Frenk Maydanozu

Favorilerime
Ekle

Aromatik kokusuyla yemeklere tat vermek için kullanılan Frenk maydanozu, kıvırcık yaprakları ve beyaz çiçekleri ile tanınır. Ana vatanı Kafkasya olan bitki, halk arasında eşek hardalı ve siyah hardal gibi isimlerle adlandırılır. Geleneksel tıpta ilaç olarak kullanılan Frenk maydanozu, yüksek dozlarda kullanıldığında zehirlenmelere neden olur.

Frenk maydanozunun mevsimi ve saklanması

Doğada kendiliğinden yetişen Frenk maydanozu, bahçe bitkisi olarak yetiştirilir. Bahar aylarında havanın ısınmasıyla ekilmeye başlanan Frenk maydanozu, saksıda yetiştireceği zaman şubat ayında dikilmelidir. Dikiminden bir veya bir buçuk ay sonra büyüyen Frenk maydanozu mayıs ve haziran ayında toplanır. Haziran ayından sonra marketlerde ve manavlarda kolayca bulunabilir. Frenk maydanozu kokusunu çabuk kaybettiği için kurutulmadan taze tüketilmelidir. Tohumları ise kurutularak saklanabilir. Ekim ve kasım aylarında toplanan tohumları gölgede kurutularak toz haline getirilir. Toz haline getirilen tohumlar hava almayacak şekilde kavanozda saklanabilir.

Frenk maydanozu nasıl kullanılır ve püf noktaları nelerdir?

Frenk maydanozu, yemeklere ve salatalara tat vermek için kullanılır. Baharat olarak sığır eti yemeklerine katılır. Özellikle Fransız mutfağında geniş bir kullanıma sahip olan Frenk maydanozu, makarna soslarına eklenir. Aromatik kokusuyla kızartmalara da eklenen bitkinin kıvırcık yaprakları servis tabaklarını süslerken kullanılır. Frenk maydanozu pişirilirken kokusunu kaybedeceği için pişirilmeden kullanılmalıdır. Halk arasında tıbbi amaçlarla da kullanılan Frenk maydanozu, kurutulmuş tohumları ile birlikte kaynatılarak çay yapılır. Çay dışında süte veya sirkeli suya katılarak tüketilen Frenk maydanozu, haricen de kullanılır. Haricen kullanılacağı zaman hardal unu, bal ve zeytin yağı gibi gıdalar ile karıştırılır ve merhem yapılır.

Frenk maydanozunun faydaları nelerdir?

-Frenk maydanozu ile hazırlanan lapa, çocuk emziren kadınların göğüs uçlarında meydana gelen iltihaba karşı kullanılır.

-Frenk maydanozu karabaş otu gibi merhem yapılarak egzama yaralarına sürülür. Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan yaralanmalarda da kullanılan merhem yaraların çabuk iyileşmesini sağlar.

-Frenk maydanozu, toz haline getirilen tohumları ile birlikte içildiğinde iştah açar, hazımsızlığa iyi gelir ve mideyi rahatlatır.

-Soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklara karşı ilaç olarak tüketilir.

Görsel kaynak: lavprisfroe.dk


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?