https://tr.pinterest.com/pin/260223684693115090/?lp=true |tr.pinterest.com

Dökmeden Önce Durun: Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta neredeyse her malzemenin bir değerlendiriliş yöntemi var. Siz yeter ki dönüştürmek isteyin nohut suyu yumurta akı gibi kabarır, süt kesiği yüze iyi gelir, pirinç pilavları sütlaca dönüşür. Bunun yanında evde sucuğundan yoğurduna, tereyağından pestiline her şeyi kendi ellerimizle yapmak da hiç zor değil! Yapması en yaygın olan lezzetlerin başında ise peynir geliyor. Peynir yapımının ardından ya da doğal bir peynir aldıktan sonra kalan suyu atanlardansanız durun!

O su çok faydalı! Peynir altı suyu olarak adlandırılan bu malzemeyi değerlendirmenin de yolları var. Gelin şimdi peynir altı suyu ile ilgili tüm bilmeniz gerekenlerin üzerinden bir bir geçelim. Nedir, ne değildir gibi sorularınızın tüm cevapları burada!

Peynir altı suyu nedir? Peynir altı suyu nasıl elde edilir?

Aldığımız tazecik sütleri limon ya da sirke yardımıyla kesiyoruz. Oluşan pıhtılardan da lor peyniri yapıyoruz. Ya da sütü tam bir halde mayalayıp peynir elde ediyoruz. Elde ettiğimiz peynirlerden geriye sarımsı, yeşilimsi hafif ekşi kokan bir su kalıyor. İşte bu suya ''peynir altı suyu'' deniliyor. Bu su oldukça faydalı bir su olmasına rağmen peynir yapıldıktan sonra dökülüyor. Oysaki saklanması ve faydalarından bol bol yararlanılması gereken malzemelerden kendisi.

Nasıl elde edildiğini anlattık aslında. Ama yeniden üzerinden geçmek gerekirse sütünüzü bir asitli madde (limon ya da sirke) ile kestirip peynir elde etmeniz gerekiyor. Ardından kalan suyunu saklayıp değerlendirme zamanı!

Peynir altı suyunun faydaları

 • Vücuttaki kalsiyum emiliminin artırılmasına yardımcı olur.
 • Kemik sağlığına destek olur, kemiklerin daha güçlü olmasına katkı sağlar.
 • Sindirim sistemi problemlerimin çözülmesine destek olur. Bağırsakların daha düzenli çalışmasına destek olarak özellikle kabızlık problemlerinin çözümüne destek olur.
 • Önemli bir protein kaynağıdır.
 • İçildiği ya da sürüldüğü takdirde cildi güzelleştirir. Saçların daha güçlü olmasını sağlar, daha az saç dökülmesi problemi yaşarsınız.
 • Vücudu mikroplardan temizlemeye yardımcıdır, antibiyotik etkisi bulunur.
 • Kandaki şeker seviyesini dengeler, ani acıkmaların önüne geçer. Zayıflamaya yardımcıdır.
 • Karaciğeri temizler. Bağışıklığı güçlendirir.
 • Peynir altı suyu nasıl değerlendirilir?

  tr.pinterest.com

  tr.pinterest.com

  Peynir altı suyunu, bir sonraki peynir mayalama işleminizde sütü kesmek için kullanabilirsiniz. Fermante sebze ve meyvelerin yapılış aşamalarında bu suyu kullanabilirsiniz. Çorbaların içerisinde kıvam artırıcı olarak kullanabilirsiniz. İyice süzdürüp klasik bir içecek gibi tüketerek yukarıda bahsettiğimiz birçok faydasından da yararlanabilirsiniz. Etinizi marine etmede kullanabilirsiniz. Bu etinizin yumuşacık olmasına katkı sağlayacaktır. Poğaça, açma, ekmek gibi ürünlerin hamurlarının içerisine ilave edebilirsiniz. Hem kocaman kabaracak hem de lezzetleri daha nefis olacaktır.

  Yüzünüze ya da saçınıza maske gibi sürerek teninizi yumuşacık hale getirebilirsiniz. Saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Özellikle yüzü nemlendirme özelliği taşıdığı için kozmetik sektöründe bol bol kullanılıyor. Siz de kendi evinizde peynir altı suyunuzu elde edip, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Çabuk bozulan bir yapısı olduğu için buzluk kaplarının içerisinde dondurarak daha uzun süre saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  ceylanaser17 Mart 2022 15:09
  çok teşekkürler...
  Yanıtla
  mervefraim13 Eylül 2019 19:08
  küçükken anneannem yaylada kocaman kazanlarda peynir yapar iş bitince suyu sıcakken de bizi yıkardı. gülerdik o zaman bu duruma ama halbuki ne kadar faydalıymış
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?