Yataklara Düşmeye Son: Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Daha çok kış aylarında, soğuk havalarda meydana gelen mide üşütmesi aslında sanıldığı gibi sadece soğuk içecekler tüketmekten ya da karın bölgesini üşütmekten kaynaklanmıyor. Zira gastroenterit olarak da bilinen mide üşütmesi vücuda giren virüs, bakteri ve parazitlerin meydana getirdiği bir hastalık çoğunlukla aslında.

Mideden çok bağırsaklarda etki gösteren mide üşütmesine çoğunlukla bulantı, kusma ve ishal eşlik ediyor ve kişiyi yataklara düşürebiliyor. Neyse ki mide üşütmesi çok fazla ilerlemediyse doktorunuzun verdiği ilaçlara ek olarak evdeki doğal malzemeleri kullanarak onu kolayca ve daha hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Öyleyse gelin "Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?", "Mide üşütmesine ne iyi gelir, mide üşütmesi nasıl geçer?" sorularına beraber cevap arayalım.

Mide üşütmesi belirtileri

mide-siskinligi-neden-olur-yeni

Eğer aşağıdaki belirtilerden birkaçını aynı anda yaşıyorsanız midenizi üşütmüş olabilirsiniz. Teşhis ve tedavi için hemen doktorunuza başvurmanızı öneririz.

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Ateş
 • Mide krampları
 • Halsizlik, iştahsızlık
 • Karın ağrısı
 • Mide üşütmesine ne iyi gelir: Mide üşütmesini geçiren gıdalar

  zencefilin-faydalari

  Siz biliyorsunuz ama biz yine tekrarlayalım; eğer mide üşütmesi yaşıyorsanız, yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız, kusma ve ishale özellikle de yüksek ateş eşlik ediyorsa ilk olarak hemen doktorunuza görünmelisiniz. Aşağıdaki doğal malzemeleri ise doktorunuzun size verdiği ilaçlara ek olarak daha hızlı iyileşmek için kullanabilirsiniz.

  Nane-limon

  En bilinen, en klasik yöntemle başlayalım dedik. Zira annemiz midemiz ağrıdığında "Bir nane-limon kaynatayım, bir şeyin kalmaz" dediğinde çok haklıydı. Mideyi rahatlatma özelliği bulunan nane-limon çayını hazırlamak ise pek kolay. 1 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı nane ve limon dilimlerini beş dakika kadar kaynatın. Süzerek sıcak sıcak için.

  Bal

  Doğal antibiyotik olan bal midenizi rahatsız eden bakterilerle savaşmada da adeta bir kahraman. Onu saf olarak kaşık kaşık olarak yiyebileceğiniz gibi limon suyuyla karıştırarak ya da bitki çaylarına ekleyerek de tüketebilirsiniz.

  Zencefil

  Anti-viral ve ağrı kesici özellikleri olan zencefil her derde deva olma özelliğini söz konusu mide üşütmesi olduğunda da gösteriyor. Zencefil çayı içebilir ya da dilerseniz onu çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

  Kırmızı soğan

  Midenizi yormayacak kadar kırmızı soğan da midenize rahatsızlık veren gastroenterit ile baş etmede size yardımcı olacaktır. Suyunu çıkardığınız soğan suyuna bal ekleyerek içebilirsiniz.

  Yoğurt

  Probiyotik kaynağı yoğurt özellikle mide bulantısına ve kusmaya oldukça iyi gelen bir yiyecek. Mide üşütmesi durumunda da şikayetlerinizi hafifletmek için onu bol bol tüketebilirsiniz.

  Keten tohumu

  İçerdiği minerallerle tam bir sağlık deposu olan keten tohumu mideye de çok iyi geliyor. Yüksek oranda lif içerdiğinden mide şişkinliklerini azaltmaktan mide kramplarına kadar her şeye çare oluyor.

  Karabiber

  Doktor Ender Saraçoğlu'nun mide üşütmesine iyi gelen tarifi şöyle: Bir çay bardağı kaynamış suya yarım tatlı kaşığı toz karabiber ekleyin ve demlenmeye bırakın. Ardından afiyetle tüketin.

  Karanfil

  Ender Saraçoğlu'nun mide üşütmesi yaşayanlar için bir diğer tavsiyesi ise karanfil taneleri çiğnemek ya da çayını yapıp tüketmek.

  Son olarak yine annelerimizin sözünü tutacağız; antioksidan ve protein kaynağı nefis bir tavuk çorbası tarifi vereceğiz. Şifa olsun: Tavuk suyu çorbası tarifi


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?