helva-i-hakan-yemekcom

İftar Sofralarında Mutlu Sonu Garantileyen 12 Farklı ve Nefis Helva Tarifi

Favorilerime
Ekle

Osmanlı mutfağından günümüze kadar en pratik tatlı tariflerinden geleneksel helva tariflerimiz. Canımız tatlı çektiğinde hızlıca hazırladığımız helvalar yeri geliyor iftar sofrasında mutlu sonu da garantileyen lezzetler de oluyor.

Özellikle geleneksel ramazan sofralarına çok yakışan bu helva tariflerini hazırlamak da çok kolay. Öyleyse gelin, iftarın ardından afiyetle yiyebileceğiniz farklı helva tariflerine hep birlikte göz atalım.

Şimdiden ellerinize sağlık!

 • İrmik helvası

Helva tariflerinin kuşkusuz en sevilenlerinden olan irmik helvası iftar sofralarına da çok ama çok yakışıyor. Tane tane dökülen, şekeri ve kıvamı tam ayarında irmik helvası adım adım yapılış görselleriyle karşınızda.

En güzel haliyle: İrmik helvası tarifi

 • Kolay un helvası

İftara kısa süre kaldı ve hala tatlı olarak ne hazırlayacağınızı bilmiyorsunuz. İşte bu durumda hazırlamasıyla, pişirmesiyle en fazla 20 dakikada olan kolay un helvası tarifi yardımınıza yetişecek.

Hem kolay, hem hızlı: Kolay un helvası tarifi

 • Helva-i hakani

"Hep irmik helvası, hep un helvası yapmak olmaz" diyenler için Osmanlı mutfağından çok farklı bir helva tarifimiz var. Bademli, ballı, nefis lezzetli helva-i hakani bu ramazanın gözdesi olacak.

Çok şık: Helva-i hakani tarifi

 • Sütsüz irmik helvası

Evde süt yok diye irmik helvası yapmaktan vazgeçecek değiliz ya. Sütsüz de nefis olan irmik helvası bu haliyle üstelik pek pratik.

Az malzemeyle hemen hazır: Sütsüz irmik helvası tarifi

 • Bal helvası

Oruçluyken düşen enerjimizi iftarla birlikte yerine getirecek bir helva tarifinde sıra. İçindeki fndık, badem, susam ve balla bizi derleyip toplayacak bal helvası farklı iftar tatlıları arayanlar için birebir.

Enerji tavan: Bal helvası tarifi

 • Kaşık helvası

Hem sunumu hem de lezzeti nefis bir tarif kaşık helvası. Şerbeti içinde saklı kaşık helvası pişerken evi mis gibi kokutuyor, damakta eriyip mutlu sonu garantiliyor.

Kaşık kaşık yersin: Kaşık helvası tarifi

 • Sütlü un helvası

İftarda tatlıya geçmek için acele edeceğiniz bir tarif bu. Unu ateşte ağır ağır karıştırmak dışında da hiçbir zorluğu yok. Ortaya çıkan bu lezzet için inanın her şeye değer.

Sıcak sıcak yenmeli: Sütlü un helvası tarifi

 • Kakaolu irmik helvası

Kim demiş irmik helvası sadece sade olur diye? Çikolatalı tatlılardan vazgeçemeyenleri de düşündük ve kakao, badem ve vanilya desteğiyle tadı damaklardan uzun süre silinmeyecek bir kakaolu irmik helvası hazırladık.

Yiyenler tarifini sordu bile: Kakaolu irmik helvası tarifi

 • Kurabiye tadında un helvası

Ramazanda çayın yanında kurabiye yemeyi özleyenler için çok farklı bir tarifimiz var. Lezzeti aynı kurabiye gibi olan ve kıtır kıtır yenen bir un helvasıyla tanışmaya hazır mısınız?

Şaşırtıcı derecede güzel: Kurabiye tadında un helvası tarifi

 • Unlu irmik helvası

Un ve irmik helvası arasında tercih yapamayanları çok iyi anlıyoruz ve onlara farklı bir alternatif sunmak istiyoruz. Bu sefer irmik helvasının içerisine un dahil oluyor ve tane tane dökülen bir kıvama kavuşmasını sağlıyor.

Pekmez de var: Unlu irmik helvası tarifi

 • Süt helvası

Kıvamıyla bildiğimiz "helva"lardan çok farklı bir lezzetle tanıştırmak istiyoruz sizi. Sütlaç sevenlerin bayılacağı süt helvası iftardan sonra, çayın yanına mis gibi gidecek.

Farklılık arayanlara: Süt helvası tarifi

 • Maraş usulü dondurmalı irmik helvası

Maraş Usulü Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

Maraş Usulü Dondurmalı İrmik Helvası Tarifi

İftara gelen misafirlerinize hem hızlı hem pratik bir tatlı ikram etmek istiyorsanız bu lezzet tam size göre. Sadece 3 dakikada hazırlanıp sofraya gelen Maraş usulü dondurmalı irmik helvasını pişirme derdi bile yok.

Keyfi de, lezzeti de bol: Maraş usulü dondurmalı irmik helvası tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?