patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-1

Dışarıda Yediklerinizden Daha Güzel: Patates Kızartırken Yağ Çekmemesi İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Yerken kalorisini hiç umursamak istemediğimiz, mutluluk veren yiyecekler sıralamasında en üst sırada yer alır patates kızartması! Her yemeğin yanına çok mu çok yakışır, soslara bana bana yemelere de doyum olmaz. Çıtır çıtır pişmiş, altın rengi patateslerin lezzetini değişeceğimiz az lezzet vardır şu hayatta. Ancak patatesler ne yaparsak yapalım dışarıda yediklerimiz kadar çıtır olmuyor. Bazen de nedenini anlayamadığımız şekilde yağ çekiyor. Sebebi ne dersiniz? Ya da dışarıda yediklerimiz neden hep daha güzel oluyor?

Gelin bu işin sırlarını hep birlikte öğrenelim. Yağ çekmeden, tüm püf noktalarını öğrenerek enfes patatesler kızartalım! Bu zamana kadar yediğiniz en iyi patates kızartmalarını yapacağız. Hadi sıvayın kollarınızı!

Patates kızartın yağ çekmemesi için ne yapılır?

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-

Patates kızartırken nişasta oranı çok yüksek patatesler seçtiğimizde ya da bozulmuş patatesleri kullandığımızda ne yazık ki yağ çekme riskleri artıyor. Bu nedenle patateslerinizin taze, yeşillenmemiş patateslerden olduğundan mutlaka emin olun. Eğer fast food restoranlarda yediğiniz kadar iyi kızartmalar yapmak istiyorsanız da tercihiniz russet patateslerden yana olsun. Afyon patatesi olarak da biliniyorlar ve nişasta oranları daha düşük olduğu için daha az yağ çekiyorlar. Patateslerinizin soğuk değil, oda sıcaklığında patatesler de olması da şart.

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-4

Patateslerin aynı büyüklükte kesilmeleri de yağ çekmelerine engel oluyor. Tüm patatesler aynı oranda kesildiğinde biri diğerinden daha az ya da daha fazla yağ çekmediği için hepsi nar gibi kızarıyor. Kesilmiş patateslerinizi bol tuzlu suyun içerisinde de bekletmek oldukça önemli. Bu sayede kızarırken nişasta bırakmayacaklar ve lezzetlerini koruyacaklardır.

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-2

Patateslerinizi sudan çıkardıktan sonra kağıt havlu ya da temiz bir bez yardımıyla güzelce kurulayın. Islak bir şekilde yağın içerisine atarsanız yağ çeker ve çıtır çıtır olmaz. Gelelim çok önemli bir püf noktasına... Dışarıda yediğiniz patateslerin lezzetinde bir kızartma yemek istiyorsanız patateslerinizi çok hafif unlayın. Bu sayede dışları daha lezzetli olup içleri de yumuşacık kalacaktır. Hafif unladıktan sonra süzgecin üzerine alarak varsa fazla unların da gitmesini mutlaka sağlayın. Bu işlemi yaparken patatesleriniz kuru olsun. Bu aşamada tamamen opsiyonel.

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-3

İşte geldik en mühim aşamaya! Kızartma yaparken yağ seçiminize özellikle önem gösterin. Ayçiçek yağı, mısır özü gibi yağlar ısıya diğer yağlar kadar dayanıklı değillerdir. Kızartma yaparken ısıya en dayanıklı yağlardan biri olan zeytinyağını kullanmanızı öneririz. Zeytinyağı hem daha az yağ çekmesini hem de lezzetinin çok daha hafif olmasını sağlayacaktır. Zeytinyağı ile kızartma yapmak hakkında tüm bildiklerinizi unutturacak yazımız da burada: Merak Edilen Konu: Kızartma Yaparken Zeytinyağı Kullanılır mı? Fast food restoranlarda da fındık yağı kullanıldığı biliniyor.

Patateslerinizi kızartmadan önce tavaya yağınızı koyup çok iyi bir şekilde kızdırın. Soğuk yağa atılan patatesler geç pişecektir ve yağ çekecektir. Patatesleri yağa atarken hepsini birden değil, bir kısmını pişirip ardından diğer kısmını pişirin. Eğer patatesleriniz çok üst üste gelirse hepsi eşit miktarda pişmeyecek ve bazıları daha uzun süre yağın içinde kaldığı için yağ çekecektir.

patates-kizartirken-yag-cekmemesi-icin-1

Patatesleriniz istediğiniz rengi aldığında kevgir yardımıyla yağını süzdürerek kağıt havlu serili tabağın üzerine alın ve servis edin. Fast food usulü patates kızartmalarının sırları için de şöyle buyurun: Neden Fast Food Restoranlarında Yediğimiz Patates Kızartması Evdekinden Hep Daha Lezzetli?

Yukarıda anlattığımız yöntemleri uyguladığında enfes, yağ çekmemiş patatesleriniz olacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

rozalivays11 Kasım 2019 06:03
Ayçiçek yağına oranla kaynama noktası daha düşük olan zeytinyağı nasıl ısıya daha dayanıklı olabiliyor? Zeytinyağıyla kızartma yapmak akrilamid oluşumunu tetikleyerek kanserojen maddelerin açığa çıkmasından başka bir şey sağlamaz. Araştırılmadan, bilgisizce yazılmış bir yazı. Lütfen sağlık konusunda yanlış bilgiler vermeyin zira hassas bir konu.
Yanıtla
Turgut Yapiciogullari 17 Ocak 2022 11:48
Yanıtla
AYNEN OYLR BUNLAR SAMALIYOR EN GUZEL PATES KIZARMA IKI DEFA YADA 3 DEFA OLUR BLUNCH YAPITIKAN SONRA KIZGIN YAGDA BIR KERE DAHA KIZRTILMASI YAG OLARAK TA FINDIK YAGI YADA UZUM YAGI EN IYISI
Baki Berkay Uzel10 Ekim 2019 18:41
Yanlisiniz var, zeytinyagi isiya dayanikli bir yag degildir, aycicek yagi daha dayaniklidir. Ayrica yuksek isiya maruz kaldiginda zeytinyagi diger pek cok yag gibi kendi aromasini ve ozelligini kaybeder, yanma araligi daha dusuk oldugu icin yeteri kadar isinamaz ve yandigindan dolayi sagliga daha zararli hale gelir. Kizartma yaparken aycicek yagi kullanmak daha uygundur
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?