Az Malzeme Kullanarak da Ortaya Doyurucu Ana Yemekler Çıkarabileceğinizin Kanıtı 10 Pratik Tarif

Favorilerime
Ekle

Evde az malzeme varken ya da marketten çok az br alışveriş yaparak kolayca yapabileceğiniz yemek tarifleri olsa çok güzel olmaz mıydı? Evet, biz de sizinle aynı düşüncedeyiz, torbalar dolusu alışveriş yapmadan, olabildiğince ekonomik ve pratik yemekler hazırlamak gibisi yok!

Söz konusu bir de yoğun geçen hafta içi günleri ya da misafirlerinizi ağırlayacağınız ama çok hızlı olmanız gereken özel günlerse, sofra kurmak için çok az vaktiniz, paranız ya da enerjiniz kaldıysa mesela, bu az malzemeli ana yemek tarifleri ile günü kurtarabilir, hatta sofranın yıldızı olacak kadar nefis yemekler ortaya çıkarabilirsiniz.

O zaman önce bu listemizi bir köşeye not edin, hemen ardından da buzdolabınızda kalan malzemelerin bir listesini çıkarın. Elinizde o an için var olan malzemelere uygun hangi tarifleri değerlendirmek istediğinize karar verin ve kolları sıvayın. Sonrasını el birliği ile halledeceğiz.

Şimdiden yapan herkesin ellerine sağlık, yiyen herkese ise afiyetler olsun!

  • Islama tarifi

Sadece 5 malzeme ile hazırlanan ve sonunda ortaya kocaman bir tepsi yemek olarak çıkan çok bereketli, çok lezzetli bir yöresel yemek olur kendisi. Onunla bugüne dek tanışma fırsatı bulamadıysanız kalabalık sofralar kuracağınız ilk gün deneyin deriz.

Bu nefis lezzet için Kastamonu'ya teşekkür ederiz: Islama tarifi

  • Ratatouille tarifi

Hafif yemek tarifi arayanları, et yemeyen ya da yiyemeyenleri, sebzeleri herkese sevdirmek isteyenleri hemen böyle alabiliriz. Fransız mutfağının ünlü isimlerinden biri olsa da aslında mutfağımızdaki sebze yemeklerine benzerliğiyle bizim de damak tadımıza çok uyuyor.

Hafifliği sayesinde vicdan azabı çektirmiyor: Ratatouille tarifi

  • Kaşkarikas tarifi

Kabakların kabuklarını değerlendirmenize olanak sağlayacak çok tutumlu, israf karşıtı bir tarifle devam ediyoruz. Hazır en taze kabaklar tezgahlarda yerini almaya başlamışken onu şu sıralar soframıza sık sık konuk edelim diyoruz.

Kabağın en sevdiğiniz hali o olacak: Kaşkarikas tarifi

  • Çıtır tavuk göğsü tarifi

Kuracağınız sofrada kaç kişi olacağına göre belirleyeceğiniz miktarda tavuk göğsü ve bolca ekmek kırıntısı... Bu iki malzemeyi, yumurta, yağ ve sevdiğiniz baharatlarla bir araya getirmeniz yetiyor.

Yemek yapmak kimi zaman işte bu kadar kolay oluyor: Çıtır tavuk göğsü tarifi

  • Fırında patatesli döner tarifi

Kabul biraz kolaya kaçıyor ve hazır dönerden destek alıyoruz ama onu kuru kuru tavada çevirip yemek yerine sofrada devleşecek efsane bir ana yemeğe dönüştürüyoruz. Hazır döner kullanabileceğiniz en doyurucu, en lezzetli tariflerden biriyle sizi baş başa bırakıyoruz.

İzlerken acıktırır, baştan uyarıyoruz: Fırında patatesli döner tarifi

  • Ballı susamlı tavuk tarifi

Sadece 6 malzeme ile kendinizi Uzak Doğu mutfaklarına ışınlama imkanı sunan, en az o mutfaklardan çıkan tatlı soslu ana yemekler kadar farklı ve nefis bir tarif bu. Tavuk ve balı daha önce hiç bir arada denemediyseniz bir an bile şüphe etmeden, gönül rahatlığıyla yapın deriz.

Lokum gibi bir lezzet: Ballı susamlı tavuk tarifi

  • Kıbrıs köftesi tarifi

Patates, kıyma, yumurta ve bayat ekmek... Bu dörtlünün bir araya geldiği herhangi bir tarifin lezzetsiz olma ihtimali zaten yok ama bu tarif, lezzet konusunda çıtayı göklere çıkarıyor, herkesin en favori köfteleri arasında yerini alıyor.

Böyle bir lezzete kayıtsız kalmak mümkün değil: Kıbrıs köftesi tarifi

  • Izgara hindi göğüs tarifi

Tavuk ya da köfteden farklı bir et yemek isteyenlere hem farklı, hem hafif hem de kendisinden beklenmeyecek kadar doyurucu bir tarifle geliyor, tavuğun pabucunu dama attırıp bu kez sofraya hindi göğüsü çıkarıyoruz.

Farklılık olsu, tabaklar lezzet dolsun: Izgara hindi göğüs tarifi

  • Mantarlı tavuk sote tarifi

Onu anmadan böyle bir listeyi tamamlamak olmaz, olamaz. Mutfakta pratik yemek dendiğinde akla ilk gelenlerden, ilk kez yemek yapmaya başlayan birinin dahi ilk denediği tariflerden.

Onu saymamak olmaz: Mantarlı tavuk sote tarifi

  • Izgara sardalya tarifi

Izgara Sardalya Tarifi

Izgara Sardalya Tarifi

Az malzemeli ana yemek tariflerinin en bilineni, en az malzemelisi balık tarifleri oluyor biliyorsunuz. Genel olarak tek yaptığımız balığı güzelce temizleyip isteğe göre baharatlandırmak ve hemen pişirmek. İşte sardalya da o balıklardan biri. İlham olsun!

"Ne zamandır balık yemiyorduk" diyenler buraya: Izgara sardalya tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Zeyneb Azizova10 Haziran 2019 10:02
Mutlaka Deniyicen Hepsini ? Tarif icin Teşekkürler ?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?