https://tokyotreat.com/news/top-3-tiramisu-desserts-in-japan | tokyotreat

İtalyan Mutfağının Kahve Kokulu Nefis Tatlısı Tiramisunun İlginç Hikayesi

Favorilerime
Ekle

Gerçek bir tiramisunun tadına bir kez varanlar bilir, diğer tüm alternatifleri onun yanında biraz sönük kalır. Ama evde benzer lezzetleri kolayca hazırlayabileceğimiz nice farklı tiramisu tarifi de vardır. Ancak biz bu kez karşınıza tiramisu tarifiyle değil, onun tarihiyle geldik.

Severek yediğimiz yiyecekleri daha yakından tanıdığımız yemek hikayeleri köşemizde bugün konumuz tiramisu!

Bakalım tiramisunun tarih boyunca başından geçenleri öğrenip onun lezzet dolu hikayesine ortak olunca neler düşüneceksiniz? Hadi gelin hep birlikte tiramisu nasıl ortaya çıkmış, nasıl bugünlere gelmiş öğrenelim.

Tiramisunun kahve kokulu nefis hikayesi

İtalyan mutfağının en bilinen ve sevilen tatlılarından olan tiramisu, popülerliği sebebiyle hakkında birçok farklı rivayet bulunan bir tatlı desek yeri. Hala ilk olarak ne zaman, kim tarafından yapıldığı tartışmalara konu olsa da hakkında en çok anlatılan hikaye şöyle:

17. yüzyılda Toskana Dükü Cosimo III de Medici, Siena şehrini ziyaret etmeye karar veriyor. O dönemlerde tatlı, daha çok soylu ve varlıkların yiyebildiği önemli bir zenginlik göstergesi sayıldığından Siena şehrindeki pastacılar dükü onurlandırmak için hemen özel bir tatlı hazırlama yarışına giriyorlar. Her soylu gibi tatlı yemeyi sevdiği bilinen dükün ise yaşadığı cinsel sorunlar nedeniyle tatlıların afrodizyak etkili olmasına dikkat ettiği söyleniyor. Bu bilgiden de hareketle pastacılar dük için çok basit malzemelerle hazırlanan ama oldukça güçlü afrodizyak etkisine sahip olduğu söylenen bir tatlı hazırlıyor. Dük, ziyareti sırasında yediği bu tatlıyı çok beğenince tatlının tarifi dilden dile dolanmaya başlıyor ve bir anda ünleniyor. O dönem ismi "Zuppa del Duca" yani "Dük’ün Çorbası" olan bu tatlının tarifini de yanında alıp Floransa'ya giden Toskana Dükü Cosimo III de Medici sayesinde tatlı daha çok tanınmaya başlıyor. O dönem Floransa'da yaşayan İngiliz entelektüellerinin arasında da gitgide ünlünen bu tatlı, kısa süre içinde İngiltere'de de popülerleşiyor ve ismi İtalyanca "Beni yukarı çek" anlamına gelen "tiramisu" olarak anılmaya başlıyor.

Ancak bu hikayenin sadece bir efsane olduğunu düşünenler de çok. Zira "tiramisu" isminin ilk olarak 1969 yılında konuşulmaya başladığı, 1980'lerde ise ilk kez sözlüğe girdiği söyleniyor. Yakın geçmişe dayanan bu hikayeye göre Carminantonio Lannaccone isimli bir pasta şefi Milano'ya göç ediyor ve Treviso'da "Piedigrotta" adlı bir restoran açıyor. Adını duyurabilmek için bölgenin günlük lezzetlerine dayanan bir tatlı hazırlamaya karar veriyor ve kahve, kremalı mascarpone, yumurta ve kedidili bisküvileri bir araya getirerek çeşitli denemeler yapmaya başlıyor. Yaklaşık 2 yıl boyunca yaptığı denemeler sonunda istediği mükemmel lezzete ulaşıyor. İçine koyduğu espressodan esinlenerek ismini de "Beni al" anlamına gelen "tiramisu" koyduğunu söylüyor. Hazırladığı bu özel tatlının ilgi görmesinin ardından ise dönemin önemli şeflerinin mekanını ziyarete geldiğini söyleyen Lannaccone, şeflerin de ufak değişikliklerle kendi tiramisularını hazırlamaya başladıklarını söylüyor.

tokyotreat

tokyotreat

Ancak Carminantonio Lannaccone ile aynı zamanlarda yaşamış bir başka pasta şefi Roberto Linguanotto da bu tatlıyı ilk olarak 1967 yılında kendisinin hazırladığını öne sürüyor. Anlayacağınız "Tiramisuyu ilk kim yaptı?" tartışması günümüzde hala sürüyor.

Tiramisunun tarif kitaplarında ilk kez yer alması ise 1983 yılına dayanıyor. Giovanni Capnist I Dolci del Veneto'nun "Veneto Tatlıları" adlı kitabında yer alan tiramisu tarifi, bugün bilinen en klasik tiramisu tarifi olarak kayıtlara geçmiş durumda.

İşte afiyetle yediğimiz, evde en pratik şekilde hazırlamanın farklı yollarını birlikte keşfettiğimiz tiramisunun hikayesi böyle. "Bu kadar çok tiramisudan söz etmişken bir de tarifini verseniz keşke" diyenler olacaktır, eminiz. Sizi hemen aşağıdaki tariflerimize doğru alabiliriz:

İtalya'daymış Gibi: Gerçek Tiramisu Tarifi

Dışarıda Yediklerinizi Aratmayacak Birbirinden Farklı 10 Nefis Tiramisu Tarifi

Kaynak: 1, 2Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?