https://www.facebook.com/Asmal%C4%B1mescit-D%C3%BCr%C3%BCmc%C3%BCs%C3%BC-140782219942922/ | facebook

Tok Karnına Bile Çift Lavaş Yiyeceğiniz İstanbul'un 10 Lezzetli Dürümcüsü

Favorilerime
Ekle

Kokoreç, döner, köfte gibi kurtarıcı lezzetlere kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu kez mercek altında dürümcüler var!

Bir konser sonrası, bir film öncesi (malumunuz sinema salonunda guruldayan mideler hiç de hoş olmuyor), öğle molalarınızda, oturup keyif yapmaya zaman bulamadığınızda ya da canınız şöyle en acılısından bir Adana çektiğinde devreye bu dürümcüler giriyor. Beyoğlu çevresinde pek dolandığımız doğrudur ama demek olmuyor ki Kadıköy’e uğramadık.

İşte huzurlarınızda öğrenci dostu, fark yaratan, ikramlarıyla göz doyuran, lavaşına ve pidesine vurulduğumuz, Adana’sıyla yatıp kalktığımız İstanbul dürümcüleri.

Not: Bu içerik ilk olarak 26 Şubat 2016'da yayınlanmış, 24 Mart 2021 tarihinde güncellenmiştir.

Dürümcü Emmi

Kendisi bir Kadıköy klasiği olur. Anteplilerin bile tam notunu almış bu restoranda nefis dürümler çıkıyor. Adana, Urfa, çöp şiş, kuzu şiş, tavuk şiş...

Dürümlerinin dışında beyran çorbasının da müdavimi çok. Çorba deyip geçmeyin içindeki et parçalarıyla iki kişi doyar! Lahmacun, içli köfte de dürümleri aratmayan seçeneklerden. Sonunda bir künefe patlatmak şart tabii.

Dürümcü Emmi adres: Hasanpaşa Mahallesi, Mahmut Baba Sokak, No 11, Kadıköy, İstanbul

Asmalımescit Dürümcüsü

Asmalımescit’te “ye, iç, kalk” mottolu mekan genelde öğle molalarına, konser öncelerine/sonralarına mekan oluyor.

Menüde Adana, Urfa, tavuk şiş, ciğer gibi klasik seçeneklerin dışında beğendili tavuk dürüm, beğendili Adana ve Urfa dürüm de var. Bu da haliyle beğendi severleri kalbinden vuruyor.

Mini gavurdağı, çiğ köfte, biber borani de dürümünüze eşlik edecek nefis lezzetler. Bakır tasta servis edilen açık ayranı ise içinize su serpecek cinsten. Mekanda öyle uzun uzadıya oturup keyif çatamasanız da oradan mutlu bir şekilde ayrılacağınıza eminiz.

Asmalımescit Dürümcüsü adres: Asmalımescit Mahallesi, Nergiz Sokak, No 2/A, Beyoğlu, İstanbul

Melekler Dürüm Evi

Hem yemeğiniz öncesinde ikram edilen ezme ve turşularından hem de fiyat performansından olacak ki Beyoğlu’nun öğrenci dostu mekanlarından.

Adana ve Urfa’sından vazgeçememekle birlikte, sucuk kaşar dürümünün de ağızlara layık olduğunu söyleyelim. Önerimiz dürüm yanında ayran yerine ev yapımı şalgamlarından içmeniz! Bağımlısı olacaksınız!

Diğer dürümcülere nazaran pek bir derli toplu. Yazın dışarı atılan masaları saymazsak mekan oldukça minik. Olur da mekanda oturacak tek bir yer bile bulamazsanız hemen pes etmeyin!

Melekler Dürüm Evi adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İpek Sokak, No 13, Beyoğlu, İstanbul

MK Mangal Keyfi

Beyoğlu’nun diğer öğrenci dostu mekanı. Hatta öğrencilerle aynı dili konuşan mekan. Mesela Tame İmpala, Nirvana, Büyük Ev Ablukada dinlerken bir yandan da dürümünüzü yiyorsunuz ya da dürümünüzü yerken duvardaki etkinlik afişleriyle ajandanıza notlar alabiliyorsunuz.

Klasik dürümlerinin dışında yürek, kaşarlı, sucuk, ciğer dürüm de var. Asıl bizi can evimizden vuran konu ise vegan, vejetaryen arkadaşlarımızı düşünüp menüye mantar dürüm eklemesi! Daha ne olsun!

İki katlı mekan, gece yarısına kadar da açık.

MK Mangal Keyfi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Öğüt Sokak, No 8, Beyoğlu, İstanbul

Dürümzade

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz ABD’li yazar ve şef Anthony Bourdain’in gelip burada dürüm yediği ve bu lezzete tam not verdiği doğrudur. Mekanın popülerliğini sadece buna bağlamak olmaz tabii. Çıtır lavaşı, etinin lezzeti of ki ne of! Lavaşa önceden sürülmüş baharatlı karışım ve sos dürümü bu denli lezzetli kılan sırlardan sadece bir tanesi.

Adana, kuzu, Urfa, ciğer ve tavuk dürüm çeşitlerinden. Eğer "Bir dürümle hayatta doymam” diyenlerdenseniz sizi duble dürüme doğru alalım.

4-5 masadan oluşan mekan hem minik hem salaş. Arka sokak keşifçilerinin tam da seveceği türden.

Dürümzade adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, Topçekenler Sokak, No 26/A, Beyoğlu, İstanbul

Kebapçı Uzunlar

Beyoğlu’ndan bir süre uzaklaşıp rotamızı Kartal’a çevirdik. Pendik’ten sonra Kartal'a ve başka birçok semte açtığı şubeleriyle şehre daha bir yaklaşan mekan, artık kebap denilince akla ilk gelen yerlerden.

Dürümlerinin lezzetiyle almış başını yürümüş bu mekanda et, ciğer, tavuk şiş, Adana, Urfa gibi çeşit çeşit dürümü bir arada bulmak mümkün.

Dürüm öncesi; sofrada biten ikramlar da ayrı bir lezzet şöleni, bizden söylemesi. Yolunuzun düşmesini beklemeyin!

Kebapçı Uzunlar adres: Karlıktepe Mahallesi, Atatürk Caddesi, Saka Sokak, No 1, Kartal, İstanbul

Yes Kardeşler

Beyoğlu’ndan biraz uzaklaşıp soluğu Fulya'da alalım. El arabasında satmaya başladığı dürümler, lezzetiyle müdavimler yığını oluşturunca işi büyüten, işinin hakkını layıkıyla yerine getiren bir dürümcüdeyiz şimdi.

Kuzu şiş, beyti, tavuk ve Urfa’nın da sevenleri çok ama Adana başka, Adana bir tane! Özellikle de "hayat kadar acı" olduğunu belirttikleri köz biberleriyle!

Fiyatlarının da cep yakmadığını söyleyelim.

Yes Kardeşler adres: Teşvikiye Mahallesi, Hakkı Yeten Caddesi, Kıvanç Sk. No:26,  Beşiktaş, İstanbul

Sahra Kebap Dürüm Evi

Kadıköy’ün bir başka medarıiftiharı da Sahra’dır.

Çiğ köfte, karışık, kuzu ciğer, Adana, beyti dürüm gibi bir sürü şahane seçeneği olmasına rağmen menüsünde öyle bir lezzet var ki size türlü zevkler yaşatacak cinsten: Cevizli dürüm! Yok böyle bir tat! “Dürümün içinde cevizin işi ne!” demeyin, bir ısırıkta çözüleceksiniz.

Bir dürümle doyacak gibi değilseniz bir de içli köfte patlatınız. Hatta dürümünüzü banmalık patlıcan salatası da masada olması gerekenlerden. Bakır tasta gelen açık ayranı da içleri serinletecek.

“Bize has, size özel” mottolu mekanın bir de sizlere mesajı var: Damak tadınıza talibiz!

Sahra Kebap Dürüm Evi adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, No 108, Kadıköy, İstanbul

Emin Baba Dürüm Evi

Mecidiyeköy’de yaşayan, orada çalışanların ikinci evi gibidir. Mesaiye mi kaldın? Emin Baba’yı ara ya da evde yemek yapmaya mı üşendin? Emin Baba şuracıkta! Yarım saatlik iş molanda yine Emin Baba. Kısacası tüm aç karınların cevabıdır o.

Adana, Urfa, ciğer, kuzu şiş, çöp şiş menüdeki dürüm çeşitlerinden. Kuru kuru gitmez tabii; Acılı ezme, patlıcan ezme, gavurdağı salatası, biber turşusu da tam bu devrede araya giren lezzetler. Sonunda katmer ile ağızları tatlandırabilirsiniz.

Emin Baba Dürüm Evi adres: Mecidiyeköy Merkez Mahallesi, Yenigün Sokak, Galataderesi Karanfil Çıkmazı, No 4/A, Şişli, İstanbul

Adanalı Dürümcü Abi

https://www.instagram.com/adanali.durumcu.abi/

instagram

Şişli'nin uğrak noktalarından bir mekanın 'Lokma Dürüm'leriyle listemizi sonlandıralım dedik. Adanalı Dürümcü Abi, Adana dürümüyle gönüllerimizi fethetmiş olsa da sarımsaklı Adana ve Urfa'sıyla, aromatik lezzetleri sevenleri de oldukça mutlu ediyor.

Bu arada söylemeden geçmeyelim, cevizli Adana dürümleri bir efsane!

Adanalı Dürümcü Abi adres: İzzet paşa mahallesi, Lale 1 sok. no: 3, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?