https://www.wbur.org/hereandnow/2015/09/03/kathy-gunst-savory-yogurt |wbur.org

Uzun Süre Dayanmasının Sırlarıyla: Süzme Yoğurt Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kekinden böreği, pastasından kurabiyesine neredeyse tüm hamur işlerimizin mükemmel kıvamlarının sırları yoğurtta saklı. Ana yemeklerin en güzel yancısı oluyor, yeri geliyor yemeklerin de içerisine giriyor. Mezesinden salatasına kadar hemen hemen her tarifin ana malzemelerinden oluyor, yemelere de doyum olmuyor. Yüzyıllardır beslenmemizdeki en önemli probiyotik kaynaklarından biri. Yoğurt kadar sevdiğimiz bir başka besin varsa da o da kardeşi süzme yoğurttur.

Ev yapımı tazecik yoğurtlarımızı hazırlayalım hadi. Ardından da geleneksel yöntemlerle süzdürelim. Birkaç farklı püf noktasıyla da daha uzun süre dayanmasına katkı sağlayalım. Karşınızda: Ev yapımı süzme yoğurt yapımı ve tüm püf noktaları!

Süzme yoğurt nasıl yapılır?

Tazecik yoğurtlarımızı hazırlayarak başlayalım öncelik. Hepimizin artık bildiği üzere yoğurt mayalamak için taze, güvenilir bir yerden aldığınız, temiz bir çiğ süte ihtiyacımız var. Bu sütü havalandırarak güzelce kaynatalım. Tam yağlı bir süt olursa lezzeti de bir o kadar şahane olacaktır. Daha yoğun kıvamlı olacaktır.

Ardından o sıcaklığında ılımaya bırakalım. Parmağımızı içerisine daldırdığımızda yakmayacak sıcaklıkta ise mayalama zamanı gelmiş demektir. Sütten bir kepçe kadar alın ve bir kaseye aktarın. İçerisine yoğurt mayanızı koyup güzelce çırpın. Ardından azar azar sütün içerisine ilave edip bir yandan da karıştırın. Mayalanma işlemi için mayaladığınız kabın kapağını kapatın. Havlular etrafını güzelce sarıp mayalandırın. Mayalandıktan sonra buzdolabında soğutun. Yoğurt yapımıyla ilgili tüm detayları bu içeriğimizde de bulabilirsiniz: Tam Kıvamında Tutsun, Uzun Süre Dayansın: Evde Yoğurt Yapma Rehberi

Dilerseniz yoğurdunuz soğuduktan sonra ya da hafif ekşidikten sonra sıra geldi süzme yoğurt yapımına. Yoğurdunuzun daha uzun süre dayanması ve lezzetli olması için içerisine tuz ilave etmenizi öneririz. 1 kilo yoğurda 1,5 çay kaşığı kadar tuz ilavesi yeterli olacaktır. Damak zevkinize göre miktarını arttırabilirsiniz.

Ardından yoğurdunuzu tertemiz bir tülbentin üzerine aktarın. Dilerseniz genişçe bir süzgecin içerisine kağıt havlu koyarak da süzdürme işlemini yapabilirsiniz. 4-5 kat kağıt havlu yeterli olacaktır. Ama en güzel süzme yöntemi tülbent.

food52.com

food52.com

Yoğurdunuzu mutlaka ama mutlaka altına tabak ya da kap koyarak yüksek bir yere bağlayın. Ardından tüm suları süzülene kadar süzdürmeye devam edin. Peynir gibi koyu kıvamlı ve şekilli olması için tamamen süzdürdükten sonra üzerine birkaç tane ağırlık koyarak 1-2 saat bekletin. Tamamen süzülünce bir kaba ya da tabağa alıp tüketebilirsiniz. Kapların içerisinde, ağzı kapalı bir şekilde 1 - 1,5 hafta kadar tazeliğini koruyarak dayanacaktır.

suzme8

Dilerseniz üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?