yuzuklerin-efendisi-lembas

Tek Yüzüğün Mutfağın da Efendisi Olduğunu Kanıtlayan 5 Orta Dünya Tarifi

Favorilerime
Ekle

"Eğer daha çok insan yemeğe, neşeye ve şarkılara altından daha çok değer veriyor olsaydı, dünya daha şenlikli bir yer olurdu."

Cücelerin lideri Thorin Meşekalkan’a bu sözleri söyletir Tolkien. Fantastik edebiyatın en büyük ismi, en az gerçek dünya kadar iyi tasarladığı Orta Dünya’sında yiyeceklere, topluca yenen yemeklere ayrı bir önem verir ve anlamlar yükler. Umutsuzluk, yorgunluk, dirençten düşmüşlük anlarında, yolculuklar, maceralar veya kutlamalar sırasında topluca yenen leziz yiyecekler, adeta ekibi yeniden hayata döndürür ve onlara yola devam edecek sihirli bir güç sağlar. E aslında o kadar da fantastik değil, değil mi? Dostlarımızla, ailemizle birlikte yediğimiz yemekler sonrasında hangimiz sofradan daha mutlu, daha umutlu ayrılmayız ki?

Yüzüklerin Efendisi’nin kitapları ya da filmlerinde yiyeceklerin içerikleri öyle çok detaylıca anlatılmaz. Tolkien yalnızca tatlarını hayal edebilmemizi sağlayacak kadar ipucu verir okuyucusuna. Yeme içme alışkanlıklarından en çok bahsedilen Orta Dünya diyarı ise Shire olsa gerek. Bazı araştırmacılar, bunun nedenini Tolkien’in okurlarının sorularını yanıtlamak için yazdığı mektupların birinde bulmuş. İlgili mektupta Tolkien, okuyucusuna Shire’ı, kendi çocukluğunu geçirdiği İngiltere taşrasından aldığı ilhamla yarattığını söylüyor. Shire sakinleri, et, peynir, bal, elma, patates, çay ve orman meyveleri tüketir en çok.

Hobbitler pek severdi: Orman meyveli mini tartlar

mini-tart-patlak

Hobbitler günde 6 öğün yerler. Boğazına son derece düşkün Hobbitler için çok sevdikleri yabani orman meyvelerinden kendileri gibi mini mini turtalar yapmak harika olmaz mıydı? Orman meyvelerini Ulu Nehir Anduin’in aktığı vadinin üst kısımlarından toplayamasak da dondurulmuş meyvelerle de Hobbit mutfağına yaraşır tartlar yapmak mümkün.

İkinci kahvaltı için uygun: Orta Dünya'dan orman meyveli mini tart tarifi

Elf diyarının canlandırıcı içeceği: Miruvor

 

ortdunya-cay-1

Quenya dilinde yazılmış en uzun metin olan Namárië veya diğer adıyla Galadriel’in Ağıtı’nda geçen, bal şarabı veya likörü olarak çevrilen, kutlamalarında içtikleri, içene güç ve canlılık veren bir içecek miruvor. Gandalf, Elflerden aldığı bir şişe miruvor’u, Kardeşlik’in en zor durumda kaldığı anlarda kullanır ve herkesin güçlenip yolculuğa devam etmesini sağlar. Elflerin tarifini sakladıkları bu iksirimsi içeceğin içinde neler olabilir diye düşünüp tarifledik, biraz yerelleştirmeyle gerçek anlamda canlandırıcı bir tarife ulaştık.

Elflerin gizli tarifi: Orta Dünya'dan Miruvor tarifi

Pippin’in ikinci kahvaltısı: Elmalı bruschetta

pippin-elmali-bruschetta

Pippin’in "İkinci kahvaltı ne olacak?" demesi unutulur mu? Aragorn’un ona fırlattığı elmalar da unutulmaz! Minik, sevimli ve dirençli Hobbitlerimize asla bir kahvaltı yetmez. Bir nevi ara öğün olan ikinci kahvaltıyı biz şöyle yorumladık...

Shire'dan geliyor: Orta Dünya'dan elmalı bruschetta tarifi

Bir ısırığı koca bir adamı tüm gün tok tutar: Elf peksimeti

yuzuklerin-efendisi-lembas

Galadriel'in Orta Dünya'nın en güçlü ama en hızlı dağılan kardeşliğine verdiği en güzel hediyelerden biriydi Elf peksimeti yani lembas. Her ne kadar Merry ve Pippin'e bir öğün bile yetmemiş olsa da Frodo ve Sam'in sonu Gollum'lu biten yolculuğunda en büyük destekçisi oldu. Legolas'ın da dediği gibi...

Bir ısırığı koca bir adamı tüm gün tok tutar: Orta Dünya'dan lembas tarifi

Aragorn'un şifa otu: Athelas çayı

 

ortdunya-cay-2

Athelas. Kingsfoil. Kralfoyası. Kral soylarının her birinin elinde şifaya dönüşen kutsal ot. Eowyn'i Minas Trith önünde, Frodo'nun Yüzük Tayfları tarafından yaralandığında Aragorn'un ikisine de şifa oldu Athelas sayesinde. Bir Aragorn değiliz tabii ama...

Tarifini veririz: Orta Dünya'dan Athelas çayı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?