Yağ Mantısı Tarifi

Kayseri Mutfağının Mantıdan İbaret Olmadığının Kanıtı Birbirinden Nefis 9 Kayserili Tarif

Favorilerime
Ekle

Kayseri mutfağı deyince aklımıza hemen tabak tabak yemek istediğimiz mis gibi Kayseri mantısı gelse de aslında Kayseri mutfağı bir mantıdan çok daha fazlasını sunuyor bize! Birazdan göreceğiniz Kayseri yemek tariflerinin ardından siz de bize hak verecek, bu yöresel yemek tariflerinin her birini tek tek denemek isteyeceksiniz.

Biliyoruz, elbette en güzeli ustalarının ellerinden çıkan, yerinde yenen Kayseri yemekleri ama canı her yağlama istediğinde yollara düşüp Kayseri'ye kadar gidemeyecek olanlar, nevzine tatlısını görünce hemen denemek isteyecek olanlar da var, biliyoruz.

Tam da bu yüzden sizlere Kayseri mutfağının en özel, en yöresel tariflerinin lezzet sırlarını veriyoruz!

Bu tarifleri tarif defterlerinize not etmeyi ve en yakın zamanda hepsinin tadına en az bir kez bakmayı unutmayın deriz.

Tüm bu lezzetler için Kayseri'ye teşekkürlerimizle diyor ve başlıyoruz!

  • Kayseri yağlaması

El açması yumuşacık hamuru açılıyor, kıymalı nefis harcıyla buluşup üst üste diziliveriyor... Her katında ayrı lezzet gizli!

En tok insanı bile görüntüsüyle, kokusuyla acıktırır: Kayseri yağlaması tarifi

  • Kayseri mantısı

Kayseri mutfağının enfes lezzetlerinden söz ettiğimiz böyle bir listede ona yer vermemek olmazdı. Ünü çoktan şehrin, hatta ülkenin sınırlarını aşmış olan bu tarifi siz de evde denemek istiyor ama bir türlü cesaret edemiyorsanız bu tarif işinize çok yarayacak demektir.

Her gün olsa bıkmadan yenir: Kayseri mantısı tarifi

  • Yağ mantısı

Yapımı klasik Kayseri mantısı tarifinden çok daha kolay olan, her lokması çıtır çıtır bu mantıyla daha önce hiç tanışma fırsatı bulamadıysanız "Bugün ne pişirsem?" diye düşünmeye başladığınız ilk an o gelsin aklınıza.

Sonrası lezzet, sonrası mutluluk olsun: Yağ mantısı tarifi

  • Kurşun aşı

Anadolu'nun birçok yöresinde ufak farklılıklarla da olsa yapılan bu özel yemek, Kayseri mutfağında "kurşun aşı" olarak karşımıza çıkıyor. Vücuda dayanıklılık ve enerji verdiği için bu ismi alan kurşun aşı, tam da söylendiği gibi şifa dolu bir lezzet sunuyor.

Bu kış favori tencere yemeğiniz olacak: Kurşun aşı tarifi

  • Kayseri ketesi

Kayseri'ye en az bir kez yolu düşen herkes bilir, bu nefis kete, Kayseri'nin olmazsa olmaz lezzetlerinden biridir. Her katı ayrı olay keteyi evde, ellerinizle de sık sık yapabilin diye geliyor...

Henüz sıcacıkken bitirmek isteyeceksiniz: Kayseri ketesi tarifi

  • Nevzine tatlısı

Gelelim biraz da Kayseri mutfağının nefis tatlılarına... İçinde bolca tahin, ceviz içi ve pekmez bulunan bir lezzetin zaten kötü olma ihtimali yok ama nevzine, bu konuda çıtayı en yükseğe çıkaranlardan!

Helvaları kıskandıran lezzet: Nevzine tatlısı tarifi

  • Aside tatlısı

Toplamda sadece 3 malzeme kullanarak hazırlanan bir tatlı düşünün... Hazırlaması 5, pişirmesi de yalnızca 15 dakikanızı alacak bir tatlı hem de...

Bu kadar nefis olacağını hiç tahmin etmezdiniz belki de: Aside tatlısı tarifi

  • Kayseri pöç tandır

Kayseri yemekleri listemize sizden gelen mis kokulu lezzetleri de eklememek olmaz! Lokum gibi pişip yumuşacık olan bu et yemeği, en özel akşam yemeği davetlerinizde size davet etmeye hazır. Tarifi ise Mina Yalçınkaya'nın mutfağından geliyor...

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz: Kayseri pöç tandır tarifi

  • Kahvaltılık çemen

Kahvaltılık Çemen Tarifi

Kahvaltılık Çemen Tarifi

Kayseri mutfağında sıkça kullanılan, öyle ki kahvaltı sofralarından akşam yemeğine, kendine günün her öğünü masada yer bulabilen bu tarifi, en pratik haliyle kahvaltınıza davet etmek isterseniz sizi hemen aşağıdaki tarife doğru alabiliriz.

Mehmet Resul Yılmaz, bu nefis tarifiniz için çok teşekkür ederiz: Kahvaltılık çemen tarifi

Minik bir not: Listemize siz de ellerinizle hazırladığınız Kayseri yemeklerini eklemek isterseniz bize o enfes tariflerinizi gönderebilirsiniz. "Nasıl tarif gönderebilirim?" diyenleriyse şurada bekliyoruz: Yemek.com'a Nasıl Tarif Yollanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?