Bu Püf Noktaları Mutfakta Hayat Kurtarır: Pırasa Pişirirken Kokmaması İçin Ne Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254465 takipçi1323 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Duygu Arslan
Ekim 2, 2018
Doritos BadgeAdvertisement
Doritos
Ocak 28
Lays BadgeAdvertisement
Lay's
Ocak 28

Küçükken yememek için burun kıvırdığımız, büyüdükçe de lezzetini çok sevdiğimiz sebzelerin başında bamya, ardından da pırasa geliyor. Menüde pırasa olduğu zamanlar yememek için direnirdik ya hani, büyüdükçe faydalarının ve lezzetinin daha çok kıymetini bilmeye başladık. Pırasayı çoğumuzun sevmemesinin başlıca nedenleri arasında pişerken çıkan kokusu ve çok pişirildiğinde kıvamının yumuşak, yenmeyecek hale gelmesinden kaynaklı.

Ancak birkaç püf noktasıyla tam kıvamında pırasa pişirmek ve kokusunun da çıkmaması sağlamak mümkün. Böylelikle hem siz pişirirken pırasa kokusunu almayacaksınız hem de pırasayı sevmeyenine bile afiyetle yedireceksiniz. Bu püf noktaları mutfakta hayatınızı kurtarmaya geliyor.

Pırasa pişirirken kokmaması için ne yapılır?

Pırasayı zeytinyağlı olarak pişirmek, fırında pişirmek ve sotelemek için üç ayrı şekilde kesebilirsiniz. Pırasanın koku yapmasının en büyük nedenlerinin başında sap kısımları geliyor. Sap kısımları soğan gibi bir kokuya sahip ve keserken gözünüzü yakabiliyor. Bu nedenle özellikle zeytinyağlı veya fırında pişirmek istediğiniz pırasalar varsa ince ince şekilde değil, daha iri şekiller de kesmeye özen gösterin. Sotelemek için ince ince kesecekseniz de kestikten hemen sonra sirkeli suya aktarmanızı öneririz. Doğramadan önce de pırasaların dış kabuklarını mutlaka soyun.

discovergreatveg.co.uk

discovergreatveg.co.uk

Klasik pırasa yemeği için doğradığınız pırasaları da yine bol sirkeli bir suyun içerisinde bekletin mutlaka. Sirke pırasanın pişerken kötü bir koku salmamasını sağlayacaktır. Sirke yerine suya limon ve 1 çay kaşığı karbonat atabilirsiniz. Bu sayede de kokusu engellenecektir ve pişerken kıvamı nefis bir şekilde kalacaktır.

pirasa-pisirirken-kokmamasi-icin-ne-yapilir

Pırasayı sotelerken özellikle çok fazla karıştırmamaya özen gösterin. Çünkü karıştırdıkça suyunu salacak ve kıvamı istediğiniz gibi olmayacaktır. Klasik pırasa yemeği yaparken de mutlaka ama mutlaka narenciye sularından destek alın. Limon, portakal, greyfurt, mandalina ya da turunç suyu, pırasanın pişerken saldığı o kötü kokuya engel olacaktır ve lezzetine lezzet katacaktır.

zeytinyagli-pirasa

Yine pırasayı çok fazla karıştırmadan pişirmeye de özen gösterin. Hem kıvamı hem de lezzeti enfes, kokusu da hissedilmeyen pırasalar sofranıza konuk olmaya hazır. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?