Belki de Daha Önce Hiç Denemediğiniz Kadar Değişik 12 Nefis Sütlü Tatlı Tarifi

Favorilerime
Ekle

Şerbetlisinden sütlüsüne, her türlü tatlıya ayrı bir hayranız ama bugün her kaşığı ayrı bir ferahlık, her lokması ayrı bir mutluluk olan sütlü tatlılara öncelik veriyor, onların en farklı hallerini soframıza konuk edelim diyoruz.

Klasik anne sütlaçları, misler gibi muhallebiler bir yanda dursun, bu kez şimdiye kadar belki de hiç denemediğiniz sütlü tatlıları keşfedin istiyoruz.

Misafirleriniz geldiğinde övünerek servis edeceğiniz, onlarınsa daha görür görmez meraklanacağı, ilk lokmayı alır almazsa size tarifini soracağı tatlılar bunlar. Kendinizi şımartmak, ev ahalisine tatlı bir sürpriz yapmak istediğiniz her anda da yanınızda olacaklar.

O zaman bu değişik sütlü tatlı tariflerini bir köşeye mutlaka not edin diyor ve sizi daha fazla merakta bırakmadan başlıyoruz.

Buyursunlar...

Şekliyle farkını ortaya koyar: Fincan tatlısı tarifi

Hem içinde kullanacağınız malzemelerin ölçüsünü fincanla ayarlıyor hem de sunumuyla fark yaratacak şeklini fincanla veriyorsunuz. Ortaya klasik muhallebileri unutturacak güzellikte enfes bir tatlı çıkarıyorsunuz.

İşte bu kadar kolay: Fincan tatlısı tarifi

"Biraz daha değişik yapamaz mıyız?" derseniz: Kemalpaşalı fincan tatlısı tarifi

Fincan tatlısının tarifini verdik vermesine ama madem değişik sütlü tatlılar yapacağız dedik, onu nasıl çeşitlendirebileceğinizi de söylemeden geçmek istemeyiz. Dilerseniz kendisini çok sevdiğimiz başka bir tatlıyla, Kemalpaşa tatlısıyla da bir araya getirebilirsiniz.

Sürprizli tatlı: Kemalpaşalı fincan tatlısı tarifi

Muhallebinin böylesi: Kesme muhallebi tarifi

Bu muhallebi bildiğiniz tüm muhallebileri unutturacak kadar değişik. Üstelik sadece dilim dilim kesilerek servis edilmesi nedeniyle değil, içindeki irmik, rendelenmiş limon kabuğu ve kakao ile de fark yaratmayı bilmesi sayesinde...

Hiç vakit kaybetmeden denemelisiniz: Kesme muhallebi tarifi

Tam bir görsel şölen: Deve kuşu yumurtası tarifi

Hem hafif, hem pratik hem de şık bir tatlı arıyorsanız çok doğru tarife geldiniz. Dilimlendiğinde içindeki sürprizi ortaya çıkan, 7'den 77'ye gören herkesi mutlu etmesi garanti bu tatlıyı bir kez yapınca bir daha vazgeçemeyeceksiniz, eminiz.

Geç karşısına izle: Deve kuşu yumurtası tarifi

En mis kokulu sütlaç: Lavantalı sütlaç tarifi

En başta söylediğimiz gibi, klasik bir anne sütlacının kalbimizdeki yeri hep çok başka ama arada bir ona bile farklı dokunuşlar yapılabilir. Bu konuda lavanta çiçeği ya da kuru lavantalar da size destek olmaya pek hevesliyken bu fırsatı kaçırmayın deriz.

Bir de böyle deneyin: Lavantalı sütlaç tarifi

Konu sütlaca gelmişken: Kheer tarifi

"Bu nasıl isim?" diye düşünüyor olabilirsiniz, hemen açıklayalım, görmüş olduğunuz bu lezzet aslında bir nevi Hint sütlacı. Hint mutfağının alametifarikası baharatlarla tadı daha da zenginleşen kheer ile henüz tanışmadıysanız şimdi tam sırası.

Malzemeleri hazırlayın, başlayalım: Kheer tarifi

Verdiğiniz tüm emeğe değecek: Bisküvi tabanlı irmik pastası tarifi

Baştan söyleyelim, kendisi öyle şipşak hazırlayabileceğiniz pratik tatlılardan biri değil. Ama hem yaparken hem de buzdolabında dinlendirmeniz gereken süreyi beklerken verdiğiniz tüm emeğin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yok böyle bir lezzet: Bisküvi tabanlı irmik pastası tarifi

Onu tanımayan kalmasın: Sultan sarması tarifi

Sultan sarması aslında uzun yıllardır birçok eve konuk olan, sütlü tatlıların sultanı sayılabilecek bir tatlı. Ama hala bilmeyen, evinde yapmayan kaldıysa diye ondan da söz etmeden geçmek istemedik.

Çünkü bu tatlı kaçırmaya gelmez: Sultan sarması tarifi

Malzemesine dolgun: Kadayıflı paşa sarma tarifi

Sultan sarmaya çok benzeyen ama içindeki malzemeler ve üzerindeki kadayıfla daha da şık ve malzemesine dolgun bir tatlıya dönüşen bu lezzeti hazırlamak da pek pratik üstelik.

Gözünüz korkmasın sakın: Kadayıflı paşa sarma tarifi

Çıtırtılar eşliğinde: Kadayıf çanağında muhallebi tarifi

5 malzemeyle kolayca hazırlanan bir muhallebi, çanak şeklini alıp çıtır çıtır olan kadayıflar eşliğinde sofraya çıkıyor, bir tane yiyerek durmak pek mümkün olmuyor.

Porsiyonluk mutluluklar: Kadayıf çanağında muhallebi tarifi

Aşureyi andırır: Yörük sütlacı tarifi

İçinde haşlanmış kuru fasulyeden kurutulmuş kayısıya dek aşureyle ortak birçok malzeme bulunan bu sütlü tatlı, sofrasında fark yaratmak isteyenlerin, değişik sütlü tatlılar denemek isteyenlerin yeni favorisi olmaya aday.

Çok da besleyici: Yörük sütlacı tarifi

Enerji göklerde: Atom tatlısı tarifi

Tarçından bisküviye baldan fındığa, içinde yok yok bir tatlı düşünün... Üstelik misler gibi muhallebisi ve üzerine gelen muz dilimleri de lezzetini katlıyor.

Bir kaşığı bile insanı gün boyu enerjik yapmaya yetiyor: Atom tatlısı tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?