Yumuşacık Puf Börek Tarifi

Yumurta Kokuyor Diye Mis Gibi Böreklerden Uzak Duranlara Özel 10 Yumurtasız Börek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hamur işlerini çok seviyoruz sevmesine ama zaman zaman işin içine dahil olan o yumurta kokusu, tüm keyfimizi, ağız tadımızı elimizden alıyor. Bir de yumurta alerjisi olanları ya da bir tercih olarak yumurta tüketmeyi sevmeyenleri, kokusuna dahi katlanamayanları düşününce bu işe el atmak gerekiyor.

Hatırlarsınız, tam da bu yüzden daha önce sizinle birbirinden farklı yumurtasız hamur işi tarifleri paylaşmış, hatta yumurta kullanmadan yapabileceğiniz mis gibi yumurtasız kurabiye tariflerimizi sıralamıştık. Bugün de sırada yumurtasız börek tarifleri var!

Ne hamurunda ne de üzerinde kullanılan soslarda ve iç harcında yumurta kullanmadan hazırlayabileceğiniz bu börek tariflerinin her biri en az annelerinizin, anneannelerinizin yaptıkları kadar nefis olacak, özellikle bazıları pratikliğiyle de aklınızı başınızdan alacak.

Buyursunlar, görünce her birini tek tek denemek isteyeceğiniz, birbirinden nefis ve farklı yumurtasız börek tarifleri karşınızda!

  • Çiğ börek (Çibörek)

Halihazırda yumurtasız olarak hazırlanan en klasik ve en sevilen böreklerden biri ile başlayalım! Eskişehir'e teşekkürlerimizi iletmeyi de unutmayalım.

İyi ki var: Çiğ börek (çibörek) tarifi

  • Yumuşacık puf börek

"Benim yaptığım börekler hiç yumuşacık olmuyor, hiç de kabarmıyor" diye dertleniyorsanız aradığınız o puf puf kabarmış, her lokması damakta eriyen börek karşınızda duruyor!

Bu muhteşem dokusu sosundan geliyor: Yumuşacık puf börek tarifi

  • Paçanga böreği

Tıpkı çiğ börek, diğer bir ifadeyle çibörek gibi orijinal hali zaten yumurtasız olan bir börek tarifi o. Bugüne dek içinde ya da üzerinde yumurta olduğunu düşündüğünüz için hiç denemediyseniz ya da evde hiç yapmadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden onu mutfağınıza konuk edin.

Yumurtasız böreklerin en güzellerinden olur kendisi: Paçanga böreği tarifi

  • Tavada ay böreği

Hamurunu ellerinizle hazırlayacağınız, yine de pratikliğinden ödün vermeyecek bir börek düşünün... Anneannelerinizin, babaannelerinin yaptığı o ev yapımı mis kokulu börekleri aratmayacak lezzette bir börek.

Üstelik önceden hazırlayıp buzluğa da atabilirsiniz: Tavada ay böreği tarifi

  • Baklavalık yufkadan Sarıyer böreği

Baklavalık yufkalarınızı hazır edin! Bu kez onlarla baklava değil mis kokulu, çıtır çıtır Sarıyer böreği yapacağız. Hazır yufkanın pratikliği sayesinde ne kadar kolay bir şekilde yapıldığını fark edince her sabah kahvaltıya hazırlamak isteyebilirsiniz, baştan söyleyelim.

Orijinalini aratmayacak lezzetiyle, karşınızda: Baklavalık yufkadan Sarıyer böreği tarifi

  • Patatesli kaşarlı kalem börek

Yumurta kullanmadan hazırlayabileceğiniz börekleri çeşitlendirme konusunda sınırınız hayal gücünüz aslında. Hem iç harcında yapacağınız farklılıklarla hem de dokusunda yakalayacağınız benzersiz kıvamla tarif defterinizde yerini alması gereken böreklerden biri de o mesela.

Bu kez çıtır çıtır olsun dedik: Patatesli kaşarlı kalem börek tarifi

  • Kestaneli börek

Eskişehir'den başlayıp Sarıyer'e uğradığımız yöresel börek tariflerinde sıra geldi Sinop mutfağından çıkan ve ne yazık ki ünü Sarıyer böreği ya da çibörek kadar yayılmamış olan kestaneli böreğe. Yine hiç yumurta kullanmadan kolayca hazırlayabileceğiniz bu börek, bildiklerinizden çok daha farklı, çok daha havalı ve tatlı!

Tatlı börek mi olurmuş demeden önce mutlaka denemeli: Kestaneli börek tarifi

  • Pileli börek

Listemizde yer alan belki de en emek isteyen lezzet o. Ama gördüğünüz gibi kendisi bitmiş haliyle verilen tüm emeğe değen, çok özel bir lezzet. Yumurta kokusundan eser olmayacak, malzeme listesinde yumurtanın sarısına ya da beyazın, ayrı ayrı bile olsa yer verilmeyen bu tarif, çay saatlerinizin gözdesi olacak.

"Bunu nasıl yaptın?" sorularına hazır olun: Pileli börek tarifi

  • Mantarlı börek

Peynirli-maydanozlu, patatesli yada kıymalı börek harçları sizce de çok klasik değil mi artık? Siz bu kez farklı bir şeyler deneyin, çıtır çıtır böreklerinizin içini farklı ve leziz mantarlı bir harçla doldurun mesela...

Böylesini de çok seveceksiniz: Mantarlı börek tarifi

  • Galeta unlu börek

Galeta Unlu Börek Tarifi

Galeta Unlu Börek Tarifi

Hazır yufkanın pratikliği sayesinde sadece 15 dakikada hazırlanan, fırında piştiği için kızartılarak yapılan böreklerden ise çok daha hafif olan bu börek, çayın yanında her zaman ikram etmek isteyeceğiniz bir hamur işi aslında!

İç harcını da dilediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz tabii ki: Galeta unlu börek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?