zebra-tatlisi-yemekcom

Hafifliği Sayesinde Midenizi Çok Yormayacak 11 Nefis Sütlü Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Yemeğin ardından tatlı yemeden duramayanları ama tatlı yedikten sonra çok şişmek istemeyenleri hemen böyle alalım! Size hem tatlı yeme ihtiyacınızı karşılayacak hem de midenizi çok yormayacak nefis sütlü tatlı tarifleri hazırladık.

Artık yediğiniz yemeğin ardından bastıran o "Tatlı yemeliyim" düşüncesini en hafifinden bastırabilecek en güzel sütlü tatlılar ile tanışmalısınız! Üstelik bu sadece sizin için değil misafirlerinizi ağırlayacağınız o çok özel sofralardaki herkes için de nefis bir fikir olacak, kurduğunuz tüm kallavi sofraların mutlu sonu birazdan tanışacağınız birbirinden özel, hafif ve nefis bu tatlı tarifleri olacak.

Bazıları çok tanıdık, bazıları ise daha önce hiç denemediğiniz kadar farklı ama her birinin enfes olduğu kesin bu sütlü tatlılara mutfakta yer açın!

 • Üç renkli irmik tatlısı

Üç kat, üç tat bir arada! İrmiği sütlü tatlılara çok yakıştıranlar olarak el ele verdik, her katı ayrı bir olay bu lezzet katlarını yaptık.

Şimdi sıra sizde: Üç renkli irmik tatlısı tarifi

 • Limonlu sütlaç

Klasik sütlaç tarifini de çok seviyoruz ama madem ferahlıktan söz ettik, onu mutfaklarımızın en ferah malzemelerinden biriyle, limon kabuklarıyla bir araya getirip deneyelim istedik.

Sonuç aklınızı başınızdan alacak kadar nefis: Limonlu sütlaç tarifi

 • Hindistan cevizli zebra tatlısı

Tahmin ettiğinizden çok daha kolay bir şekilde, sadece 5 dakikada hazırlanıyor, pişirme süresini de hesaba katarsak toplam 20 dakikada ona kavuşmak mümkün oluyor. Yemek yiyene dek buzdolabında bekletip ferahlığına ferahlık kattıktan sonra afiyetle yeniyor.

Bağımlılık yapacak bir lezzet: Hindistan cevizli zebra tatlısı tarifi

 • Tarçınlı incir uyutması

İçinde rafine şeker olmadığı için klasik birçok tatlımıza göre çok daha sağlıklı, tarçın sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine fayda sağlıyor. İncir ise sindirim sistemimizin sağlıkla çalışmasına destek oluyor. Anlayacağınız karşınızda duran bu güzeller güzeli bir tatlıdan çok daha fazlası.

Tadı da öyle nefis ki: Tarçınlı incir uyutması tarifi

 • Tavada kazandibi

Geleneksel mutfağımızın en özel tatlılarından biri kazandibi ama kabul edelim, insan evde yapmaya biraz çekiniyor bu lezzeti. Çekinmeden, kolayca yapın diye size en pratiğini hazırladık, onu tavada yaptık.

Tadı klasiğini aratmaz: Tavada kazandibi tarifi

 • Vişneli muhallebi

Sütlü tatlı dendiğinde akla ilk gelen lezzet muhallebi olduğuna göre onu es geçecek değiliz. Yine hafif bir şekilde ama çok daha renkli bir halde onu sunabiliriz. Ekşi-tatlı uyumunu sevenlere geliyor...

Rengiyle iştahları en az iki katına çıkarıyor: Vişneli muhallebi tarifi

 • Deve kuşu yumurtası tatlısı

Görüntüsüyle tüm konuklarınıza efsane bir sürpriz yapabileceğiniz, her görenin "Bu da nesi?" diye meraklanıp tadına baktıktan sonra da hemen tarifini, yapılışını soracağı bir tatlı o.

Hadi o zaman doğru mutfağa: Deve kuşu yumurtası tatlısı tarifi

 • Süt helvası

Mutfağımızın tatlı dendiğinde en özel yanlarından biri de helva tarifleridir, biliyorsunuz. O kadar çeşitli, o kadar nefis helvalarımız var ki bugüne dek belki bu farklı güzellikle tanışma fırsatı bulamamışsınızdır, sizi anlıyoruz. Ama artık ondan haberdar olduğunuza göre, yapmamak olmaz.

Buyurun sizi hemen mutfağa doğru alalım: Süt helvası tarifi

 • Yumurtasız krem karamel

Krem karamel tatlısını seviyor ama öte yandan yumurta kokusu geliyor gibi hissediyorsanız ya da sırf içinde yumurta olduğu için hiç krem karamel yiyemediyseniz Şef Ferhat Bora sizin için nefis bir tarif hazırladı, bizden söylemesi.

Hiç beklemeden bu tarifle tanışın: Yumurtasız krem karamel tarifi

 • İrmikli sütlü tatlı

Klasik sütlü irmik tatlısını çok daha şık bir hale getirdik, cheesecake gibi gözüken ama bir cheesecake'ten çok daha hafif olan nefis bir tatlı çıktı ortaya. Ufak dokunuşlarla mutfakta her şey mümkün.

Buyursunlar, bu taraftan: İrmikli sütlü tatlı tarifi

 • Sultan sarması

Böyle bir efsaneyi unutacak değiliz tabii ki. Yemeğin ardından sunabileceğiniz en hafif, en çok sütlü tatlılardan biri o. Özellikle yemeğe misafirleriniz varsa onlara kendilerini özel hissettirmek için hazırlayabileceğiniz belki de en özel, en nefis alternatiflerden biri o.

Yapımı da çok kolay üstelik: Sultan sarması tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?