/sivaduruc/ | facebook

facebook

Listenin en olay dürümcüsü ile tanışın.

En başta fast food kültürünü sağlıkla buluşturan mekanın felsefeleri önünde saygı ile eğilmelik: Yediğini yedir, yemediğini yedirme. Anlayacağınız burada yiyeceğiniz her şeyin menşei belli. Baharatlar, tereyağı, özel yapım salçalar, zeytinyağları Hatay, etler Biga Çanakkale, pirinçler ise Tosya’dan geliyor.

Şiva, tavuk, vejetaryen, et tantuni, tavuk bonfile, et bonfile, tavuk kıyma, kaşarlı köfte, ciğer, kuzu da buradaki dürüm çeşitlerinden. Yanına herkesin öve öve bitiremediği acılı yarma bulgur pilavı, kamhi çorbası şart. Borani, mütebbel, humus, muhammara, babagannuş gibi damaklara şenlik mezeleri de yok değil.

Şiva Düruç adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Raşit Rıza Sokak, No 7/A, Şişli, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?