Hiç Düşünmediğiniz Kadar Kolay: Evde Kuru Nane Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254570 takipçi1314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Mart 31, 2017
Duygu Arslan
Mart 9, 2020
YENİ
Vestel
Nisan 12
Zeynep Çetin
Mart 31

Birçok şey evde yapıldığında güzel. Kaymağından tereyağına, pul biberinden körisine... Marketten aldığımız ya da dışarıda ''Acaba bu nasıl yapılıyor?'' diye düşündüğümüz her şeyin bu zamana kadar ev yapımı hallerini sizlerle paylaştık. Şimdi sıra geldi misler gibi kokusuyla iştah açan, yemeklerimize renk ve lezzet katan, mutfağımızda en çok kullandığımız baharatlardan birisi olan kuru nanenin yapımına...

Naneleri sadece güneşte kurutarak onlardan kuru nane elde edebileceğinizi düşünüyorsanız yanıldığınızı belirtelim. Eviniz güneş almıyorsa fırında da nanelerinizi kurutabilir bu enfes baharatı hazırlayabilirsiniz! Hadi çıkarın nanelerinizi, misler gibi bir baharat hazırlayalım ondan. Şimdiden ellerinize sağlık.

Evde kuru nane nasıl yapılır?

Tazecik naneler kullanacağız kuru nane yapmak için. Bu yüzden öncelikle nanelerinizin içerisinde eğer varsa çürümüş yaprakları çıkarın. Nanelerinizi temizledikten sonra güzelce yıkayın. Yıkadığınız naneleri kağıt havlu ya da temiz bir bez yardımıyla güzelce kurutun. Üzerlerinde su kalmamasına özellikle dikkat edin.

Ardından nanelerinizi tek tek yapraklarına ayırın ya da tek tek dallarına ayırın. Eğer eviniz güneş alıyorsa bu nane yapraklarını temiz bir bez üzerine sererek güneşte kurutabilirsiniz. Ya da bir demet halinde güneş alan bir yere asabilir kuruması için bekleyebilirsiniz. Eğer eviniz güneş almıyorsa bir fırın tepsisine yağlı kağıt serip üzerine yaprakları yerleştirerek 50 derecelik fanlı fırında 2-3 saat arası bir sürede kurutabilirsiniz.

meganjmccrory.com

meganjmccrory.com

Ardından kuruyan yaprakları isterseniz elinizle ovuşturarak toz haline getirebilirsiniz. Dilerseniz kuru haldeyken havanda dövebilirsiniz. Bu şekilde de toz hale gelecektir.

nane-nasil-kurutulur4

Hazırladığınız kuru naneyi kokusunu ve tazeliğini kaybetmemesi için bir kavanoza aktarıp ağzını da sıkıca kapatarak muhafaza edebilirsiniz. Lezzeti bol olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?