Türk Mutfağının Tüm Özelliklerini İçinde Barındıran Kilis'in Lezzet Dolu 13 Yemeği

Favorilerime
Ekle

Mutfağıyla, sunumlarıyla yiyen herkesi etkiler Kilis yemekleri. Sağındaki solundaki cennet niteliğindeki şehirlere de dokunmuş, onlardan da beslenmiştir.

Hemen hemen her şehirde Kilis mutfağı adı altında açılan bir sürü restoran olmasının sebebi de budur. İsimleri bile başlı başına olay; Mıkka, öcce, kümülmişe, çökelek semirseği...

Ve daha niceleri...

Çılbırın bir değişiği: Mıkla

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan çılbırın biraz farklı halidir mıkka. Bir kabın içinde sarımsaklı yoğurt hazırlanır diğer yandan da sahanda yumurta yapılır. Sonunda da yumurta ile yoğurt buluşur. Pratik ve lezzetli bir yemektir.

Sofraların sultanı: Patlıcan kebabı

Patlıcanın baş tacı edildiği yemeklerden birisidir. Hemen hemen Anadolu’nun her yöresinde pişer ama Kilis mutfağında apayrı bir yere sahip. Akşama önemli bir misafir mi var, hemen hazırlanır koca koca siniler.

Adına takılmayın şimdi: Şıllık tatlısı

Kilis mutfağında sevilen, çok yapılan tatlılardan birisidir. Eğer bir gün yolunuz Kilis'e düşerse istemekten hiç ama hiç utanmayınız!

Çay keyiflerinin olmazsa olmazı: Kerebiç

Mersin ve Hatay yöresinde de Kilis kadar meşhur olan bu tatlı bilhassa Ramazan aylarında yapılan özel bir tatlıdır. Tadı da, adı da, şekli de oldukça özeldir. Bu arada gerebiç de var o biraz daha farklı.

Gönlü kalmasın: Katmer

Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep

Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep

Şarkılara konu olan bir kelimeden bahsediyoruz, tatlısı tabii ki de güzel olacak arkadaşlar. Katmer her yörede karşımıza çıkabilir evet ama Kilis de bir farklı çıkar be!

İnce ince, uzun uzun: İçli köfte

İçli köfte için birçok tartışma var. Malatya, Adana, Adıyaman ve daha nice güzel şehir sahipleniyor bu lezzeti. Hepsi o kadar güzel ki, kendilerine göre bir tarzı da var. Kimisi haşlanıyor, kimisi yuvarlak oluyor, kimisinin dışına da kıyma konuluyor. Kilis yöresinde de ince uzun olup, kızarır bu güzel köfte. Olsa da yesek yahu!

Mahluta diye de bilinir: Ekşili malhıta çorbası

Kırmızı mercimekle yapılan harika bir çorbadır, içine soğan ve sarımsak da girer ama. Bunun haricinde malhıtayı malhıta yapan şey ise semizotudur. Tam bir şifa kaynağıdır, kase kase içilir.

Yemelere doyamazsın: Kahke

Kerebiçten bahsetmişken kahkeyi es geçmek olmazdı. Kerebiç kadar bayramların baş tacı olan bir diğer lezzet ise kahke. Tabii Hatay ve Antep’te de yapılıyor. Hepsinin tadı ayrı güzel, ayrı şahane. Kilis kahkesi, halk dilinde mayana diye anılan bol anasonlu harika bir gevrek. Susamlısı, sadesi çaya banıp banıp yemelik. Kahke, tıpkı gerebiç gibi hamurunda yumurta olmadığı için çok uzun süre dayanabiliyor. Tabii, siz yemeden durabilirseniz.

Çorbanın en güzel hali: Kölük aşı

Kırmızı mercimek, bulgur ve kırmızı soğanın bir arada ancak bu kadar güzel görebilirsiniz desek abartmış olmayız. Yapımı kolay, lezzeti şahane. Yanına bol limon, turşu ve incecik kıyılmış maydanoz ile tüketilmesi öneriliyor.

Hafiflikte bir numara: Fırın yapması

Kilis’e gidip simid ile karşılaşırsanız hiç şaşırmayın. Simid, bildiğimiz kısırlık ince bulgur. Sitti simid ise bulgurun en ince hali. Fırın yapması, sitti simid kullanılarak yapılan, içine yağsız dövülmüş et giren bir yiyecek. Fırında yuvarlak, büyük köfteler halinde hazırlanır.

Adında güzellik var: Cennet çamuru

Selam mis gibi kokan tereyağı, seni de şöyle alalım kadayıf. Selam sana Kilis’in en nefis tatlısı. Tereyağıyla buluşan, normaline göre bir tık daha kalın olan kadayıfın üzerine bolca fıstık gezdirilir. Şerbeti de verdik mi tamamdır. Yanına kaymak olmadan biraz eksik kalır bu lezzet. Aman diyelim, siz onu künefe ile karıştırmayın.

Patlıcanları böyle alalım: Kilis teşrube

Etler yumuşacık olana kadar kavurulur. Patlıcanlar nar gibi kızarır. Yoğurt ve domates sosuyla buluşur. Yazarken bile ağzımız sulandı. Kilisliler ağızlarının tadını biliyor.

Bir oturuşta bir porsiyon: Kilis Arap tava

oktayustaninyemektarifleri

oktayustaninyemektarifleri

Kaburga üstü orta yağlı kuzu kıyma, bolca baharat, patlıcan ve biber. Güzelce yoğurulan et, salçalı sos ile fırına verilir. Tok olan bile yer bitirir!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?