Devekuşu Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Devekuşu, struthionidae familyasından uzun boyun ve bacaklara sahip, uçamayan kuş türüdür. Ticari olarak etinden ve tüylerinden faydalanılmasının yanında, devekuşu yumurtası da ekonomik değere sahiptir.Dünya üzerinde yaşayan kuşlar arasında en büyük yumurtaya sahip olanı devekuşudur. Ortalama olarak 1.5 kg. ağırlığa sahip olan devekuşu yumurtası, 15 cm. boy ve 13 cm. genişliğe sahiptir.

2 mm. kalınlığı bulunan devekuşu yumurtası kabukları, takı ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Kültürel olarak bazı toplumlarda devekuşu yumurtası, dini anlamlar da içerebilmektedir. Devekuşu yumurtası, piyasada yemeklik, örümceklik, üretim amaçlı ve boş olarak satışa sunulmaktadır.

Devekuşu yumurtası kullanım alanları

Tavuk yumurtası ile yapılabilen her türlü yemek devekuşu yumurtası ile de yapılabilmektedir. Geçmişten beri devekuşu yumurtaları, ulaşılması mümkün olmayan yüksek tavanlı yerlere konularak örümceklerin ağ örmesini engellemektedir. Sert ve sağlam bir yapıda bulunan devekuşu yumurtası kabuğu, Afrika kökenli topluluklarda saklama kabı, bardak, çanak gibi mutfak aletlerinin yapımında kullanılmaktadır. Günümüzde de devekuşu yumurtası kabuğu ile yapılan takı ve süs eşyaları oldukça rağbet görmektedir.

Devekuşu yumurtası besin değeri

Devekuşu yumurtası, hesaplandığında ağırlık olarak tavuk yumurtası ile aynı kalori oranına sahiptir. Protein ve yağ oranı bakımından da tavuk yumurtası ile benzer özellikler gösteren devekuşu yumurtası; kalsiyum, fosfor, A vitamini ve folik asit içermektedir.

Yumurtlama zamanında toplanmış olan devekuşu yumurtalarının, daha düşük kolesterol ve doymamış yağ değerlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Devekuşu yumurtası nasıl yenir?

Devekuşu yumurtası, ortalama 1.5 kg. ağırlığa sahip olabildiğinden tek seferde tüketilmesi mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda delerek kapaklı bir kaba boşaltılan devekuşu yumurtası, buzdolabında tazeliğini 3-4 güne kadar koruyabilmektedir. Buzdolabında saklandığında, bardak hesabıyla tariflerde kullanılabilmektedir.

Kahvaltılık olarak tüketilmeye de uygun olan devekuşu yumurtaları, sarısı ve beyazı çırpılarak omlet yapılabilmektedir. Tavuk yumurtasında olduğu gibi devekuşu yumurtası da tatlılarda kullanılmaktadır. Devekuşu yumurtası kullanılarak yapılan kek, pandispanya gibi tatlılar ve poğaça, börek gibi hamur işleri uzun süre tazeliğini korumaktadır. Türk mutfağında yavaş yavaş kullanımı artan devekuşu yumurtası, menemen yapımında da kullanılabilmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.huffingtonpost.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?