Koç Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Koç yumurtası erkek küçük ve büyükbaş hayvanların yumurtalıklarının, kesim sonrası temizlendikten sonra pişirilmeye hazır, kasaplık hale getirilmiş şekline verilen isimdir. Sakatatçılarda satılır. Beyaz renkli, yumuşak dokulu, kaygan ve ıslak bir görüntüsü vardır. Üzeri ince, saydam bir zarla kaplıdır. Erkek koyunlardan elde edilen koç yumurtasının tanesi 100-150 gram ağırlığındadır. Dana yumurtalığı ise 1-1,5 kilograma kadar ulaşabilir.

Koç yumurtası yenir mi?

Görüntüsü ve elde edildiği yer itibariyle bazılarına çok iştah açıcı gelmese de koç yumurtası meze, ara sıcak ve yemek olarak çok yaygın biçimde sevilerek yenir. Danalardan elde edilen yumurtalıklar çok büyük ve sert olduklarından pek makbul değillerdir.

Ancak “billur” adıyla da bilinen ve erkek koyundan elde edilen koç yumurtası, iyi pişirildiğinde lezzetli bir yiyeceğe dönüşür. Ancak yanlış bir inanç olarak koç yumurtası yemenin cinsel gücü artırdığı düşünülüyorsa da bunun bilimsel anlamda hiçbir temeli yoktur.

Koç yumurtası nasıl pişirilir?

Koç yumurtasının çok çeşitli pişirme yöntemleri vardır. Bunların başta geleni ise ızgaradır. Koç yumurtası üstündeki zarı soyulup yıkandıktan ve kurulandıktan sonra ince dilimler halinde kesilerek kekik, pul biber ve zeytinyağıyla marine edilerek ızgarada pişirilirler.

Koç yumurtasının tavası da lezzetli bir seçenektir. Küp küp doğranan koç yumurtası tereyağında, renkleri açık kahverengiye dönecek şekilde sotelenir. Tavaya konmadan önce üzerine kekik, pul biber ve karabiber eklenirse daha da lezzetli olur. Bir diğer koç yumurtası pişirme yöntemi ise güveç yapmaktır. Domates, soğan, biber, sarımsak, zeytinyağı ve kekik ilavesiyle küp şeklinde doğranan koç yumurtası güveç kabında, ağzı alüminyum folyoyla kapatılmış olarak fırında ya da ocakta kısık ateşte pişirilirler.

Koç yumurtasının besin değeri nedir?

Koç yumurtası da diğer tüm sakatat çeşitleri gibi kolesterol açısından masum olmayan yiyecekler sınıfına girer. Bu yüzden ileri yaşta olanların ve kalp-damar sorunu yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca sanıldığı kadar yüksek bir besin değerine sahip değildir. Diğer sakatat çeşitleri arasında en düşük kaloriye sahip olan yiyecek koç yumurtasıdır. 100 gram koç yumurtasında 109 kalori mevcuttur. 100 gram dana etinde 250 kalori olduğu düşünülürse, bu miktarın ne kadar düşük seviyede olduğu anlaşılabilir.

Görselin kaynağı: http://www.uludagsozluk.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?