thepioneerwoman.com

Kurabiyeleriniz, Kekleriniz Mis Gibi Koksun: Kömbe Baharatı Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Hatay'ın o meşhur, ağızda dağılan, bayramlarında ya da özel günlerinde fırınlarda tepsi tepsi pişen, uzun süre bayatlamayan enfes kurabiyesi kömbe... Antakya kömbesi ya da kömbe kurabiye olarak da biliniyor. İçerisindeki baharatların muhteşem uyumu ile yiyen herkesi kendine hayran bırakıyor, yedikçe de yedirtiyor. Kömbe kalıplarında şekil verilen en bereketli, en lezzetli kurabiyelerden de biri aynı zamanda. İçerisindeki o baharat karışımı Hatay dışında bir yerlerde bulmak da bir hayli zor. Ancak evde yapması da oldukça pratik.

Hatay kömbesi yemiş ve o lezzeti evde denemek istediğiniz halde baharatını bulamadığınız için yapamamışsanız hadi yaklaşın. 7 ya da 9 adet baharatın karışımından oluşan enfes bir kömbe baharatı tarifi yapıyoruz. Bu tarifi sadece kömbe hazırlamak için değil, dilerseniz keklerinizin içerisine de koyabilirsiniz. Kavanozlar hazırsa uzun süre dayanacak baharat karışımı tarifimiz geliyor.

  • Kömbe baharatı nedir, nasıl yapılır?

kombe-gif-400son

Kömbe baharatının bazı karışımlarının içerisinde 9, bazılarının içerisinde ise 7 farklı baharatlar bulunuyor. Özel günlerde bolca yapılan kömbenin hamuruna bu baharat karışımı çıkıyor. Ortaya misler gibi kokan kurabiyeler çıkıyor. Uzunca bir süre de dayanıyor. Baharatların miktarları birbiriyle doğru bir şekilde orantılı olduğu için birinin tadı diğerinden daha baskın olmuyor.

Nedir bu baharatlar derseniz hemen sıralayalım: Toz zencefil, muskat cevizi rendesi, toz tarçın, dövülmüş damla sakızı, dövülmüş karanfil, yenibahar ve mahlep. İçerisine isteğe bağlı olarak vanilin ve Hindistan cevizi de konabiliyor. Ama özünde bu 7 baharattan oluşuyor. Karanfil ve damla sakızının iyice dövülmüş ve toz haline getirilmiş olması bu tarif için önem arz ediyor.

thepioneerwoman.com

thepioneerwoman.com

Tüm bu baharatları bir kabın içerisinde karıştırarak ya da rondodan geçirerek veya havanın içerisinde döverek hazırladıktan sonra kavanoza aktarın. Ağzı sıkıca kapalı bir şekilde, hava almayacak şekilde, kuru ve serin bir yerde saklayın. Bu şekilde uzunca bir süre aromalarını ve tazeliklerini yitirmeden saklayabilirsiniz.

kombe-tarifi

Kömbe baharatını sütlü tatlılarınızın üzerine ya da içerisine, keklerin, kurabiyelerinizin harcına ilave ederek kullanabilirsiniz. Tadı nefis olacaktır. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?