kitchentreaty.com

Kış Hazırlıkları Tamamlansın: Buzlukta Saklayabileceğiniz 8 Nefis Yaz Yiyeceği

Favorilerime
Ekle

Yazın tüm lezzet dolu getirileri yavaş yavaş tezgahlardan çekilmeye başlıyor, yerini önce sonbaharın sonra da kışın güzelliklerine bırakmak için sabırsızlıkla bekliyorlar. Peki ya biz mis gibi taze fasulyelerden, bamyalardan, patlıcanlardan ayrılmaya hazır mıyız?

Biliyoruz, siz de onlar için "Keşke dört mevsim olsa da hep yesek" diyor, yıl boyu onları özlüyor, bir anda canınızın nefis bir karnıyarık istemesine engel olamıyorsunuz mesela.

O zaman bir çözüm bulmak şart! İşte bu yüzden bu kez karşınıza kış için buzluğa atabileceğiniz nefis yaz sebzeleri ile geldik. Nasıl kolayca hazırlayabildiğinizi görünce hepsinden torbalar dolusu hazırlamak, buzluğunuzu onlarla doldurmak isteyeceksiniz, eminiz.

Kış için dondurucuda neler saklanır, derin donduruya neler koyabilirsiniz buyurun birlikte öğrenelim.

Bezelye nasıl saklanır?

Yazın taze taze bulabildiğimiz bezeleri kışın hazır olarak, konserve şeklinde almaktan çok daha renkli bir önerimiz var! Şu sıralar hala bulabileceğiniz taze bezelyeleri alın, güzelce ayıkladıktan sonra onları önce kaynar suya, hemen ardından da buzlu suya atıp şoklayın. Ardından güzelce kurulayıp buzdolabı poşetlerine yerleştirin ve doğrudan derin dondurucunuza kaldırın. İşte bu kadar kolay!

Bezelye nasıl saklanır adım adım görmek ve uygulamak için şuraya da mutlaka göz atın: Bezelye Nasıl Ayıklanır ve Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Taze fasulye nasıl saklanır?

Yazın belki de en çok sevilen, en çok tüketilen sebzelerinden olan taze fasulyeleri de hemen böyle alalım, onları kışa en lezzetlisinden hazırlayalım. Taptaze fasulyelerinizi güzelce temizleyip ayıklayın kılçıklarını da temizledikten sonra tıpkı bezelyeler gibi şoklama işleminden geçirip kurulayın ve buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde yerleştirip buzluğa kaldırın. Yapılışını adım adım görmek isteyenleri hemen şöyle alalım: Taze ve Yeşil Kalacaklar: Taze Fasulye Nasıl Ayıklanır ve Saklanır?

Eğer yemek olarak saklamak isterseniz şoklama işleminin ardından biraz salça, zeytinyağı ve domatesle harmanlayın, lezzetlendirdikten sonra yeniden oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve poşetlere ya da kavanozlara koyup buzluğa kaldırın. Bu tarifimizin detaylarına da şuradan ulaşabilirsiniz: Buzluk İçin Taze Fasulye Yemeği Nasıl Yapılır?

Barbunya nasıl saklanır?

Kabul, barbunya dört mevsim kolayca bulabildiğimiz malzemelerden ama biliyorsunuz, hiçbir şey tazesini yerini tutmaz, tutamaz. Siz de bizimle aynı fikirdeyseniz, şu sıralar hala taze taze bulabileceğiniz barbunyalardan bolca alıp buzluğa uygun hale getirebilir ve kışın da onları afiyetle yiyebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen anlatalım: Taze barbunyalarınızı güzelce ayıklayıp yıkayın. Bir tencerenin içinde bolca su kaynatın. Kaynayan suya yıkayıp sularını süzdürdüğünüz barbunyaları atın ve yaklaşık 10 dakika, koyu bir renk alana kadar kaynatın. Suyun yüzeyine köpükleri çıkacaktır, bu köpükleri de tahta bir kaşıkla alıp atın. Hemen ardından barbunyaları bir kevgirle hemen kaynayan sudan alıp buzlu suya atın. Bir süre bekletip yine kevgirle çıkarın ve temiz bir bezin üzerine yayıp kurumalarını bekleyin. Sonrasında buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlere hava almayacak şekilde koyup buzluğa kaldırın.

Barbunya dondurucuda nasıl saklanır, adım adım yapılışını görmek isteyenleri böyle alalım: Dondurucu İçin Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır?

Bamya nasıl saklanır?

Mis gibi bamyaları da tüm rengi ve tazeliği ile kışa taşımak, kış sofralarına da yine hiç salyalanmadan pişirerek çıkarmak mümkün. Bamyalarınızı dikkatli bir şekilde temizleyip ayıklayın. Uç kısımlarını huni şeklinde bir bıçakla dikkatlice ve çok derine inmeden kesmeniz yeterli olacaktır. Ardından yine önce kaynar suya sonra da buzlu suya atıp her birinde 2-3 dakika kadar bekleterek şoklama işlemi yapmayı da ihmal etmemelisiniz tabii. Çünkü bu işlem sebzelerin hem renklerini hem de besin değerlerini korumakla kalmıyor aynı zamanda onları daha dayanıklı bir hale getiriyor. Son aşamada yine kurumalarını bekleyeceğiniz bamyaları buzdolabı poşetlerine pay edebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Bamyaları buzlukta saklamanın püf noktalarını öğrenmek isteyenleri böyle alalım: En Az 1 Yıl Dayansın, Pişerken Salyalanmasın: Bamya Buzlukta Nasıl Saklanır?

Patlıcan nasıl saklanır?

Patlıcan da kış için buzlukta uzun süre saklayabileceğiniz sebzelerden ama onu nasıl saklayacağınızı iyi bilmelisiniz. Zira kendisi, yapısı gereği yukarıdaki sebzeler gibi şoklama işleminden geçirilerek saklanamıyor. Onu kızartarak, kavurarak ya da közleyerek saklamanız gerekiyor. Bunun için patlıcanları kış boyu nasıl kullanacağınıza şimdiden karar verip ona göre işlemden geçirebilir ya da her birinden azar azar yaparak depolayabilirsiniz.

Patlıcanları her zamanki gibi yıkayıp yapacağınız yemeklere uygun şekilde doğrayın. Tuzlu suda bir süre bekletip acısını salmasını sağladıktan sonra kızartın, kavurun ya da közleyin. Ardından oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve poşetlere pay edip dondurucuya kaldırın.

Hangi yemek için hangi işlemi uygulamanız gerektiğini adım adım görmek için şuraya mutlaka göz atın: Patlıcan Buzlukta 1 Yıl Boyunca Nasıl Saklanır?

Kabak nasıl saklanır?

Patlıcanı bile buzlukta saklayabiliyorken kabaklardan kendimizi mahrum edecek değiliz. Taptaze kabaklarınızı güzelce yıkayıp doğradıktan sonra şoklama işleminden geçirip kurutarak saklayabilirsiniz. Ancak kış için işlerinizi kolaylaştırmak, onu bir yemek gibi hazırlayıp saklamak isterseniz onun da basit bir yolu var. Yıkayıp doğradığınız kabakların yanına bir miktarda domates yıkayıp yemeklik olarak doğrayın. Ardından kabak ve domatesleri yanmaz yapışmaz tabanlı bir tencere ya da tavaya alın. Üzerine hiç yağ veya tuz ilave etmeden, ikisini bir süre karıştırarak pişirin. Kabaklar sarımtrak bir renk alınca yemeğinizi ocaktan alıp oda sıcaklığında soğutun ve poşetleyip buzluğa kaldırın. Böylece kışın kullanmak istediğinizde doğrudan buzluktan çıkarıp biraz pişirmeniz yeterli olacaktır.

Kabağı buzlukta saklamanın iki farklı yolunu tüm detaylarıyla görmek için: Adım Adım Kabak Buzlukta Nasıl Saklanır?

Yaprak sarma nasıl saklanır?

buzlukicin-yaprak-sarma5

Taptaze asma yapraklarınızı salamura yapmak yerine doğrudan yaprak sarma haline dönüştürerek buzlukta saklayabileceğinizi biliyor muydunuz? Taze asma yapraklarınızı güzelce yıkayıp ayıkladıktan sonra üzerlerine sıcak su koyup 15-20 dakika bekletin. Yapraklar sarımsı bir renk alacaktır. Ardından iç harcınızı her zamanki gibi hazırlayın, soğanlı bir harç hazırlayacaksanız mutlaka soğanları incecik doğrayın ve bol kullanın. Kavurmayı da ihmal etmeyin ki daha uzun süre dayanabilsin. Eğer soğan kullanmayacaksanız iç harcınızı çiğden de kullanabilirsiniz.

Harcın içine dilerseniz kıyma, kuş üzümü gibi damak tadınıza uygun malzemeleri de korkmadan ekleyebilirsiniz. Ardından yaprak sarmaları her zaman yaptığınız gibi güzel ve sıkı bir şekilde sarın. Hepsi bittikten sonra buzdolabı poşetlerinin içine her bir poşete bir seferde pişireceğiniz kadar olacak şekilde pay edip buzluğa kaldırın.

Kışın pişirmek için buzluktan çıkardığınızda 2-3 dakika oda sıcaklığında bekletip doğrudan tencereye dizebilir ve zeytinyağı, limon gibi ilavelerle her zaman olduğu gibi kolayca pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Detaylarını adım adım görmek isterseniz sizi şöyle alabiliriz: Buzluk İçin Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

Meyvesiz olmaz bonusu: Vişne nasıl saklanır?

dachamechty.ru

dachamechty.ru

Kış için hazırlıklarımızı sebzelerle sınırlamak olmaz, hafif ekşimsi lezzetiyle tek başına afiyetle yendiği gibi birçok tatlının, hatta zeytinyağlının da olmazsa olmazı olan vişnelerimizi de kış için hazır hale getirelim! Bunun için yapmanız gerekenler de bir hayli kolay. Vişnelerimizi güzelce yıkayıp temizliyor, ardından bir pipet yardımıyla içlerinden çekirdeklerini bir bir çıkarıyoruz. Çekirdeklerini çıkardığınız vişneleri bir tepsinin üzerine aralıklı olarak yayın ve derin dondurucuya kaldırıp 1 saat bu şekilde dondurun. Ardından dondurucudan tepsiyi çıkarıp buzdolabı poşetlerinin içine bir seferde kullanacağınız miktarda vişneleri pay edin ve yeniden buzluğa atın. İşte bu kadar!

Yapılış adımlarını kolayca takip etmek için şuraya da göz atabilirsiniz: Buzlukta Vişne Nasıl Saklanır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?