https://food52.com/blog/9982-why-toothpicks-are-the-best-cake-testers | food52

Bir Daha İçi Hiç Çiğ Kalmayacak: Kekin Piştiği Nasıl Anlaşılır?

Favorilerime
Ekle

Yumurtaları bir kaba kırıp şekerle bir güzel çırparak başladığımız bir lezzet serüvenidir kek yapmak. O mis gibi kokusu eve yayıldığında huzur dolar içimiz. O koku bile başlı başına mutluluk sebebidir. Ancak onca heves ve emekle yaptığımız kekler bazen içleri çiğ şekilde kalabiliyor. Dışı tam kıvamında pişip kabarmış olsa da fırından aldığımızda iç kısımları henüz pişmemiş olabiliyor. Fırın performasındaki sorunlar, yetersiz un kullanımı gibi nedenlerden dolayı bu sorun yaşayabiliyoruz.

Ancak bu sorunu hiç yaşamamanın çok basit bir yöntemi var! Hadi gelin bugün içi tam kıvamında pişen keklerin sırlarını verelim.

Kekin piştiği nasıl anlaşılır?

kekin-sonmemesi-icin-ne-yapilir

Kek yaparken kekin içinin pişmeme nedenlerini anlatalım önce. Kek tariflerinin en önemli püf noktası tüm malzemeleri birbirleriyle orantılı bir şekilde kullanmak. Eğer sıvı malzemeler fazla, un az ise malesef kekinizin içi çiğ kalabiliyor. İkinci önemli püf noktası ise fırınınızın performansı. Fırın önceden çok yüksek derecelerde ısıtılmışsa, sadece üst ayarı ya da sadece alt ayarı açıksa kekiniz çok hızlı bir şekilde kabarır ve iç kısımları çiğ kalır. Bir diğer dikkatimizden kaçan nokta ise kabartma tozu ya da soda gibi malzemelerin orantısı olabiliyor. Örneğin; soda ve kabartma tozunu fazla miktarlarda kullanmışsak ve un miktarını az bırakmışsak kek fırında çok hızlı kabarıp üst kısımları da çok hızlı pişer, iç kısımları ise çiğ kalır. Öncelikle kekleri hazırlarken bu noktalara dikkat etmek gerekiyor.

food52

food52

Kekin pişip pişmediğini anlamak için ise keke kürdan batırmak gerekiyor. Ancak kürdan testi yapılırken sadece üst kısımlarına batırırsanız kekiniz sadece üstten pişmiş olabileceği için mutlaka biraz daha uzunca bir kürdan testi yapmanızı öneririz. Kekinizin içinden kürdan temiz bir şekilde çıkıyorsa kek pişmiş demektir. Üzerine harç yapışmışsa henüz pişmemiş demektir. Kekinizin pişip pişmediğini bıçak batırarak kontrol etmeyin. Kekinizi fırından aldıktan sonra da tamamen soğumadan dilimlemeyin. Bu şekilde tam kıvamında kekler hazırlamanız mümkün. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?