Mayalı Poğaça Tarifi

Margarin Kullanmadan Hazırlanan ve Uzun Süre Bayatlamayan 14 Farklı Hamur İşi Tarifi

Favorilerime
Ekle

Margarin ya da tereyağı kullanmadan hazırlayabileceğiniz hamur işi tarifleri arıyor, "Evde bir tek sıvı yağ var, sıvı yağ ile neler yapabilirim?" diye merak ediyorsanız gönül rahatlığıyla çok doğru yere geldiniz diyebiliriz.

Margarinin sağlığımız açısından olumsuz etkileri olduğu söylenen, e gerçek bir tereyağının da bütçemizi bir hayli zorlayabildiği şu zamanlarda çareyi sıvı yağda arıyor olmanızı anlıyor, yine kıvamı nefis olan, puf puf kabarmayı da ihmal etmeyen, bunlar yetmiyormuş gibi bir de kolay kolay bayatlamayan birbirinden nefis hamur işi tariflerini bu kez sıvı yağ ile hazırlıyoruz.

Size de katı yağsız bu tariflerin her birini tek tek not etmek ve en uygun zamanda denemek düşüyor.

Mis gibi dokusunu gören, sadece bir lokma dahi olsa tadına bakan herkesin içinde tereyağı var sanacağı kadar lezzetli ama ondan çok daha hafif olacak, üstelik kolay kolay bayatlamayıp uzun süre de tazeliğini korumayı başaracak hamur işi tarifleri karşınızda!

"Ben yapılışlarını izlemek istiyorum" diyenlere özel nefis bir bonusla başlayalım: Katı Yağsız Bayatlamayan 6 Hamur İşi Tarifi

Leopar poğaçadan yumuşacık tatlı çörek tarifine, puf puf kabaran açmadan limonlu çatlak kurabiyeye, hatta peynirli gözlemeden 3-6-9 keki tarifine kadar, tatlısından tuzlusuna, çay saatinize yakışacak her türlü hamur işi tarifi burada!

Bu nefis tariflerin yazılı hallerine ulaşmak isterseniz sizi hemen YouTube kanalımıza doğru alabiliriz.

 • Margarinsiz kurabiye

Sadece hemen her evde bulunan 5 basit malzeme ile hazırlanan, lezzeti tıpkı anne elinden çıkmışçasına şahane olan kurabiyeler karşınızda. Ağız dağılan o kıyır kıyır dokusu deseniz...

Onu da bu kurabiyede fazlasıyla bulacaksınız deriz: Margarinsiz kurabiye tarifi

 • Semsek

Hamur işlerinin kahvaltı sofralarına pişiden bile daha çok yakışan ismiyle, semsek ile tanıştıralım sizi. Kendisi kolayca hazırlanan hamuru ve iç dolgusundaki nefis lor peyniri sayesinde güne güzel başlamayı garantiliyor...

Bu nefis tarif Şanlıurfa mutfağından geliyor: Semsek tarifi

 • Rüzgar gülü böreği

Hazır yufkalardan aldığımız güç sayesinde hem pratikliğine pratik katılan hem de tereyağı ya da margarin kullanmadan, sadece sıvı yağ ile lezzetlendirerek pişirilmesiyle kalpleri çalan bir börek o.

Nasıl da pofuduk pofuduk: Rüzgar gülü böreği tarifi

 • Kestaneli börek

Konu börekten açılmışken sizi, bugüne dek büyük ihtimalle hiç denemediğiniz ama kestane mevsimi geçmeden elinizi çabuk tutup hemen yapmanız gereken yöresel bir lezzetle de tanıştırmak isteriz.

O bir Sinop lezzeti: Kestaneli börek tarifi

 • Ağzı açık

İçinde katı yağa yer olmayan hamuru ve pişirme teknikleriyle Anadolu'nun hemen her yöresinde ufak farklılıklarla da olsa hazırlanan, çay saatlerinden altın günlerine, günün her anına, her yemekli etkinliğine uygun bu efsane tattan da söz etmeden geçmek olmaz.

Onun gibisi zor bulunur: Ağzı açık tarifi

 • Mayalı poğaça

Poğaça yaparken margarin ya da tereyağı kullanmanızın şart olduğunu düşünüyorsanız bu puf puf olup kabaran, dokusu ve lezzetiyle sizi şaşırtacak poğaça tarifini mutlaka deneyin deriz.

Bir kez deneyenin favorisi olacağından eminiz: Mayalı poğaça tarifi

 • Sıvı yağlı kurabiye

Kurabiyeye sınıf atlattık, onu hem katı yağların hakimiyetinden kurtarıp kıyır kıyır yapmayı başardık hem de üzerine ilave ettiğimiz çikolatalı sosla lezzetine lezzet kattık.

Bundan böyle en sevdiğiniz tatlı da o: Sıvı yağlı kurabiye tarifi

 • Portakallı kek

Portakalın o mis gibi aroması ve tadı, yumuşacık, çatalı batırır batırmaz içine doğru gömülen hemen ardından yeniden sünger gibi kalkıveren efsane bir kek...

Ağızlar sulandıysa, lütfen böyle buyurun: Portakallı kek tarifi

 • Sıvı yağlı şipşak poğaça

Saatlerce uğraşmak zorunda kaldığınız o poğaça tariflerini unutun. Çünkü sizi tanıştıracağımız bu tarif poğaça yapmanın hem en katı yağsız hem de en pratik hallerinden birini sunuyor. Sabah kahvaltılarınız da çay saatleriniz de onunla güzelleşiyor.

Dilerseniz iç harcını çeşitlendirebilirsiniz: Sıvı yağlı şipşak poğaça tarifi

 • Ev usulü pizza

Düşünsenize bir, mayalı ama margarin ya da tereyağı yerine sıvı yağ ile hazırlanan enfes bir hamur... Üzerine ilave etmek istediğiniz malzemeler tamamen sizin damak tadınıza kalmış.... Tam da hafta sonu ev keyfine yakışır.

Bu haftanın planı şimdiden belli: Ev usulü pizza tarifi

 • Kömbe

Hamur işi dendiğinde aklımız ilk olarak hemen poğaçalara, böreklere, keklere, kurabiyelere gitse de aslında birbirinden o kadar farklı ve nefis hamur işi tariflerimiz var ki bizim... Bu en lezzetli örneklerinden yalnızca biri.

İç Anadolu güzeli: Kömbe tarifi

 • Kakaolu kek

Kek tariflerinin belki de en sevileni, herkesin tarif defterinde mutlaka yer alması gereken en temel tariflerden biri o. Sade, meyveli ya da kuru meyveli kekleri sevmeyenler olabilir belki ama... Bugüne dek ona hayır diyebilen bulunamadı.

Sünger gibi kıvamı da cabası: Kakaolu kek tarifi

 • Kakaolu çatlak kurabiye

Üzerinin kazandığı görünüm sayesinde "çatlak" ismi verilen bu kurabiye aslında çok sevimli ve bir o kadar da lezzetli. İçinde katı yağ kullanılmamış olsa da kıyır kıyır olmaktan ödün vermiyor...

Her damağa hitap ediyor: Kakaolu çatlak kurabiye tarifi

 • Çin mantısı

Çok farklı, yepyeni bir lezzet denemek istiyorsanız yine hamurunda tereyağı ya da margarin kullanmadan, sıvı yağ ile nefis bir şekilde hazırlayabileceğiniz ama bu kez tadına bakan herkesi önce şaşırtıp sonra da elinizin lezzetine hayran edeceğiniz bir tarifle bu listemizi noktalamak isteriz.

Tarifini çok soran olacak: Çin mantısı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?