Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Meyveler, Bitkiler ve Doğal Şuruplar

Favorilerime
Ekle

Aslında yaşadığımız birçok hastalığın ve sağlık probleminin belirtilerinden biri, öksürük. Peki ama öksürüğe ne iyi gelir, öksürük nasıl geçer?

Malumunuz, boğazımızda oluşan tıkanma hissi ve bu histen kurtulma refleksiyle oluşan uzun süreli öksürük krizleri hayatımızı zindan edebiliyor. Günlük yaşamımızı da oldukça olumsuz etkileyen öksürük problemini, her yaştan insan sık sık yaşadığına göre çözümler de bulmalı. Mesela bir ev yapımı öksürük şurubu tarifi ile öksürükten ve balgamdan kurtulabilmeli, ev yapımı pastil tarifi ile boğazımızı uzun süre rahat ettirebilmeli ya da yeri geldiğinde ev yapımı balgam söktürücü tarifi hazırlayabilmeli mesela.

Bir türlü bitmek bilmeyen öksürük nöbetlerinden şikayetçiyseniz, evde hazırlayacağınız birkaç karışımla önemli bir etki elde edebilir, bu problemden kurtulabilirsiniz diyoruz. Öksürüğe iyi gelen doğal, bitkisel ve etkili yöntemler arıyorsanız size nefis önerilerimiz olacak.

Nasıl mı?

Buyursunlar...

Öksürük neden olur?

oksuruk-aralik-2020

Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında, soğuk havaların da etkisiyle artan grip, nezle gibi hastalıkların ilk belirtilerinden biri genelde öksürük oluyor. Sigara kullanımı, alerjik faktörler, solunum problemleri gibi birçok etkenin de ortaya çıkarabileceği öksürük tedavisinde kullanılmak üzere piyasada birçok farklı şurup ve ilaç bulunuyor.

Ancak zaman zaman oldukça acı verecek bir hisse sebep olabilen öksürük krizlerinin, önüne geçmek için tek yardımcımız ilaçlar değil. Eğer siz de uzun süren öksürük krizlerinden muzdaripseniz, evde kendi kendinize “öksürüğe ne iyi gelir?" ya da "öksürük nasıl geçer?” diye sorular soruyorsanız aradığınız cevaplar bunlar olabilir.

Öksürüğe iyi gelenlerden ilki: Süt, bal ve karabiber

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Süt, Karabiber, Bal

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Süt, Karabiber, Bal

Öksürük hastalığıyla savaşta en etkili üçlüyü süt, bal ve karabiber oluşturuyor. Sıcak bir sütün içerisine katacağınız bir miktar bal ve karabiber ile önemli oranda rahatlayabilirsiniz. Tam bir doğal öksürük şurubu olan süt, bal, karabiber karışımını günde birkaç defa tüketebilirsiniz.

Ancak hemen uyaralım, balı, süt çok sıcakken içine ilave etmeyin, bir süre sütün ılınmasını bekleyin. Çünkü bal, aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerle bir araya geldiğinde yapısı bozulur ve pek de bir yararını göremez, hatta aksine zarar görebilirsiniz, aman diyelim.

Ilık olsun: Öksürüğü kesmek için bol su tüketin

su-icmek-hastaliklardan-koruyor

Evet şaşırtıcı gelebilir ancak bir türlü geçmek bilmeyen öksürük nöbetlerinin önüne geçmek için sıvı tüketimimizi üst düzeyde tutmamız gerekiyor. Gün içerisinde tüketeceğiniz 2 litre civarında ılık su öksürüğünüzün yumuşamasında etkili olacaktır.

Öksürüğe iyi gelen bitki ve bal karışımı: Kekik ve bal

kekik-bal-cay-yeni

Birkaç çay kaşığı kuru kekiği ya da taze kekik dallarını kaynattığınız suyun içinde bekletin. Hazırladığınız çayın içerisine tatlandırmak için bir miktar bal kattığınızda öksürüğünüzden kurtulma yolunda etkili bir doğal şurup elde etmiş olursunuz.

Öksürüğe iyi gelen meyve de var: Badem ve portakal suyu

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Bademli Portakal Suyu

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Bademli Portakal Suyu

Öksürük problemleriyle baş etmede tercih edebileceğiniz bir diğer besin, badem ve portakal suyu karışımı. Bir tatlı kaşığı bademi parçalayarak, bir bardak ılık portakal suyuna karıştırın ve tüketin. Bu karışım kısa sürede etkisini gösterecek ve öksürüğünüzde azalmaya sebep olacaktır.

Öksürük ve balgamı sökmek için: Meyankökü

meyan-koku-nedir

Özellikle balgamlı öksürüklerde meyankökü çiğnemek çok önemli bir etki yaratabiliyor. Balgam sökücü etkisi bulunan meyankökünden günde 2-3 tane çiğnediğiniz takdirde kısa zamanda rahatlayabilirsiniz.

Dilerseniz meyankökü çayı yaparak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.

zencefil-bal-karisimi-nasil-yapilir

Bu besin takviyelerinin yanı sıra annelerimizden hatta anneannelerimizden öğrendiğimiz zencefil-bal karışımının etkili gücüne kulak verebilir ya da son yıllarda daha bir bilinmeye başlayan muz, bal ve sudan oluşan üçlü karışımı kullanabilirsiniz. Karışımın tarifini ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için şu yazımıza mutlaka göz atın.

Tüm bu doğal şurup etkisi taşıyan besinlerin yanında, öksürük problemi yaşayanlar bulundukları ortamı sürekli havalandırmalı ve kuru ortamlardan kaçınmalı. Öksürük probleminiz çok uzun sürdüğü takdirde mutlaka bir doktora başvurmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bir türlü bitmek bilmeyen öksürükten şikayetçiyseniz sizi hemen şu yazımıza da alabiliriz: Öksürüğü Yok Ettiği İddia Edilen Üç Malzemeli Pratik KarışımDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Kübra27 Aralık 2015 9:37
Benim oksurugume ne iyi gelir
Yanıtla
Hasan Çimen19 Mart 2015 9:02
Teşekkür ederim. Kış aylarında bu haberi okumam gerçekten çok iyi oldu.
Yanıtla
Ahmet Demir30 Kasım 2014 4:05
Biraz oyulmuş bir kara turpun içine bal koyup oradan süzülen sıvının içilmesi çok iyi geliyormuş.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?