https://yemek.com/tarif/tatar-boregi/ | Tatar Böreği Tarifi

Bir An Önce Keşfetmeniz Gereken Bütçe Dostu 10 Yöresel Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

"Evdeki malzemelerle farklı olarak ne pişirebilirim?" diye düşünenleri hemen böyle alalım, şu zamana dek belki de hiç deneme şansı bulamadığınız birbirinden nefis ve ekonomik yöresel yemekler hazırlayalım!

Bulgurdan irmiğe, nohuttan erişteye, mercimekten pirince, hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlanan bu yemek tarifleri, sofranızı tekdüzelikten kurtaracak, tadına bakan herkesten tam puan alacak. Üstelik bunları yaparken bütçenizi de çok yormayacak.

Hadi o zaman dört bir yanından nefis lezzetler çıkan ülkemizin az bilinen ama değeri bir an önce herkes tarafından bilinmesi gereken yöresel yemek tarifleri ile sizi baş başa bırakalım.

  • Kurşun aşı tarifi

Kayseri mutfağından çıkıp gelen bu nefis tarifin içinde bulgur ve irmikle hazırlanan nefis köfteler, nohut, mercimek ve birbirinden nefis baharatlar var! Tek bir tabağıyla tıka basa doyuramayacağı kimse yok.

Afiyet, şifa olsun: Kurşun aşı tarifi

  • Galacoş tarifi

"Ben etsiz yemek yiyince doyduğumu anlayamıyorum" diyenlerdenseniz içine ekleyeceğiniz bir miktar kıymayla tam da istediğiniz gibi olacak, hem kıyma hem de mercimek sayesinde bolca protein almanızı da sağlayacak bir tarif var sırada.

Bayburt mutfağına teşekkürlerimizle: Galacoş tarifi

  • Tatar böreği tarifi

Adı börek ama kendisi adeta bir mantı lezzetinde. Üstelik kıyma bile kullanmaya ihtiyaç duymadan hazırlayabileceğiniz için klasik mantının çok daha ekonomik bir hali.

Usulü Erzurum'dan: Tatar böreği tarifi

  • Patates mıhlaması tarifi

Karadeniz mutfağının uzayan peyniriyle kahvaltılarımıza konuk etmekten mutluluk duyduğumuz mıhlamasını şimdilik bir köşeye bırakıyor, bu kez pratik bir akşam yemeği olarak değerlendirebileceğiniz, doyurucu, bol patatesli bir yemeğe sözü bırakıyoruz.

En az mıhlama kadar ünlü olması gereken enfes tat: Patates mıhlaması tarifi

  • Sıkma köfte tarifi

Şimdi de Malatya mutfağındayız! Fellah köftenin lezzet ikizi diyebileceğimiz bu sıkma köfte, irmik ve bulgurla hazırlanıyor, tam ölçülü tarifi sayesinde tam kıvamında oluyor, pişerken de dağılmıyor.

Domatesli enfes sosuyla: Sıkma köfte tarifi

  • Gliko tarifi

Evde ince bulgur ve irmik yoksa ama bolca kalın bulgurunuz varsa sizi de hemen böyle alalım. Erzurum mutfağından sofralara armağan bu tarifle ilk kez gören herkesi şaşırtacak ama ondan bir lokma alan herkesin damaklarına şenlik olacak enfes bir yemek hazırlayalım.

Deneyenler ona bayılıyor: Gliko tarifi

  • Avunya mantısı tarifi

Bu mantı, bildiğiniz tüm mantılardan çok daha farklı, çok daha pratik, çok daha ekonomik. Hazır yufkadan kolayca hazırlandığı için "Ben mutfakta çok yeniyim" diyenlerin bile şipşak yapabileceği kadar pratik üstelik.

Hazırlaması 25 dakika: Avunya mantısı tarifi

  • Gaziantep usulü nohut dürüm tarifi

Evdeki nohutları sadece çorbaların içine ilave ederek ya da onlarla klasik nohut yemeğini yaparak değerlendirmek böyle bir lezzete haksızlık olur. Hele de Gaziantep mutfağı harikası olan böyle bir tarife sahipken!

Dürümlerin en renklisi: Gaziantep usulü nohut dürüm tarifi

  • Bat yemeği tarifi

Şimdi de Tokat mutfağındayız! Yeşil mercimek yemeğini seviyorsanız ona bayılacaksınız. Özellikle evde salamura asma yapraklarınız da varsa onu en yöresel haliyle sofraya çıkarmak elinizde.

Detayları merak edenler burada buluşuyor: Bat yemeği tarifi

  • Pezzik cacığı tarifi

Hemen her yemeğin yanına yakışabilecek enfes bir meze tarifi karşınızda! Rengiyle, içindeki her bir malzemeyle farkını ortaya koyan, klasik cacıktan çok daha doyurucu, çok daha bol malzemeli ama yine çok ekonomik bir lezzet o.

Yozgat mutfağından geliyor: Pezzik cacığı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?