Güllaç Tarifi

Kuru Olmasın, Çok Sütlü de Kalmasın: Güllaç Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Ramazanın gelişiyle beraber yeniden aklımıza düşen, sonra da sofralarımıza gelen birkaç lezzet var. Bu lezzetlerin başını çıtır çıtır Ramazan pideleri bir de güllaç çekiyor. Ramazan dışında tükedildiğinde ne yazık ki o lezzeti vermeyen tariflerden her ikisi de. Özellikle güllaç Ramazan ayının en sevilen tatlısı. İftar sonrasında o yumuşacık, bol sütlü lezzetiyle damakları şenlendiriyor. Seveni çok güllacın. Sevmeyenine de bu püf noktalarıyla uygulayacağınız güllaç tarifi sonrasında sevdireceğinizden eminiz.

Tüm püf noktalarıyla iyi bir güllaç nasıl hazırlanır hadi gelin onu anlatalım. Ne çok kuru ne de çok sulu olsun. İçine konan malzemeler hemen yumuşamasın. Lezzetini de uzun süre korusun. Buyursunlar güllaç tarifimize.

Güllaç yapmanın püf noktaları

gullac-ytk-site

Güllaç yaprakları oldukça narin malzemeler. Bu nedenle onları kolaylıkla boyutlandırmak için güllaç yapraklarınızı kullandığınız tepsinin ya da borcamın boyutlarında hazırlayın. Ardından işin en önemli noktası olan sütlü şerbetini yapmaya başlayın. Güllacın tazecik sütlerle yapılanı makbul. Lezzetini arttırmak için taze günlük sütleri kullanabilirsiniz.

gullacin-puf-noktalari-1

Sütünüzü genişçe bir tencerenin içerisine alın. Ardından üzerine toz şeker ilave edin. 1 litre süte 1 su bardağı toz şeker yeterli olacaktır. Ardından bir çırpma teli ya da kaşık yardımıyla karıştırarak şekerin erimesini sağlayın. Şeker içerisinde eriyip süt ılıklaşınca ocaktan alın. Şerbetiniz sıcak ya da soğuk değil ılık olsun mutlaka. Çok sıcak olursa yapraklar çabucak ıslanıp kendini bırakır. Çok soğuk olursa da sütünü çekmez. Bu nedenle ılık olması ve sütün kaynamaması oldukça önemli.

gullacin-puf-noktalari-3

Kullanacağınız borcam ya da tepsinin tabanına hazırladığınız bu şerbetten 3-4 kepçe kadar dökün ve yarısından azını tane güllaç yaprağını tabanına yerleştirin. Bu şekilde 5 dakika kadar sütü yapraklar çekene kadar bekletin. Böylelikle üzerine konan diğer malzemelerde yumuşama olmasını da engellemiş olursunuz.

gullacin-puf-noktalari-4

Üzerine dilerseniz ceviz ya da meyve ilave ettikten sonra yeni katını çıkın ve tekrar aynı yaprak yerleştirme süt dökme işlemini uygulayın. Güllacınızı oda sıcaklığında 5-10 dakika beklettikten sonra buzdolabına kaldırın.

gullacin-puf-noktalari-6

Servis etmeden önce üzerini ilediğiniz şekilde süsleyerek servis edebilirsiniz. Güllacınızın dibinde bir miktar süt kalacaktır. Tamamını çekmesini beklemeyin, tamamını çekerse kuruma yapabilir. Meyvelerinizi de kararmayan ve ekşi olmayan meyvelerden seçin ve servis etmeden önce üzerini süsleyin ve ardından afiyetle tüketin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?