Bu Kış Ona Yenilmek Yok: Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Soğuk algınlığı, havaların soğumasıyla birlikte hemen hepimizin başına gelen ve hayat kalitemizi düşüren bir hastalık. Genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor.

Birazdan sıralayacağımız doğal besinler ise kişinin bağışıklık sistemini güçlendirip soğuk algınlığıyla savaşıyor ve bu hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlıyor.

Hepimizin baş belası soğuk algınlığına ne iyi gelir, nasıl geçer sorularının cevaplarına gelin hep beraber bakalım.

Soğuk algınlığı belirtileri

soguk-alginligi-belirtileri

Eğer son zamanlarda kendinizde şu belirtileri hissediyorsanız soğuk algınlığına yakalanmış olmuş olabilirsiniz. Soğuk algınlığının grip ve nezleye çevirmemesi için bir an önce bir doktora görünmelisiniz.

 • Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı ve batma hissi
 • Kuru öksürük
 • Burun akıntısı ya da burunda tıkanıklık
 • Halsizlik, yorgunluk hissi
 • Soğuk algınlığına ne iyi gelir: Soğuk algınlığına iyi gelen besinler

  tarcinli-su-zayiflatir-mi

  Soğuk algınlığına yakalandıysanız onu evde tamamen doğal besinlerle tedavi edebilir, yataklara düşmeden onu yenebilirsiniz. Bu yiyeceklerden bazılarını şöyle saymak mümkün:

  Maydanoz, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi C vitamini kaynağı besinler

  C vitamini en güçlü antioksidanlardan biri ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasında önemli bir görevi var. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitamini soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının da bir numaralı düşmanı. Bu yüzden C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketmenin size büyük faydası var.

  Fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller gibi E vitamini kaynağı gıdalar

  Tıpkı C vitamini gibi E vitamini de çok güçlü bir antioksidan. E vitamini kaynağı gıdaları beslenmenize dahil etmek soğuk algınlığını da daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır.

  Balık

  Omega 3 yağ asitlerini içeren balıkları da beslenmenize eklemeyi unutmayın deriz. Zira uzmanlar haftada 2-3 kez balık tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlar.

  Yoğurt, kefir, ayran

  İçerdiği laktik asit sayesinde mikroplarla savaşan yoğurt ve kefir, ayran gibi ürünleri bu dönemde sıklıkla tüketmek soğuk algınlığına karşı olan savaşta öne geçmenizi sağlayacaktır.

  Zencefil

  Doğal bir ağrı kesici olan zencefil hem soğuk algınlığı hem de grip tedavisinde kullanılan tamamen doğal bir yöntem. Zencefil çayı ya da zencefili taze olarak tüketerek şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

  Bal

  Her derde deva olan bal, soğuk algınlığına neden olan mikropları öldürüyor. Örneğin boğazdaki ağrı ve tahrişi azaltan balın bu özelliğinden faydalanmak için bir çay kaşığı bal limon suyu damlatarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

  Tarçın

  Boğaz ağrısı ve kuruluğuna iyi gelen, öksürüğü azaltan tarçını da bu dönemde tüketebilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı toz tarçın ve iki karanfili 15 dakika kadar demleyin ve ılıdıktan sonra için. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.

  Sarımsak

  Antibakteriyel özellik taşıyan ve doğal antibiyotik özelliği taşıyan sarımsak, soğuk algınlığı belirtilerini ortadan kaldırmakta da çok başarılı. İyice ezdiğiniz bir adet sarımsağa iki çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin ve her gün bu karışımdan bir kaşık tüketin.

  Mucize tarif: Tavuk suyu çorbası

  İçinde bulunan vitaminler sayesinde soğuk algınlığının geçmesinde etkili olan son önerimiz ise bir tarifte saklı. Bu yüzden annelerimizin ne kadar haklı olduğunu bir kere daha anlamanızı sağlayacak antioksidan ve protein kaynağı nefis bir tavuk çorbası tarifi vereceğiz.

  Şifa olsun: Tavuk suyu çorbası tarifi  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?