http://www.sucugumafyondan.com/ | sucugumafyondan

Afyonlular İçin Altından Bile Daha Değerli Olan Lezzetli 13 Afyon Yemeği

Favorilerime
Ekle

Hamur işlerini mi sayalım, çorbalarını mı, yoksa tatlılarını bilemedik. Biz Afyon mutfağına kelimenin tam anlamıyla aşığız.

Sucuklarına, kaymaklarına, lokumlarına da değinmeden geçmeyelim. Yolunuz Afyon'a düştüğünde muhakkak bu yemeklerden yiyin, tadın, fotoğrafını çekin ve bize de yollayın ama.

İşte tadıyla büyüleyen Afyonkarahisar yemekleri!

Çorbayla açılışı yapalım: Sakala çarpan çorbası

Afyon yöresi başta olmak üzere Anadolu’nun pek çok yöresinde dul avrat çorbası, kesme çorbası, bacaklı çorba gibi adlarla sıklıkla yapılan bir çorba sakala çarpan lezzetine doyum olmaz bir çorbadır kendisi. Bol vitaminli, iştah artıran, soğuk algınlığına karşı savaşan kalkan olan bir çorba. Bir rivayete göre de hikayesi şöyle: Yalnız yaşayan bir dedeye komşusu bir tas sıcak çorba götürmüş. Çorbayı kaşıkla değil de tastan içen dedenin sakalına takılan erişteler yüzünden çorbanın adı sakala çarpan çorbası olarak günümüze kadar gelmiş.

Düğünlerin olmazsa olmazı: Çullama köfte

Kıyma, ince bulgur, yumurtanın girdiği bir köfte nasıl da güzel olmasın? Nasıl düğünlerde sunulmasın, sorarız size? Çullama köfte Afyon düğünlerinde oldukça yaygındır yapımı biraz zahmetli olsa da yemelere doyulmaz.

Yalnız küçük bir ricamız olacak: Biz internette güzel bir çullama görseline rastlayamadık, eğer yapanınız olursa bize yollasın olur mu?

Bir de mercimekliyse: Bükme

Ağırlıklı olarak Afyon yöresinde yapılan bir hamur işidir bükme. Kıyır kıyır bir börek de diyebiliriz onun için, iç harcını nasıl yapmak isterseniz her şekilde güzel olacaktır.

Ayrıca biz de denedik, yedik ve bayıldık! Evet belki Afyonluların yaptığı kadar güzel olmadı ama tarifini yine de şuraya bırakalım biz: Bükme tarifi

Başlı başına karın doyurur: Ağzı açık

Afyon yanı sıra Şanlıurfa yöresinin yüz güldüren, karın doyuran, mutlu eden hamur işlerinden bir tanesi ağzı açık tarifi. Yöreden yöreye değişen küçük farklılıklarla yapılan bir hamur işidir kendisi. Bir oturuşta kaç tane yersiniz?

Yemekcom'a konuk oldu: Afyon sucuğu

kangal-sucuk-avize

Afyon'da sucuk o kadar önemli bir yere sahip ki, 264 farklı sucuk kangalından avize yapan bir tesis bile var. Literatüre ‘sucuklu avize’ tasarımını katmış olmakla beraber, Afyon sucuğunun tanıtımına da ciddi bir katkı sağlıyor. Şöyle ki her gün binlerce insan bu avizenin önünde fotoğraf çektiriyor. Bu fotoğrafların sosyal ağlarda dağılımını da göz önünde bulundurursak Afyon sucuğunun ve tesisin tanıtımına ne denli bir katkıda bulunulduğunu bir kez daha anlamış oluruz.

Afyonkarahisar – Ankara karayolunun 40. kilometresinde yer alan tesis, bu yaratıcı tasarımıyla aynı zamanda Türkiye’nin ilk sucuklu avizesinin de sahibi durumunda.

Kaymakla ama: Düğülü haşhaş tatlısı

Afyon’a her gittiğimizde yediğimiz, eve dönerken korumak için binbir çaba sarf ettiğimiz bir tatlıdır kendisi. Muhakkak tadına bakmalısınız, tabii yolunuz Afyon'na düşerse. Umarız düşer.

Yeri gelmişken: Afyon kaymağı tatlısı

Tatlıların üzerine konulan kaymaktan çok çok farklı bu, çok daha lezzetli. Hafif, miss gibi süt kokar, yumuşacıktır. Tabak tabak yiyebilirsiniz o derece. Bu yazıyı okuyup bu tatlıyı ne de iyi yaparım diyen varsa, yaptıktan sonra bizimle fotoğrafını paylaşın olur mu?

Her yöreninki güzeldir: Afyon keşkeği

İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Akdeniz... Hemen hemen bütün bölge ve yörelerde yapılır keşkek. Etli olur, tavuklu olur. Afyon yöresinde sade olarak pişer ve özellikle de düğün sofralarını süsler.

Şepit diyen de var: Şebit

Bir nevi katmerdir kendisi, incecik açılır. Arasına ister peynir koyun isterseniz de sadece tereyağı sürün. Sıcacık lavaşın arasında keyifle yiyin. Kahvaltı sofralarından eksik olmamakla beraber en makbulü de sacın üzerinde yapılanıdır.

Ramazan pidesini unutturur: Haşhaşlı pide

Haşhaşla tatlı yapan Afyonlular elbette pide de yapmıştır. Ama iyi ki de yapmıştır. Sıcacık yenir, içine peynir, domates, zeytin de istemez. Çay yeterlidir.

Paça eti baş rolde: Paçık

Paça etinden hazırlanan yoğurtlu bir çorbadır kendisi, limonla da iyi gider, sirkeyle de. Sarımsak olmazsa olmazıdır. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de vardır ama, sevenleri bilir ki bir harikadır!

Yaprağı özel tadı güzel: İlibada sarması

İlibada yapraklarından hazırlanan bir sarma. Sarmanın zaten aşığı çoktur üstüne bir de lezzetli yapraklarıyla yapılanı bulursak yeme de yanında yat olur.

Soğanın en leziz hali: Zürbiye

mevadan

mevadan

Soğan yemeği diyen de var onun için ama Afyon'da adı zürbiye. İşte o kadar! Bol dana etli, bol soğanlı harika bir yemektir. Ana yemek olarak zürbiye varsa önden çorba bile içilmez. O kadar çok yenir çünkü.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

6

Nazmiye polat3 Eylül 2018 11:31
ayrıca asma yaprağı kullanılmış labada değil ilibada yöresel bir addır gerçek adı labada dır
Yanıtla
gizem0329 Mart 2018 19:36
Kaymaklı ekmek kadayıfımız unutulmuş ne kadar ayıp.
Yanıtla
tamdabu3 Eylül 2017 08:25
Afyon Kebabı nerede ?
Yanıtla
Nesrin Namlı Ünal1 Mayıs 2016 20:41
Görsellerde hata var. İlibada dolması üçgen (muska) şeklinde olur. Ayrıca patetes böreği, patlıcan böreği, göce köftesi olmazsa olmaz yemekleridir Afyonun. Haşhaşlı pidenin yanında öğme, hamursuz da yeralabilirdi. Anlayacağınız daha çookk varrr...
Yanıtla
gonca25 Şubat 2016 10:27
Yemeğin en sonunda(tatlıdan da sonra) yenen etli kuru bamya çorbası gözden kaçmış herhalde
Yanıtla
aslilili4 Şubat 2016 21:00
Patlıcan böreği unutulmuş ama :D
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?