Bakla

Favorilerime
Ekle

Baklagiller familyasına adını veren bakla; nohut, fasulye, börülce, bezelye, mercimek gibi proteince zengin akrabalara sahip gıda ve yem bitkisidir. Bahar mevsiminde taze haliyle raflardaki yerini alan bakla aynı zamanda hayvan yemi ve yeşil gübre yapımında da kullanılır. Toprağa sağladığı azot katkısı nedeniyle çiftçilerin en sevdiği tarımsal ürünler arasında yer almaktadır.

Baklanın içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Bakla, protein yönünden ete alternatif ürünler arasındadır. Bitkisel protein yönünden zengin içeriğe sahip bakla aynı zamanda karbonhidrat deposudur.A, C, B ve B2 vitaminleri açısından iyi bir besin olan bakla, içeriğinde bol miktarda kalsiyum ve demir bulundurur. Potasyum, magnezyum, fosfor gibi çeşitli mineralleri de ihtiva eder.

Bakla nasıl tüketilir?

Baklanın çiçekleri, yaprakları ve tohumu tüketime uygundur. Taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak saklanması da mümkündür. Yüksek nişasta oranına sahip olduğundan şeker hastalarının tüketmemesinde fayda bulunmaktadır. Baklanın çiçeği, çay gibi demlenerek tüketilebilir ve çok çeşitli sıkıntılar üzerinde tesirlidir. Baklanın yaprağı ise salatalarda çiğ olarak kullanılabileceği gibi kavrularak da yenilebilir.

Baklanın en çok tüketilen kısmı ise tohumudur. Pek çok yemekte ana malzeme olarak kullanılır. Dereotu, demir içeriğinin daha çok emilmesini sağladığı için sıklıkla bakla yemeklerinin içine konulmaktadır.Bakla çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen un, ekmek yapımı için katkı maddesi olarak da kullanılabilir. Birkaç gün bekleyen baklanın karaciğeri yorma tehlikesi bulunduğundan günlük olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Baklanın yararları nelerdir?

- Kırmızı et tüketmesinde sakınca olanlar için iyi bir alternatiftir.

- Eksikliği parkinson hastalığına yol açan dopamin, baklada doğal olarak bulunur.

- Göze yararlı olan luteini ihtiva eder.

- Kan şekerini dengeler, kötü kolesterolün düşmesinde etkilidir.

- Bağırsakları düzenler, kabızlığa ve hemoroide karşı olumlu etkileri mevcuttur.

- İdrar yollarının temizlenmesine katkı sağlar.

- Cilt sağlığına katkı sağlar.

- Böbrek ağrılarını dindirici, iltihaplarını giderici, taş ve kumlarını döktürücü özelliklere sahiptir.

Baklanın zararları

Özellikle 1-5 yaş arası erkek çocuklarında bakla tüketimini müteakip 5-24 saat sonra ortaya çıkan; baş ağrısı, halsizlik, yüksek ateş, idrarın koyulaşması, ciltte ve gözlerde sarılık, kan değerlerinin aniden düşmesi ile kendini gösteren hastalık için uzmanlar anne ve babaları uyarmaktadır.Bakla zehirlenmesi olarak bilinen bu rahatsızlık, divicine isimli güçlü antioksidanın kırmızı kan hücrelerinde parçalanmaya neden olması şeklinde kendisini gösterir. Daha ciddi sorunlara yol açmaması için hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?