Bıldırcın Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Tavuk yumurtasına oranla küçük olmasına karşın, besin değeri daha zengin olan bıldırcın yumurtası, ülkemizde özellikle bebek beslenmesinde tercih edilen bir yumurta türüdür. Sarısında bulunan proteini anne sütündeki proteine denk gelen tek besin olma özelliği taşıyan bıldırcın yumurtası, dünyanın pek çok ülkesinde doğal bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Özellikle hücre dokuları üzerinde yıkım önleyici etkisi nedeniyle kullanılan yumurta genellikle çiğ tüketilmektedir.

Bıldırcın yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Tavuk yumurtası, hindi yumurtası, kaz yumurtası ve ördek yumurtası gibi yumurta çeşitlerinden çok daha fazla vitamin ve mineral barındıran bıldırcın yumurtası, bol miktarda A, E, B 12 vitamini, riboflavin, folat ve pantotenik asit içerir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko ve selenyum bıldırcın yumurtasında bulunan mineral çeşitleridir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları nelerdir?

- Öksürük, astım, bronşit, nefes darlığı, mide ve göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılan doğal bir antibiyotiktir.

- Kansızlık ve anemi hastalığına iyi gelmektedir.

- Kalp kaslarını güçlendirir ve böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

- Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerinin arttırılmasını ve iştahlarının açılmasını sağlayan bıldırcın yumurtası, içerdiği aminoasit ile de çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Cinsel gücü arttırıcı etkisi olduğu düşünülmektedir.

- İnsan vücuduna güç ve dirayet sağlayan bıldırcın yumurtası, ameliyat yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Bıldırcın yumurtasının zararları nelerdir?

Bebeklerin gelişimi için kullanılan bıldırcın yumurtası, bebeğin böbreklerine fazladan yüklenilmesine sebep olabileceği için, doktora danışılmadan verilmemelidir. Yoğun bir şekilde bıldırcın yumurtası tüketen çocuklarda erken ergenlik yaşanabilmektedir. Daha önce kalp rahatsızlığı geçiren ya da yüksek kolesterol şikâyeti olan kişilerde de olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle bıldırcın yumurtası kullanırken mutlaka uzmanlara danışılmasında fayda vardır.

Bıldırcının yumurtasının pişirilme şekilleri nelerdir?

Genellikle çiğ olarak tüketilen bıldırcın yumurtası, haşlanarak veya tavada kırılarak da tüketilebilmektedir. Ancak bu tip tüketim sonrasında enfeksiyonel rahatsızlıklar görülebildiği için, bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Çok küçük olduğundan kırılması diğer yumurtalar gibi kolay olmayan bıldırcın yumurtasını, ortasından bıçak ile keserek ve el yardımı ile zorlayarak kırabilmek mümkündür. Tavuk yumurtası kullanılarak yapılan menemen, omlet, çılbır gibi yemeklerin hepsinde bıldırcın yumurtası kullanmak mümkündür.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

TabBarController25 Nisan 2018 10:13
Çok güzel
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?